Лондонското Сити стои пред страховита рецесия, а икономиката на Великобритания ще последва САЩ в кризата - гласи прогнозата на мрачния финансист, милиардерът Джордж Сорос, дочута от икономическите редактори на The Independent.

Предвид надценените жилища, планините от персонален дълг и покачване на безработицата, Великобритания е особено уязвима от ефектите на кредитната криза, които сега се носят над финансовите пазари, твърди Сорос. Той не очаква възстановяване на икономиката в близко бъдеще.

Не, кризата е толкова сериозна, че ще доведе до край на 25те години мислене в доктрината на свободния пазар и ще преустанови евтиното и бързо теглене на кредит. "Няма да бъде като през 1930-те - няма да позволим на финансовите институции да фалират - но това е историческо събитие, каквото беше Голямата Депресия".

В развития свят, особено САЩ и Великобритания, са възприели много разпуснати стандарти за кредитиране и агресивно предлагане на ипотеки. Това е довело до балон в цената на имотите, но според Сорос, "мисля, че достигнахме края на пътя".

"Да се твърди, че това няма да засегне реалната икономика, е несъстоятелно, защото я засегна отгоре, сега ще я засегне отдолу. Рецесията в САЩ е неизбежна. Ще има последици за глобализираната икономика и Великобритания ще е толкова уязвима, колкото и САЩ, но по различни начини. Финансовата индустрия е много по-важна за Великобритания, защото Лондон е финансов център и тази индустрия минава през мъчителен поцес на освобождаване от ливъриджа (финансиране на операциите с привлечени средства).

Пазарът на имоти във Великобритания поне не видя строителния бум, какъвто имаше в САЩ, и предлагането на нови жилища не се е покачило, но от друга страна задлъжнялостта на британските домакинства е дори по-голяма съотнесено с дохода отколкото в САЩ".

The Independent коментира, че изказванията на милиардера от унгарски произход, натрупал състоянието си в хедж фондовете на САЩ, във Великобритания винаги са звучали особено пикантно. На Острова Сорос минава за "човека, който счупи централната банка". Спекулациите му с британския паунд доведоха до изваждането на паунда от европейския валутен механизъм през 1992, оставяйки на Сорос през Черната сряда вероятно $1 милиард печалба.

Милиардерът е на мнение, че темата за стойността на британската валута е твърде чувствителна и не би желал да я дискутира с журналисти точно в този момент, но в новата си книга "Новата парадигма на финансовите пазари" той отбелязва, че "надценяването на паунда и евро ще навреди на европейските икономики".

Само че главната си загриженост г-н Сорос е оставил за долара, чийто статус се подкопава от кредитната криза, води до повишение на експортните цени и вкарва в дилема онези, които биха желали още понижения на лихвата за стимулиране на американската икономика. "Федералният резерв е ограничен от нежеланието на останалия свят да държи долари. Изправени сме пред двойния риск на рецесия и инфлация".

Насочвайки към някои от темите в "Новата парадигма", Сорос е заявил: "Регулаторите изоставиха задълженията си, оставяйки на пазарите сами да се регулират. Това стана, защото идеологията на пазарния фундаментализъм доминираше поведението на участниците на пазара и пазарните регулативни органи през последните 25 години ... и идеята че пазарите най-добре трябва да се оставят на собствените си схеми се превърна в политика".