"Совалки по тъмно за реформите", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Вечерни совалки по най-важните реформи - съдебна, пенсионна и здравна, е направил Бойко Борисов завчера, научи "Стандарт". Премиерът е имал разговор с лидера на ДСБ Радан Кънев, в който се е опитал да изглади позициите в управляващата коалиция, за да се случат в срок ключовите промени.
"Това и на моя министър съм го препоръчал и снощи с Радан Кънев се видяхме, казал съм го същото и на него - да се опитаме малко да спрем с квалификациите, а да си придвижим реформата", заяви Борисов вчера. И продължи: "Води се някаква престрелка - абсолютно безсмислена, и неустройваща, най-вече обществото и хората, блокираща тази реформа, някаква междуличностни отношения, които се развиват между хора от кабинета и от Висшия съдебен съвет", коментира той.
"Имам рядката привилегия да не гледам телевизия, да не слушам, защото съм емоционален човек и ще изригна, защото знам много повече от всички останали", коментира Бойко Борисов в отговор на въпрос за протеста срещу главния прокурор. Борисов припомни, че във времена, когато е бил поставен под натиск, партията също е била под натиск, най-важните хора, включително и той, са били разкарвани по прокуратурата: "Тогава не съм си позволил да дам или кажа една лоша дума заради организацията, наречена прокуратура. Забранил съм и по линия на съда да се казва".
Прочети още от в. "Стандарт"
"БНБ: Нов гуверньор, стар екип", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Очаквано финансистът Димитър Радев бе избран за управител на Българската народна банка (БНБ) в конкурс с още трима кандидати. Номинацията му, издигната от ГЕРБ, бе подкрепена и от депутати от ДПС, Реформаторския блок, "Български демократичен център" и АБВ. Шестгодишният мандат на новия гуверньор започва да тече от 15 юли, а предложеният от него екип е съставен изцяло от сегашни кадри на БНБ. Управление "Банков надзор" ще бъде поверено на Димитър Костов, който в момента е ръководител на управление "Банково". То пък ще се поеме от главният юрист на институцията Нина Стоянова. Отговорникът за валутния борд Калин Христов, чийто мандат изтича през октомври, ще запази позицията си като ръководител на управление "Емисионно". Това ще е разпределението,
Прочети още от в " Капитал Daily"
"Вдигат екотаксата за таратайките" четем на първа страница във в. "Монитор"
Екотаксата за стари коли ще се вдигне с 3% от догодина. Това стана ясно вчера по време на форум „Деветте пътя към еврофондовете", на който властта и бизнесът дискутираха перспективите, които разкрива новата оперативна програма „Околна среда".
„Предприемаме мерки за намаляване на причините за замърсяване на въздуха с фини прахови частици. Затова ще бъдат намалени екотаксите, които се плащат за нови превозни средства, и ще бъдат увеличени за старите коли", заяви по време на дискусията екоминистърът Ивелина Василева. Тя уточни, че тарифата за нови коли ще бъде намалена с 5%, а за старите автомобили ще се увеличи с 3 на сто.
Според данните, които Василева представи, у нас има регистрирани над 3 600 000 автомобила, като 66 % от тях са на възраст над 10 години. Очакваният резултат от вдигането на екотаксата е да се ограничи вносът на стари коли.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Десислава Атанасова: Кризата в КТБ е заради бизнес зависимости" е заглавиe от в. "Труд"
Госпожо Атанасова, според доклада на временната парламентарна комисия за КТБ банката е работила като пирамида, а водещи институции като ДАНС и БНБ са проспали порочните практики в нея. Защо се е стигнало до такива съществени пропуски?
- Изводите в доклада са формирани вследствие на преценка за всички данни и факти, които сме обсъждали. Взети са предвид всички доказателствени средства, които са ни представени от различните институции - писмени справки, одиторски доклади, обяснения по зададени от нас въпроси, доклади на квесторите, както и дадени обяснения в хода на действие на самата комисия. Държавните институции, които са имали ангажимент за контрола и надзора на банките, не са го упражнили в достатъчна степен. Става въпрос главно за БНБ и Управление "Банков надзор". В доклада сме оставили една отворена фраза за това дали поради непрофесионализъм или поради други причини е това бездействие. Факт е, че през този период гуверньорът на БНБ Иван Искров е имал сериозни неформални отношения с мажоритарния акционер в КТБ Цветан Василев. Факт е също, че подуправителите на БНБ са подведени под отговорност и вече имат внесени обвинителни актове. Факт е, че временно изпълняващият длъжността подуправител на "Банков надзор" Нели Кордовска в деня преди обявяване на банката под особен надзор е изтеглила достатъчно сериозна сума от КТБ.
Прочети още от в. "Труд"
"Кабинетът започва тотална подмяна на държавната администрация" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Управляващата коалиция поема курс към поредната чистка в държавната администрация. Министерствата ще прекратят договорите на всички ръководни кадри, наети на непълно работно време. Наети без конкурс по заместване чиновници няма да могат да бъдат преназначавани на друга длъжност и ще загубят работата си след връщането на титулярите. В администрацията ще се освободят нови работни места и от служители, заемащи втора незаета длъжност по съвместителство. Управляващите обещават честни конкурси за запълване на тези и други длъжности, но едва през 2017 г. Това предвижда проект за промени в Закона за държавния служител, с който "Сега" разполага.
Законопроектът, в който са залегнали идеи най-вече на Реформаторския блок, е бил обсъден късно в понеделник на заседание на Съвета за административна реформа и вече е изпратен за съгласуване по министерствата. На заседанието вицепремиерът Румяна Бъчварова е представила анализ, според който 81% от назначенията и преназначенията на служители в администрацията през 2014 г. са станали без конкурс, като за целта министерствата са ползвали съществуващи "вратички" в Закона за държавния служител.
Прочети още от статията на в. "Сега"
„Горива: Когато падне петролът", пише в. "Капитал Daily"
Спад на приходите на големите в горивата, по-добри печалби за някои от веригите и едри събития, случили се на пазара, резултатите от които вече са налице. Така накратко може да се опише изминалата година за компаниите в сектор горива.
Сривът на приходите, който се вижда при повечето играчи, наредили се в топ 20 за сектора, е повече от обясним. Цената на петрола през изминалата година падна с над 40%, което макар и с класическото закъснение, доведе до макар и по-малък спад на горивата. Като резултат около 1.5 млрд. лв. (8%) се изпариха от общите приходи на големите в сектора, като най-големият срив в абсолютна стойност се отчита от лидера - бургаската рафинерия "Лукойл Нефтохим Бургас".
Прочети още от в " Капитал Daily"
„Екотаксата за нова кола пада с 5%, за старите се вдига с 3 на сто", пише в. „24 часа"
Предприемаме мерки за намаляване на причините за замърсяване на въздуха с фини прахови частици. Затова ще бъдат намалени с 5% продуктовите такси, които се плащат за нови превозни средства и ще бъдат увеличени с 3 на сто за старите коли, заяви екоминистърът Ивелина Василева на третата дискусия от кампанията "Деветте пътя към еврофондовете". Тя се организира от в. "24 часа", "Труд" и КРИБ.
Т.нар. екотакси може да влязат в сила от септември. В момента за новите коли се плащат 146 лв., а за най-старите - 267 лв.
3,6 млн. са моторните превозни средства у нас, като 66% от тях са на възраст над 10 години, обясни министър Василева. Според нея е необходимо хората да бъдат стимулирани да ползват съвременни и по-щадящи околната среда автомобили.
Прочети още от в. „24 часа"
„Всички страни от ЕС може да дават пари за Гърция", пише в. "Сега"
Всички държави - членки на ЕС, може да участват финансово в спасяването на Гърция, твърдят източници от Брюксел, цитиран от електронното издание "ИЮ Обзървър". Това ще стане, ако бъде възстановен Европейският финансов стабилизационен механизъм (ЕФСМ), включващ всичките 28 държави от ЕС. Идеята е на ЕК и се очакваше вчера да бъде обсъждана от финансовите министри на страните членки, които заседаваха в Брюксел. До късно снощи не стана ясно има ли решение по въпроса. ЕФСМ бе създаден през май 2010 г., като всички държави дадоха своя принос за спасяването на закъсалите Ирландия и Португалия. По-късно той бе заменен от Европейския стабилизационен механизъм (ЕСМ), в който участват само страните от еврозоната и от който трябва да бъде отпуснат третият спасителен пакет за Гърция. Високопоставен представител от Брюксел съобщи, че са останали 13 млрд. евро в ЕФСМ. Тези пари могат да бъдат дадени на Атина като част от т.нар. мостов заем, а към тях да се добавят между 2-3 млрд. евро. Атина спешно се нуждае от 12 млрд. евро - 7 млрд. евро са необходими за погасяване на дълговете към ЕЦБ и МВФ до 20 юли, други 5 млрд. евро ще са необходими на Атина през август, ако преговорите с кредиторите не приключат бързо.
Прочети още от в. "Сега"
"Очакват се 300 000 повече туристи на морето" пише в. „Труд"
Близо 300 000 туристи повече ще имаме това лято спрямо миналото, но независимо от това приходите от сезона ще са по-ниски, прогнозира Румен Драганов, шеф на Института за анализи и оценки в туризма. Според него цените у нас са четири пъти по-ниски от Гърция.
"Този месец средната заетост по Черноморието ще достигне до 38%, а през август - над 55%", каза Драганов. Повече туристи ще дойдат от Чехия, Полша, Унгария и Словакия. В същото време лек ръст се регистрира на германци и англичани. "Очакваме с около 150 000 руснаци по-малко спрямо миналата година, при общо 660 000 за цялата 2014 г. Сега ще паднем на нивото на 2011 г., когато сме имали малко над 400 000 руснаци", добави Драганов.
Преди ден от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация заявиха, че спадът на руски и украински туристи може да удари 60%. Министерство на туризма твърди, че отливът е с 20 на сто.
Прочети още от в. „Труд"
"БДЖ стратегията готова до края на лятото", четем във в. "Монитор"
Стратегията за спасяване на БДЖ ще бъде представена за одобрение в парламента най-късно до края на лятото след ваканцията на парламента. Това обяви вчера транспортният министър Ивайло Московски.
„По документа вече има коментари от финансовото министерство", поясни той. „Оттам имат забележки, които не са свързани по същество и технически експерти вече започнаха да работят по тях. Надявам се да успеем преди ваканцията на парламента, ако това не стане, веднага след подновяването на работата му той ще бъде внесен в НС", прогнозира министърът.
За плановете за стабилизиране на БДЖ се заговори усилено от началото на годината, когато стана скандалът със спрените и отново пуснати губещи влакове.
През март бяха представени три сценария за развитие на превозвача - реалистичен, оптимистичен и песимистичен. В документа не се предвижда чужд мениджмънт който да помага за спасяването на железницата и обхваща периода до 2022 г. Минималните инвестиции за това време ще бъдат в размер на 210 млн. лв., но от БДЖ се надяват сумата реално да бъде много по-голяма.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Битото куче Ципрас", пише в. "Стандарт"
Последната спасяваща еврото среща на върха се превърна в решаваща за гръцкия премиер Алексис Ципрас.Думите на Меркел, че с идването на новата власт в Гърция преди пет месеца "доверието е било разбито", са европейският начин да се каже, че за популиста Ципрас е време да си ходи. Кредиторите наредиха на гръцкия премиер да приеме помощ от 86 млрд. евро и да запази Гърция в еврозоната.
"Гръцкото правителство прие на практика всичко," каза премиерът на Малта Джоузеф Мускат в интервю след нощния маратон. "Той прие всички решаващи и важни точки", допълни той.
Двама длъжностни лица, които наблюдавали Ципрас в Брюксел, описаха гръцкия премиер като "бито куче", чиято единствена останала опция е да се подчини на волята на кредиторите.
Прочети още от в. "Стандарт"