Инфлацията (CPI) на Китай се забави до 33 месечно дъно от +1.7%г./г. през октомври спрямо +1.9%г./г. през септември месец, при средни прогнози на пазара за запазване на инфлацията в +1.9%г./г., предаде китайската национална статистика. Това е най-ниското ниво на китайската инфлация от януари 2010г. насам.
Индексът на производствените цени за октомври отбеляза спад с -2.8%г./г. (при прогнози за -2.7%г./г.) спрямо спад с -3.6% г./г. през предходния месец.
Тези ниско-инфлационни данни биха дали възможност на Китайската централна банка (PBoC) да предприеме, ако се наложи, нови стимулиращи икономиката на страната мерки (понижение на основната лихва или ново понижение на минималните задължителни резерви на китайските търговски банки).
Също днес бяха оповестени и по-добри от очакваните данни за индустриалното производството и продажбите на дребно в Китай през октомври, които от своя страна са сигнал, че втората по сила икономика в света действително се намира в известен отскок в началото на последното тримесечие на годината.
Индустриалното производство на Китай за октомври отбеляза растеж от +9.6% г./г. (при средни прогнози на пазара за +9.4%г./г.) след +9.2% през септември месец.
Продажбите на дребно за октомври отчетоха ръст от +14.5%г./г. (при прогнози за +1.42%г./г.) след растеж от 14% през предходния месец.
Дълготрайните инвестиции в Китай от началото на годината до октомври включително покачват с +20.7% г./г. (при прогнози за +20.6%) след растеж от +20.5% г./г. за 9-те месеца до септември.
Всичките тези по-добри от прогнозите данни са ясно доказателство, че през последното тримесечие на 2012г., икономиката на Китай вероятно ще пречупи негативната тенденция на забавяне на икономическия растеж, след като през Q3 отбеляза забавяне на растеж на БВП за 7-ми поредно тримесечие до от едва +7.4%г./г. Последните прогнози на пазара обаче предполагат, че поне на този етап, това очаквано икономическо възстановяване на Китай ще бъде предпазливо, като за Q4 средните прогнози са за растеж на БВП от +7.7%г./г.
Тези днешни като цяло добри китайски данни може да парират част от новото напрежение на глобалните финансови пазари (спад на фондовите борси), което е факт след преизбирането на Обама за президент на САЩ (което поднови опасенията около т.н. "Fiscal Cliff" - драматичните фискални икономии за около 600 млрд.$, които се изразяват в автоматично повишение на данъците и рязко съкращаване на държавните разходи от 1-ви януари 2013г., ако до тогава не бъде постигнато споразумение между администрацията на президента-демократ и Конгреса отново доминиран от републиканците относно план за по-устойчива бъдеща бюджетна политика за свиване на големия дефицит и намаляване на огромния американски държавен дълг) и напрежението около все по-ясните сигнали за задълбочаване на икономиката криза/рецесия в Еврозоната към края на настоящата година.