Спекулантите увеличават покупките си на руски акции в момент, в който шест-годишния бичи пазар изглежда, че започва да приключва.

Дневните инвеститори, които търсят големи и бързи печалби от резките движения на цените на ценните книжа на Московската фондова борса, са се удвоили през последните 16 месеца. Покупките и продажбите за по-малко от 100,000 рубли ($3,890) от физически лица в момента формират около 60% от всички търговски сделки на индекса на руската борса Micex. На Нюйоркската борса (NYSE) тези малки по обем сделки формират едва 4.6% от цялата търговия.

Пазарът вече показва първи сигнали за забавяне, след като ралито започнало през 2001 г. увеличи пазарната капитализация на акциите търгувани на борсата 13 пъти до $1.1 трлн. В Русия се инвестират около 10% от инвестициите на големите световни взаимни фондове специализирани в развиващите се пазари.

„Всеки, който е бил малко по-агресивен е спечелил състояние в Русия през последните години", това коментира мениджър в хедж-фонд, който управлява $2.3 млрд. в руски ценни книжа. Търгуваният в рубли основен индекс на Русия Micex включващ в себе си 30-те най-често търгувани акции, е нараснал с 0.2% през тази година след като отбеляза феноменален скок от 81% миналата година. За сравнение индексът измерващ развитието на капиталовите пазари в страните от BRIC (Бразилия, Русия, Индия и Китай) е нараснал през 2006 г. само с 1%.

Руският индекс изчисляван в долари RTS е нараснал с 0.7% през тази година, след като от 2000 г. насам направи скок с 1,241%.

Руските регулативни органи стимулират спекулативната търговия, тъй като индивидуалните инвеститори могат да вземат назаем до 75% от средствата нужни за закупуването на акциите (т.н. марджин), което повишава търгуваните обеми и ликвидността. Това е доста повече, от който и да е друг развиващ се пазар с изключение на Южна Африка, коментира Bloomberg.

В Китай, най-големият развиващ се капиталов пазар в света, оценяван на $2 трлн., инвеститорите нямат право да търгуват акции на марджин, т.е да ги купуват с голям процент заем даден им от брокера. Около 55% от руските дребни инвеститори заявяват, че търгуват на борсата като хоби и просто за допълнителни доходи.