Главният икономист на МВФ - Оливие Бланшард заяви в интервю за унгарския сайт Portfolio.hu, че ще отнеме поне 10 години на световната икономиката за да се измъкне от финансовата криза, която стартира през 2008г.

"Все още не е загубено десетилетието...Но със сигурност ще отнеме най-малко десет години от началото на кризата за да може световната икономика да се върне към добрата си форма", посочи Бланшард.

"Япония също е изправена пред много трудности за осъществяване на фискална корекция/преоценка, която ще отнеме десетилетия за да бъде разрешена. Китай вероятно ще се погрижи за бумът на своите активи, но страната има по-бавен растеж отколко преди, макар че ние от МВФ не предвиждаме наистина "твърдо приземяване" на китайската икономика", заяви главният икономист на МВФ.

Бланшард каза, че корекцията в Еврозоната изисква намаляване на цените в задлъжнелите южни страни-членки и повишение на цените/инфлацията в страните и от т.н. "ядро". Докато ЕЦБ трябва да запази инфлацията от 2% за Еврозоната като цяло, страните от нейното ядро би трябвал ода имат по-висока инфлация от 2% - нещо срещу което има силна съпротива от страна на Германия, където кошмарът на хиперинфлацията от 1920-те години още преследва обществения дебат относно лихвените и инфлационни нива.

Според него, Германия би трябвало да приеме по-висока инфлация и реално да засили своята покупателна сила като част от разрешаването на икономическите проблеми в Еврозоната.

"Малко по-висока инфлация в Германия трябва просто да се разглежда като необходима и желателна", посочи Бланшард. "Като се има предвид общите условия на потреблението/търсенето и силният мандат на ЕЦБ да осигури стабилност на цените, това не би било начало на хиперинфлация", заяви той.

Относно дълговата криза, главният икономист на МВФ каза, че намаляването на дълга е неизбежно, но това трябва да стане без да се задушава икономическия растеж. "Ако вие сте твърде бавен, пазара мисли че не сте сериозен, а ако вие сте прекалено бърз, ще убиете икономиката. Поради това всяка отделна страна трябва да намери правилния път на фискална/дългова консолидация", заяви Бланшард.