Разширеният съвет на управляващата коалиция, който ще продължи да заседава и утре в Банско, започна с обсъждане на мерките как да се възстанови спряното финансиране по програмата ИСПА, както и акредитациите на двете агенции по програмата ФАР след доклада на Европейската комисия, съобщава news.bg.
Общата оценка и на тримата лидери от управляващата коалиция е, че докладът на ЕК е обективен и ясно посочва затрудненията в процеса на реалната ни интеграция в ЕС.
Според премиера Сергей Станишев е важно реалистично да се оцени настоящия момент и да се коригира ситуацията.
Лидерът на НДСВ Симеон Сакскобургготски посочи, от своя страна, че критиките от Брюксел са своеобразен начин да се помогне на България.
Той предложи България да поиска помощ от страните членки, които имат помежду си Договор за доверие. „Това би било повече от гаранция пред тези, които ни критикуват", подчерта Сакскобургготски.
И за Ахмед Доган докладите са „указание и наставление каква е правилната посока", стана ясно по време на срещата.
Според Ахмед Доган Европейската комисия има изострени очаквания към България и е необходима повече самокритичност, за да бъде направена по-обективна оценка.
Лидерът на ДПС посочи, че основният проблем е усвояването на еврофондовете.
Вицепремиерът Меглена Плугчиева заяви, че е изготвен план с мерки до края на 2010 г.
Лично министърът на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов пое ангажимента за наблюдение и изпълнение на мерките по възстановяване на акредитацията на програма ФАР на МРРБ.
Финансовият министър Пламен Орешарски ще поеме отговорността за възстановяването на акредитацията на агенцията в МФ. Ако не бъдат възстановени акредитациите за работа с европейски средства на двете агенции по ФАР, средствата по проектите ще бъдат изплатени от националния бюджет. Засега двете агенции могат да подписват договори, съобщава Фокус.
Очаква се средствата по еврофондовете да се разпределят и да се контролират централизирано. За тази цел, вероятно ще бъде създадено министерство или агенция.
Предстои да се създаде работна група, ръководена от депутата Радослав Иванов, която ще реши каква да бъде бъдещата структура. Като до 15 септември работната група ще даде насоки за централизиране на разпределението и контрола на евросредствата.
Още през следващата седмица се очаква премиерът да назначи мениджър на Национална агенция „Пътна инфраструктура", Надзорен съвет и да започне прилагане на плана за действия на агенцията. Като очакванията са в края на септември бъдещата агенция да бъде оценена от Европейската комисия.
Други мерки, които правителството ще приеме са още през следващата седмица на сайта на Министерски съвет да бъде качена и информация за напредъка по всички оперативни програми от месец май тази година до сега.
На днешната среща вицепремиерът Меглена Плугчиева изрично отрече информацията, която се появи във в. „Сега", че са спрени парите по Оперативна програма „Транспорт".
Според нея, писмото от Брюксел не третира този въпрос. Всички оперативни програми са в процес на оценка на съответствие. По тях България работи с авансови средства.
Нова проверка на ОЛАФ се очаква в края на август. Трябва да се намери най-адекватният административен механизъм за сътрудничеството на ОЛАФ с българските институции, каза Илия Лингорски, заместник-председател на НДСВ.
В неделя ще бъде анализирано изпълнението на решенията от предишното заседание на съвета на тройната коалиция в Катарино през медец май.
Припомняме, те бяха свързани с изпълнението на актуализираната програма на правителството.
nono
на 27.07.2008 в 01:21:20 #3Тези тримата ще влезнат в историята като най-корумпираните български политици.
godin
на 27.07.2008 в 00:17:32 #2Мерките са: "...на сайта на Министерски съвет да бъде качена и информация за напредъка по всички оперативни програми..." Гениално!!!!!
Borneo
на 26.07.2008 в 21:15:38 #1Каква фотогенична шведска тройка.И винаги отдолу е Станишев а в средата Царя