В следващите редове, искаме да представим дейността и качествата на една студентска организация, все още слабо позната сред общността в България, но изключително важна за развитието на предприемаческия дух, свободомислие, характер и екипна работа на младите специалисти, обучаващи се в българските ВУЗ-ове.
Става въпрос за международната студентска организация, която е със статут на НПО и е позната с абревиатурата AIESEC. Съкращението е от френски и се е запазило още от основаването й преди почти 60 години, а думите скрити зад шестте букви са Association Internationale des Etudiants en Sciences Economiques et Commerciales. В буквален превод от френски, това означава Международна асоциация на студентите обучаващи се в търговски и икономически специалности. Както вече казахме обаче, това е развиваща се организация и включва студенти от много повече професионални направление извън сложната икономическа материя.
AIESEC е най-голямата студентска организация в света с повече от 22 000 членове и представителства в 100 държави. AIESEC е учредена през 1948 г. в Стокхолм от студенти по икономика от седем страни (Белгия, Дания, Норвегия, Финландия, Франция, Холандия и Швеция). Към днешната дата организацията има над 1 000 000 алумни (бивши членове), като някои от най-известните са Джак Уелш, Кофи Анан, Хелмут Кол, Тони Блеър, Миг Джагър, Александър Квашнйевски.
Популярни личности от България, които в студентските си години са били членове на организацията, са Иван Искров, Емил Делибашев, Гати Ал Джебури.
В България организацията е учредена през 1990 година, а понастоящем има офиси в седем български университета.
Организацията дава шанс за реализация на всички заинтересовани студенти, които изграждат личностни и професионални качества, докато са част от нея. Естественият цикъл на AIESEC членството обикновено приключва с професионален стаж, който доразвива професионално завършващият студент и му помага да доизгради лидерските си умения, да опознае чужди култури, да обмени опит с нови хора. Например, студенти от България заминават на професионален стаж в някоя от останалите около 100 държави, където има офиси на AIESEC. Там те се научават да работят в непозната работна обстановка и често срещат бъдещия си работодател.
Помолихме локалната секция на AIESEC от Университета за национално и световно стопанство да ни изпрати малко подробности за дейности от последната година и предстоящия нов прием на членове и получихме следната информация:
AIESEC е най-голямата студентска организация, която предоставя възможност за международен опит на младите хора, чрез който да открият и развият своя потенциал, за да окажат положително влияние върху обществото.
Ставайки част от AIESEC, ще имате възможност:
- За лично и професионално развитие
- Развитие на лидерски умения
- Да работите по социалано значими проекти
- Да създадете глобална мрежа от контакти
- Да натрупате международен опит
- Участие в стажантски програми и международни конференции
- Да преминете завършен цикъл от обучения
- Да предадете знанието, което сте придобили на останалите членове в организацията
Тази година локалният офис в УНСС изпрати на професионален стаж в чужбина 14 изявени студенти. Своя професионален стаж в момента карат българи в страни като: Австралия, Аржентина, САЩ, Белгия, Полша, Чехия, Холандия, Германия, Естония, Швеция, Индия, а фирмите в които стажуват са световноизвестни в бизнеса.
Ето какво казва един от настоящите членове на организацията за AIESEC:
Емил Иванов, бакалавър специалност МИО,
Президент на АIESEC България 2006/2007,
Вице-президент АIESEC Обединени Арабски Емирства 2007/2008:
„Когато ме приеха в УНСС, не очаквах,че ще имам възможността да изживея нещо, което да промени живота ми в такава степен. АIESEC направи това за мен!
Ако пред мен не се бяха изправили предизвикателства като тези да участвам в различни проекти и да поема отговорни задачи пред организацията, едва ли щях да имам възможността да получа такъв практически опит като този.
Да имам свой екип; да работя с хора от корпоративния сектор, на най-високо ниво; да се ръкувам с мениджъри на световно известни компании; да организирам и да обучавам хора на национални и международни конференции; да се срещна с хора от цял свят, преминавайки личната си бариера поради техните културни и религиозни различия; да срещна сегашните си най-добри приятели, които заемат едно от най-важните места в живота ми; да почувствам, че макар и студент имам възможността да окажа влияние на обществото, в което живеем; че дори на 22 години, аз мога да променя нещо и се гордея с това!."
Повече информация относно процеса за кандидатстване можете да намерите на този адрес: http://www.aiesec.org/bulgaria/ .
Краен срок за изпращане на попълнените формуляри: 01.10.2007г.
Презентацията на дейността на организацията AIESEC, ще се проведе на 27 септември в УНСС, зала 2007 от 19:30.