"Тайни агенти въртят фирми, фондации и НПО" е заглавиe от в. "Тру
Спецченгета от МВР ще могат под чуждо име да създават фирми, фондации или неправителствени организации и да развиват дейност с тях. Това гласи проект на наредба за организацията на дейността по използването на служители под прикритие. Целта е шпиони на властта да проникнат в мафията и така да помогнат за разкриването и предотвратяването на престъпления. Те ще имат лични карти с тяхна снимка, но фалшива самоличност - име, презиме, фамилия, ЕГН и адрес. Ще бъдат задължени стриктно да спазват закона и да пазят в тайна своята принадлежност към службите, сочи бъдещата наредба, публикувана в сайта на МВР. Тя се приема наново в съответствие с приетия през пролетта нов Закон за МВР.
Според нея ченгетата доброволно, а не по задължение ще играят ролята на бизнесмени, шефове на фондации, спортни клубове, неправителствени организации, както и на босове на банди. Ще бъдат назначавани в специално звено на МВР след предварителен подбор и обучение. Дейността на звеното ще се финансира от вътрешното министерство и международни програми за борба с организираната престъпност и корупцията.
Прочети още от в. "Труд"

„Държавата ще опита да си върне "Дунарит" и "Петрол" от Цветан Василев (обзор)", четем на първа страница на в. „24 часа"
Държавата прави опит чрез синдиците на КТБ да си върне големи предприятия като военния завод "Дунарит", "Петрол" и други, които бяха купени от Цветан Василев с кредити от фалиралата банка.
От публикувания във вторник списък с кредиторите на КТБ става ясно, че "Дунарит" фигурира в него с вземане от близо 85 млн. лв. То обаче е под условие, че ще стане валидно, ако извършените прихващания бъдат обявени за недействителни.
Първоначално "Дунарит" имаше близо 70 млн. лв. кредити от КТБ. Предприятието успя да ги заличи с цесии и прихващания на влогове в КТБ за близо 85 млн. лв.
Половината от тях са срещу влогове на бизнесмена Едоардо Миролио в КТБ, който се смята за близък до Василев.
По същата схема като с "Дунарит" бяха заличени и кредитите, с които бяха купени "Петрол" и още няколко големи предприятия. Впоследствие собствеността в "Петрол" премина в ръцете на Гриша Ганчев.
Прочети още от в. „24 часа"

"БЕХ търси нов милиард, за да спаси НЕК", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Българският енергиен холдинг (БЕХ) едва сега започва да търси заем от близо 1 млрд. лв., с който дъщерната му Националната електрическа компания (НЕК) да плати натрупания огромен дълг от 900 млн. лв. към двете американски централи - ТЕЦ "AES Гълъбово" и ТЕЦ "КонтурГлобал Марица-изток 3". Процедурата за заема ще бъде обявена в официалния вестник на Европейската комисия на 27 август, каза пред журналисти министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
Така излиза, че държавният мастодонт вече повече от четири месеца след подписването на ангажимента си за плащане към двете централи не е предприел действие.
Ако условията за заема бъдат публикувани в края на август, то споразумението с AES и "КонтурГлобал" ще влезе в сила вероятно през октомври, защото тогава реалистично може да се очаква наетите банки да отпуснат необходимото финансиране на БЕХ. Това забавяне ще струва солидна сума на НЕК, която ще започне да плаща по-ниските цени към двете централи вместо през юли, както първоначално се очакваше, едва от ноември.
Прочети още от в " Капитал Daily"

"Хиляди фирми, граждани и институции са загробили пари в КТБ" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Хиляди са жертвите на фалита на КТБ. Сред тях има и частни лица - българи и чужденци, фирми, банки и държавни институции. Вчера Търговският регистър публикува списъка на всички злополучни кредитори на рухналата банка, чиито пари се оказаха незащитени от Закона за гарантиране на влоговете. На 173 страници са изредени близо 8000 вземания по депозити на вложители и на други лица с признати от синдиците гаранции, обезщетения, заплати, лихви и др. Най-големият кредитор в момента е Фондът за гарантиране на влоговете, който вече изплати всички защитени депозити. Той има да взима над 3.6 млрд. лева.

Начело на списъка са три банки, които по закон са привилегировани кредитори и първи ще успеят да си върнат парите при осребряването на активите на КТБ - германската "Комерцбанк", френската "Сосиете женерал" и Българската банка за развитие (ББР). Първата от тях трябва да вземе 12.45 млн. лв. "Сосиете женерал" чака по договор за срочен заем 41 млн. лв., както и още едно вземане за 3.5 млн. лв. ББР очаква да си върне 46 млн. лв.
Прочети още от статията на в. "Сега"

"Не се отказваме от Южен поток", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Проектът е важен за България, но трябва да се спази еврозаконодателството, заяви Петкова. Синдикати и работодатели готвят протести наесен заради скъпия ток.
Правителството има ясна и последователна политика по отношение на проекта Южен поток. Още от самото начало заявихме, че той е много важен за България, защото ще доведе до диверсифициране на маршрутите на природен газ. Той обаче трябва да се случи съгласно изискванията на европейското законодателство.
Това коментира енергийният министър Теменужка Петкова по повод изявлението на руския президент Владимир Путин от понеделник, че "Русия ще работи с България независимо от всички сложни въпроси, свързани с реализацията на каквито и да е проекти, в това число в областта на енергетиката, като например "Южен поток". Тя посочи, че през юни е била на 19-тия Петербургски икономически форум, на който е имала среща с руския енергиен министър Александър Новак и са засвидетелствани много добри отношения между двете страни.
Прочети още от в. "Стандарт"

"НЗОК дължи 100 млн. лв. за лечение в чужбина" четем на първа страница във в. "Монитор"
Дълговете на Нацио¬налната здравноосигурителна каса (НЗОК) за лечение на наши сънародници в чужбина гони 100 млн. лева. Парите са с натрупани лихви, тъй като повечето от сметките са от предишни години, когато подпис под паричните преводите е трябвало да сложат бивши ръководства на финансово-осигурителната институция. Това съобщи за "Монитор" д-р Иван Кокалов - член на Надзорния съвет на касата. В тази сума се включват и лихвите, които се трупат, след като изминат 18 месеца без да бъде платено лечението, поясни надзорникът. До преди три години все още не се начисляваха тези санкции, когато става въпрос за хирургични операции.
Най-много са лечебните заведения на които НЗОК не е плащала в Германия, но има още и в Белгия и Израел.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

„Топлият океан и световната икономика", пише в. "Капитал Daily"
Термометрите достигат до 45,5 градуса по Целзий в Делхи и рекордните температури отнемат живота на няколко хиляди души в Индия и Пакистан. Сушата в Пном Пен унищожава реколтата на едни от най-бедните фермери в света - камбоджанските, а в Тайланд и Калифорния налагат режим на водата. Това, което свъзва всички тези събития според климатолози е, че те са предизвикани от периодичното климатично явление Ел Ниньо.

Ефектите от климатичните промени върху живота на хората и икономиката винаги са занимавали учени и икономисти, но са малко проучванията на въздействието на точно този изключително важен феномен. Ел Ниньо представлява повишение на температурите до над обичайните на повърхността на екваториалните води на Централния и Източния Тих океан. Това се случва за по няколко месеца на всеки пет години, като в обичайния случай средната температура не се повишава с повече от няколко десети части от градуса.
Прочети още от в " Капитал Daily"

„България е сред най-добрите места за производство в света", пише в. "Сега"
България е третата най-перспективна дестинация в света за базиране на производство. Това твърди новото годишно проучване на консултантската компания Cushman&Wakefield. Страната ни се изкачва с 4 позиции спрямо миналогодишната класация, като е изпреварена само от Виетнам и Тунис. България е в групата на "изгряващите звезди".

В отделна категория са държавите, които отдавна са се доказали като оазиси за производствена дейност. Тук в челната десятка са Малайзия, Тайван, Китай, САЩ, Южна Корея, Канада, Сингапур, Турция, Тайланд и Индонезия.
Прочети още от в. "Сега"

"80 млн. лв. носи на държавата добивът на руда" пише в. „Труд"
Председателят на минно-геоложката камара Лъчезар Цоцорков (вдясно) и председателят на КРИБ Кирил Домусчиев. Снимки: Пламен Стоименов
Държавата ще получи над 80 млн. лева от концесионни такси за добив на полезни изкопаеми до края на годината. Това съобщи министърът на енергетиката Теменужка Петкова по време на честването на Деня на миньора в София.
По думите й, събраните до момента пари от концесии са над 66 млн. лева. За сравнение, средствата, постъпили в бюджета по същото перо през 2014 г., са 70 млн. лв. Причината за повишението е очакваният нов ръст в добива на полезни изкопаеми.
Прочети още от в. „Труд"

"Възрастните работници са по-атрактивни за бизнеса", четем във в. "Монитор"
Г-н Нейков, за пореден път чухме тревожни данни, че нацията ни се топи. Какъв е изходът и какви мерки трябва да се предприемат, за да се подобри демографската ни картина?
- Всяко изследване на демографската ситуация заедно със своите добри страни има и слабости. Например едно проучване пренася днешната ситуация след 30 или 50 години и алармира, че едва ли не изчезваме като нация и че сме пред демографска катастрофа. Това не е много коректно, защото може да се стигне до прогнозираната тревожна картина само при условие че не се променя нищо.
- Ако не се предприемат мерки ли?
- Дори въпросът не е само в мерките, а ако не се промени нищо в картината. Но практически никога не става така. Средата, мерките и действията на хората винаги се променят. Затова всъщност в човешката история няма случай, в който една нация да е изчезнала заради ниска раждаемост и висока смъртност.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

„Забавя ли се възстановяването на пазара на труда?", пише в. „24 часа"
ПРЕЗ второто тримесечие на 2015 г. броят на заетите надхвърли 3 млн. души, като това се случва за пръв път от 2010 г. насам. През последните няколко години броят на заетите в икономиката достига този праг едва в периода юли-септември поради ефекта на сезонната заетост.
Фактът, че през тази година това се случва по-рано, показва продължаващото подобрение на пазара на труда в страната. И действително, на повърхността данните изглеждат положителни: икономическата активност и заетостта растат, броят на обезкуражените лица намалява, а коефициентът на безработица пада под 10% за пръв път от 2009 г. насам. В същото време някои от основните проблеми, съпътстващи възстановяването през последната година и половина, остават в сила. Основните възрастови групи, при които е регистрирано подобрение, са 25-34-годишните и 55-64-годишните. Заетостта при лицата на възраст между 25 и 29 години остава на ниски нива, а 15-24-годишните на практика не участват във възстановяването на пазара на труда.
Прочети още от статията на в. „24 часа"

"70% от българите: Гърците да си платят", пише в. "Стандарт"
Българското общество намира вина за гръцката криза на различни нива в Гърция и сред кредиторите й. Не личат изявени солидарни нагласи с Гърция. Ярка е нагласата, че съседката ни преди всичко трябва да плаща заемите си. За щастие, страховете, че гръцки сценарий е възможен у нас не са преобладаващи. Това са основните изводи от проучване по темата на "Галъп интернешънъл", проведено в периода 30 юли - 6 август 2015 г. сред 1010 души.
Споразумението между Гърция и кредиторите й явно е оставило българите с впечатлението, че по-скоро гръцкото правителство печели от ситуацията - близо 40 на сто от хората мислят така. 24% смятат, че печеливши са и двете страни, а 13 на сто твърдят, че са се облагодетелствали. У нас са на мода познатите стереотипи - 60% споделят мнението, че Гърция има проблеми, защото гърците не работят достатъчно. 21% не са съгласни, а останалите се колебаят. Близо 70 на сто пък са съгласни и с твърдението, че онези, които са давали заеми, на Гърция, имат главната вина. 14% не са съгласни. Най-безусловно се приема твърдението
Прочети още от в. "Стандарт"