Практически новите земеделци трябва да направят избор между това да наемат 20 души, тенденцията, при които е заплащането да става все по-високо и алтернативата да си закупят високотехнологична машина, която да извършва тяхната работа.
Друг проблем за земеделците е, че липсва адекватен български пазар, липсват и преработвателни предприятия. По този начин българските производители не могат да затворят цикъла си на производство. Разбира се, има и по-активни стопани, търсещи външни инвеститори, които да се насочат в неразработените пазарни ниши, но не всеки има шанс и достатъчно финанси, а и разбиране за външните проекти и възможности за инвестиции.
По мнението на земеделски стопани, този финансов проблем може да се разреши и ако се намесят банковите институции, които да подкрепят стопаните.
В университетите, от друга страна, има специалности, които подготвят ценни кадри за модернизираните земеделци, но те се насочват към родните си места. Такъв е примерът с Русенския университет , където завършват много младежи, но те не продължават да се развиват професионално, ако тази област не е развита в района, от където идва.
Инж. Деян Геров, който е дипломиран агроном и работи в областта на селското стопанство казва пред expert.bg, че възможностите да се инвестира в съвременни машини се подобрява, защото европрограмите дават възможност. Ако възвръщането на инвестицията е 75%, ще има по-голям стимул за закупуване на машини. За банките гаранция е евросубсидията, която получава стопанството за единно заплащане за площ.