Според изследване на Световния икономически форум (WEF), през 2006 САЩ са загубили лидерството си в технологичната иновация. В списъка, който изразява въздействието на технологията върху развитието на страните, САЩ са седми, докато през 2005 са били на първо място.

Според доклада, цитиран от BBC, влошаването на политическата и регулативна среда в САЩ е довело до смъкването надолу в класацията.

Челната десятка е оглавявана от Дания (трета за 2005), следвана от Швеция (осма позиция преди година). Останалите - 3: Сингапур (2); 4: Финландия (5); 5: Швейцария (9); 6: Холандия (12); 7: САЩ (1); 8: Исландия (4); 9: Великобритания (10); 10: Норвегия (13).

Страните са оценени според техните технологични постижения в големия бизнес, в изградената инфраструктура и в нагласата на правителствата да създават рамката, необходима за икономическото развитие и повишаване на конкурентната способност.

Страната ни, да отбележим, е на 72-ра позиция от 122 страни в списъка, една от последните в Европа. Това говори, че настоящият икономически ръст няма стабилна основа и ако тенденцията се запази, България сериозно ще изостане от актуалните течения в света.

Този извод между другото бе направен въз основа най-съвременни данни и по-рано през годината в изследванията на Eurostat. Независимо от голямата роля на бизнеса по въвеждане на иновациите в практическата сфера, правителствата на страните са отговорните за създаване на иновативен климат в страната.

Съмнително успокоение за нас е, че Албания е доста след нас в класацията на WEF - на 107ма позиция. Освен Сърбия, Украйна, Босна и Херцеговина, Македония и Молдова, почти всички останали европейски страни ни изпреварват по технологична готовност. Румъния например е на 55-та позиция.

Мрежовият индекс на технологичната готовност (The Networked Readiness Index) се публикува за шести пореден път. Икономистите от WEF работят съвместно с Insead, парижко висше икономическо училище.

Въпреки че са загубили лидерската си позиция, коментира се в изследването, Щатите все още запазват фокуса си върху иновацията, която се базира на една от най-добрите специализирани образователни системи в света и висока степен на кооперация с промишлеността.

Признава се също така, че в САЩ пазарната среда е ефективна, има достъп до рисков капитал, а финансовите пазари са усложнени в положителния смисъл на думата.

Не може да не направи впечатление, че четири страни в челната технологична десятка идват от Скандинавия. Лидер в технологичната иновация и внедряването й е Дания; на Швеция, Финландия и Норвегия също е дадено подобаващо място. Ако отчетем и челната позиция на двете Северноевропейски островни държави и на Холандия, можем да говорим за Северноевропейска технологична хегемония.

Странно, Япония е едва на 14та позиция, а ФРГ - на 16та. Австрия на 17та и Естония на 20 позиция са другите европейски държави в първите двадесет.

Ирене Миа, главен икономист в WEF, обяснява: „Дания на практика бе облагодетелствана от много ефективното електронно правителство, което намери отражение в ранната либерализация на телекомуникационния сектор, на първостепенна регулативна околна среда и голям достъп до услуги на електронното правителство".

Докато по-малките икономики от Азиатско - Тихоокеанския сектор продължиха прогреса си, Китай и Индия забавят технологичната си иновация. Китай се е смъкнал с девет позиции за година до 59 място, а Индия с четири позиции до 44 място.