Сър Джон Холмс, ръководител на хуманитарните дейности на ООН и координатор на спешната помощ на световната организация твърди, че ескалиращите цени могат да доведат до протести и въстания в уязвимите страни. Недостигът на храни и скъпите горива подсилват ефекта от глобалното затопляне, казал е Холмс, цитиран от Guardian.
От миналото лято насам цените са се покачили с 40% средно за света.
От началото на седмицата Египет се бунтува заради удвоилите се само за година цени на основните стоки. Миналата седмица в Хаити четирима души загинаха в гладни бунтове. В Кот Д'Ивоар имаше изблик на насилие за храна. В Камерун в протестите за храна през февруари 40 души загинаха. В Мавритания, Мозамбик и Сенегал имаше озверели демонстрации. Протести се надигнаха също в Узбекистан, Йемен, Боливия и Индонезия.
Според представителя на ООН, най-голямото предизвикателство за хуманитарната дейност на ООН са глобалните промени в климата, които удвоиха броя на природните катастрофи от 200 до 400 годишно през последните две десетилетия.
Персоналът на ООН в Йемен стачкува в искане за по-високи заплати предвид 50% поскъпване.
Тревожно е, че азиатски страни като Камбоджа, Китай, Виетнам, Индия и Пакистан свиха износа на ориз, за да осигурят препитанието на собствените си граждани. Филипините са най-голям вносител на ориз; там властите предупредиха, че хората криещи своя ориз могат да бъдат обвинени като икономически саботьори. Издаден бе мораториум срещу застрояването и превръщането на обработваема земя в голф игрища, а на заведенията за бързо хранене бе наредено да започнат да продават по половин порции.
От програмата за храни и селско стопанство на ООН очакват 1.8% повече ориз през тази година и съответно намаляване на натиска. Оризът ще е „чувствително повече" в почти всички азиатски големи производители и потребители.
Сър Холмс е поредният човек на висок пост, който алармира, че светът стои пред изостряща се криза за храни. Жозет Ширан, директор на Световната програма за храните на ООН, миналия месец каза: „Виждаме новото лице на глада. Виждаме повече глад в градовете отколкото някога преди. Виждаме храна в магазините, но и хора, които не могат да си позволят да я купят".
Програмата на ООН осигурява препитание на 73 милиона души в света, за което вече й е нужен по-висок бюджет - от $2.9 млрд. до $3.4 млрд.
Ако САЩ, Европа, Япония и другите богати страни не осигурят финансиране, „много повече хора ще гладуват до смърт и ще страдат" - заяви президентът на Световната банка Робърт Зелик. Според Зелик, цените на основните храни за последните три години са се повишили с 80%, а в 33 държави нарастването на цените води до социални вълнения.
Професор Джон Бедингтън във Великобритания, новият главен научен съветник на правителството, предупреждава, че ефектите от кризата на храните ще се проявят по-бързо, отколкото климатичните изменения. Според професора, селскостопанската индустрия трябва да удвои продукцията си, използвайки по-малко вода, отколкото днес.
Перспективите за недостиг на храни през следващите 20 години били толкова ясни, че мерки трябвало да се вземат още сега. „Измененията в климата са реален проблем и е справедливо те да се решават с голяма глобална инвестиция. Само че съм загрижен, че има друг голям проблем в същата времева линия - този на енергийната сигурност и изхранването".
boris
на 10.04.2008 в 18:31:55 #5Kihano6 Единствения изход е световна икономическа криза и рухване на западната цивилизация и капиталистическия модел като цяло. Иначе лошо ни се пише. На всички! Или поне на децата ни! ------------------------------------------------------------------------------ Ами дано да стане. Ама първо някой трябва да измисли с какво да бъде заменен върлият капитализъм. Защото до сега не съм чул нито една логичиски непротиворечива система, каято да стане основа на нов икономически ред.
Kihano6
на 10.04.2008 в 16:52:23 #4Според някои сметки Земята има ресурс да изхрани 16 милиарда. Проблема обаче е, че целта на капиталистическата икономика не е изхранването на населението или задоволяването му с някакви промишлени стоки. Ако това беше целта, мислите ли че при това техническо развитие през последните 100 години нямаше да бъде постигната? Целта на капиталистическата икономика е нещо съвсем друго и доста нечисто при това, което наистина ще докара до там, че тъй наречената "цивилизация" да изтребва всички останали народи за последния природен ресурс на планетата с който да задоволява потребителската диария на разглезените си "граждани". Това вече се започна с войната в Ирак. Единствения изход е световна икономическа криза и рухване на западната цивилизация и капиталистическия модел като цяло. Иначе лошо ни се пише. На всички! Или поне на децата ни!
Abadbobata
на 10.04.2008 в 16:20:01 #3Земята има предостатъчно ресурс за да се изхрани. В САЩ и ЕС има места където се плаща на фермерите за да не се разработва земята им, а в останалия свят земеделието е силно неефективно. Но без контрол на раждаемостта няма да прокопсаме над 8-9 млрд.
boris
на 10.04.2008 в 11:52:50 #2През цялата си история до началото на 20 век населението на света не е надхвърляло 2 милиарда души. Сега надхвърля 6 милиарда. С други думи кризата е очаквана и напълно нормална. Ако се вземат мерки против глада това още повече ще ускори ръстта на населението и от там ще предизвика още по страшна криза в бъдеще. Има неща които неможе да бъдат избегнати защото математиката е точна наука.
Kihano6
на 09.04.2008 в 17:17:38 #1Карл Маркс, Карл Маркс и пак Карл Маркс. Човекът е обяснил тия неща преди 160 години. Проблемите в климата са само допълнителен щрих. Колкото пъти да сядаш на гореща печка все пари! Е, сега богатите страни ще произвеждат биогорива от храните на бедните. Абе що не вземат направо от бедните да произвеждат биогорива! А и икономика се развива най-добре в условия на недостиг, нали? Ето ви сега хубав недостиг. Печелете!