ЦСКА няма да играе в Шампионската лига. Това съобщи представителят на Лицензионната комисия на БФС Красин Кръстев. Червените не са получили лиценз от УЕФА заради финансовите неуредици в клуба, а са заплашени и с изваждане от българските професионални групи.

От родната футболна централа са изпратили писмо до УЕФА, в което са обявили, че клубът не може да покрие условията за лицензиране в България, което автоматично вади тима и от европейските клубни турнири.

"ЦСКА има огромни дългове и не покрива условията за лиценз дори за „А" Група. Трупат се непрекъснато нови и по-големи дългове. Затова решихме да вземем тези драстични мерки", коментира Борислав Попов, изпълнителен директор на БФС.

Президентът на БФС Борислав Михайлов днес обяви, че няма писмо от УЕФА за отнемане лиценза на ЦСКА.

От УЕФА пък заявиха, че чакат писмо от БФС, което да гарантира за финансовата стабилност на ЦСКА. В момента само е ясно, че шампионът на България няма да бъде допуснат в турнира на богатите.

От ръководството на ЦСКА са поискали едноседмична отсрочка за европейския лиценз, за да внесат необходимите документи. Сега зависи изцяло от УЕФА дали тази молба ще бъде удовлетворена. Лицензионната комисия е притеснена и от неяснотата около собственика на клуба.

"Официално писмо няма. Срокът за лицензиране на отборите изтича в 1:00 часа на 3 юни наше време.

Аз нямам нищо общо с лицензионната комисия. Тя е към УЕФА и тя ще вземе решение", коментира Борислав Михайлов

А Александър Томов твърди, че всичко това е някаква инсинуация срещу него.

Томов, който само преди година и половина обещаваше, че ще докара милиони евро инвестиции от благодетеля Прамод Митал, не спира да се изтъква като човека, осигурил изцяло финансирането на червените по пътя им към шампионската титла.

Неизбежно възниква въпросът откъде Томов е намерил пари да плаща най-високите заплати в "А" футболна група, щом като Митал не отделял никакви средства, зает с източването на Кремиковци. Дали пък случайно не става въпрос на кредити без обезпечение, получени заради политическо влияние, които после някой ще трябва да връща най-вероятно със сериозни лихви?

По различни данни задълженията на ЦСКА в момента са между 12 и 15 млн. лева. Дълговете на ЦСКА не са от вчера. Още от лятото на 2005-а клубът дължи 450хил. на НОИ. Клубът дължи 1.4 млн. към НАП, 800 хил. към ДАМС и над 10.5 млн. лева по банкови кредити. Отделно ЦСКА не е изплатил всички заплати на треньори и премии на играчи, както и вноските по трансфера на Лима и Соуса.

Уж  печелившото акционерно дружество не е плащало никакви осигуровки и дължи на НОИ над 2 млн. лева. В същото време собствеността върху клуба остава неясна. А от НАП и НОИ отрекоха да са давали разрешение на "армейците" да плащат разсрочено задълженията си.

Президентът на ЦСКА Александър Томов е бил притиснат от свои подчинени по време на многочасова среща на "Армията". Свидетели твърдят, че спортният шеф Емил Костадинов, треньорът Стойчо Младенов, финансистът Митко Стефанов и председателят на Управителния съвет Александър Гарибов са поставили ултиматум - не намери ли Томов нов собственик на клуба до 7 юни, всички напускат, тъй като не искат да участват в погубването на шампионския тим. Въпреки уверенията, че е имал ползотворни срещи в Лондон, шефът на ЦСКА още не е посочил конкретен вариант за нов собственик.

Ситуацията в Левски не е много по-различна. Общежитието за детско-юношеската школа се гради повече от година и сега строителните работи са спрени заради ревизия. Теренът на стадион "Георги Аспарухов" и едно игрище с изкуствена настилка са  видимите резултати от инвестициите на Герена. Инфраструктурата на стадиона обаче като цяло си остава в плачевно състояние, което не пречи на Тодор Батков да се хвали, че е вложил 3 млн. евро в нови футболисти през последната година.

В същото време изниква въпросът какво се случи с парите от влизането в Шампионската лига? Участието в турнира на практика се равняваше на бюджета на "Левски" за два сезона, защото в момента годишната издръжка на сините е около 6 млн. лева, а Европейската футболна федерация (УЕФА) преведе за участието им в Шампионската лига около 5 млн. евро. Българският шампион играеше в груповата фаза срещу някои от най-силните отбори в Европа, пред пълни трибуни в трите домакински срещи и получи добри приходи от близо 1 млн. евро от продажба на билети.

Очевидно е, че Левски и ЦСКА могат да правят пари от футбол дори и в българските условия, но реинвестирането на средствата е напълно непрозрачно и дава големи възможности за отклоняване на суми извън спорта. На практика и двете акционерни дружества са такива само проформа и неслучайно не са публично листвани на борсата.

Листването на акциите на борсата е един възможен изход от сегашната ситуация, който ще изкара парите в двата клуба на светло.