Ханс - Робърт Мерц, финансовият министър на Конфедерацията, е провел през последните седмици серия срещи с лидерите на швейцарската банкова сфера и инвестиционните среди. Намерението му е да състави свежи инициативи, които да се противопоставят на подтискащото доминиране на City of London в сферата на финансите.
Швейцарската банкова федерация предлага елитните мениджъри да се облагат с 10% данък, което означава пределната ставка да се намали с 35%. Мерц е казал, че схемата остава отворена и че нещо трябва да се предприеме, за да се спре бягството на фондовете към Лондон.
„Финансовите пазари са от особено значение за нашата страна. Знам, че изоставаме по отношение на данъците. Разбираме проблема и трябва да го решим".
Швейцарската подготовка за атака има за фон най-ново изследване, което показва, че активите, управлявани от хедж фондове в Лондон, са достигнали през 2006 до $360 млрд., което е 40% повишение спрямо 2005 и шест пъти повече от 2002.
Макар Ню Йорк да остава световен лидер с 36% от глобалните активи, за последните пет години делът му значително е спаднал от предишните 45%, гласи докладът на Международни финансови услуги Лондон.
Около 900 фонда са базирани в Лондон, управлявайки четири пети от хедж бизнеса в Европа, или 21% от световния обем. Швейцария само присъства в списъка, което за страна, издържаща се от глобалните финанси, е обезпокоително: „Няма причина мениджърите на фондове да стоят в Лондон. По-приятно е да се живее тук" - казва президентът на Credit Suisse.
Все пак министър Мерц е наясно, че Лондон е „твърде силен" за „фронтална атака" от швейцарските фондове. „Няма да сме в състояние да победим Лондон, дори и с подобни мерки. Това не е и моето намерение. От първостепенно значение е, че има някаква конкуренция".
Служителите на министерството на финансите на Швейцария са критично настроени към данъчните нови схеми: те се питат как е възможно да се въведе отделен данък за една изолирана прослойка хора, които и без това са сред най-богатите жители на планетата.
Отделно от това, вчера Bank of France предупреди в 200 страници доклад, че хедж фондовете представляват „значителен риск за системата", отбелязвайки, че сега те формират 40% от борсовите транзакции, 27% от сделките с бонове, 25% от търговията с кредитни деривати.
„Дейността на хедж фондовете води до „орязани пазари". Ликвидността може да пресъхне много бързо, ако те решат да затворят позициите си едновременно".
Макар системата да е превъзмогнала колапса на „Амаранта" от миналия септември, това се бе случило в много благоприятен климат. Проблемите с хедж фондовете могат да имат различни последствия за финансовата стабилност при по-малко благоприятна среда.
Френската банка настоява за регулативни механизми за осигуряване на достъп до тайните сделки на хедж фондовете за мониториг на пазара. Но като цяло заключението е, че хедж фондовете са нещо благоприятно.