"Ученик заклан след дребна свада" пише в. „Труд"
Незначителен спор между приятели заради момиче или футбол. Това е основната версия на криминалистите за мотива на убийството на 16-годишен ученик в Борисовата градина. Проверява се и версията за грабеж.
Поредното кръвопролитие в най-големия парк в София вдигна на крак МВР към 12 часа. Тогава на тел. 112 бил подаден сигнал, че на пейка между дърветата има мъртво момче. Тревожното обаждане било от минаващо през парка момиче.
Веднага районът бе отцепен от полицаи. Тялото на 16-годишния Георги Игнатов от търговско-банковата гимназия лежеше на пейка със свити крака, видя и екип на "Труд". Мъртвият бе в къси панталони и червена тениска, повдигната над кръста. Под нея ясно се виждаше прободна рана от нож - отляво на гръдния кош.
Прочети още от в. „Труд"
„Владимир Каролев: Идеята за вдигане на данъка върху труда е вредна", пише в. „24 часа"
- Следите ли смяната на караула в БНБ, г-н Каролев?
- Предложеният от ГЕРБ кандидат Димитър Радев е напълно квалифициран, с голям опит. Въпреки това мисля, че ще е по-добре да има няколко кандидати, издигнати и от други партии, които да представят опита и идеите за работата си като управител на БНБ в парламента и пред президента. Иначе виждате, че тайнствени бизнес среди издигат кандидати. Няма проблем да е човек отвън. Не виждам дори защо да не се покани чужденец, каквито идеи имаше. В Израел централният банкер беше американец, на Англия - канадец.
Прочети още от в. „24 часа"
"Съдът: Информацията за делата на Пеевски може да накърни авторитета му", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Информацията по колко дела е работил депутатът от ДПС и неуспял шеф на ДАНС Делян Пеевски като следовател и колко общо е времето, в което е бил в отпуск, докато е работил в следствието, може да накърни авторитета му и да му попречи в бъдеще да изпълнява задълженията си. Това е един от мотивите, посочен в решението на съдия Галин Несторов от Административния съд - София-град, с което той отхвърля жалбата на "Дневник" срещу отказа на градския прокурор на София Христо Динев да предостави информация.
Прочети още от в " Капитал Daily"
"За ремонт в апартамент ще се иска одобрение от съседите" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Гражданите да не могат да санират апартаментите си самостоятелно, а само по общ проект на цялата сграда. Общите събрания на собствениците да се произнасят за вътрешните ремонти и външните преустройства, както и за поддръжката на блоковете. Общините да затегнат контрола по външния вид на сградите, естетиката и цвета на фасадите, остъкляването на балконите. Това предвиждат промени в Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС), подготвени от регионалното министерство. Все още се уточняват санкциите, които ще се налагат при нарушения.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"20% теглят кредит, за да покрият стари задължения" четем на първа страница във в. "Монитор"
Почти една пета от потребителските заеми, които българите вземат от банките, отиват за покриване на стари задължения към трезори или на бързи кредити. Всеки трети българин пък прави ремонт с такива средства, а 16,1% ползват парите за покупка на имот. Изследване за причините и нагласите за теглене на потребителски кредити, огласено вчера, посочва също така, че хората у нас се нуждаят от допълнителни средства за покупка на мебели, а всеки десети е готов да вземе кредит, за да вдигне сватба или да направи абитуриентски бал. Оказва се, че жените предпочитат да ползват парите, за да организират ваканцията си, а мъжете за нова кола. Възрастните кредитополучатели пък дават отпуснатите назаем средства за лечение, докато младите предпочитат да си купуват електроника и мебели.
Сериозни различия има и при получаването на информация за възможностите за кредитиране. Представителите на силния пол предпочитат да научат подробности за заема от сайта на банката, докато жените се влияят повече от телеви-зионната реклама приятелски съвети или отиват директно в банковия офис да питат.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Режат посредниците в обществените поръчки", пише в. "Стандарт"
Държавата ще сложи ред при провеждането на обществени поръчки с участието на фирми, в които работят хора с увреждания. Това е целта на промените в Закона за обществените поръчки (ЗОП), които са внесени от Министерски съвет в парламента. С последните промени в закона, които влязоха в сила от 1 юли 2014 г., бяха въведени редица облекчения за участието в търгове на специализирани предприятия или кооперации на хора с увреждания. Едно от тях е отпадането на критериите за предварителен подбор на тези кандидати. Това доведе до назначаването в редица фирми на 1-2 души с увреждания само за да могат да ползват преференциите в обществените поръчки.
За да се преодолее заобикалянето на закона от недобросъвестни фирми, сега се предлага поне 80% от предмета на поръчката да се изпълнява от самото специализирано предприятие или от кооперация на хора с увреждания със собствено производство или ресурс, или от подизпълнители, които също са такива предприятия или кооперации. Така ще се премахнат фирмите посредници, които се използват само за да спечелят поръчката, а след това работата се прехвърля на компании, в които няма хора с увреждания.
Прочети още от в. "Стандарт"
„Германска компания ще открие шивашко предприятие във Видин", пише в. "Капитал Daily"
До няколко месеца във Видин ще заработи ново шивашко предприятие. Инвестицията е на германската компания Slam Group, а единствената му дейност ще бъде производство на мъжки ризи за известни световни марки. Това съобщи пред "Капитал Daily" Вяра Манева, която е ръководител на предприятието и представлява в България германските собственици. Предвижда се общата първоначална инвестиция да бъде малко над 2 млн. лв., а работата да започне от юли. Основното финансиране се търси от банкови институции и в момента се преговаря с различни банки в България, обясни Манева. Политиката на инвеститора е финансирането да се осигурява от банки в държавата, където е и самото производство. За оборотни средства ще се разчита на средства от компанията майка, докато българското дружество започне да се финансира от собствената си дейност. В България вече е регистрирана фирмата "Слам Клоудинг", еднолична собственост на германския гражданин Йозкан Йозер, показва справка в Търговския регистър.
Прочети още от в " Капитал Daily"
„Плоският данък бил предимство на България? Тогава хайде да го махнем", пише в. "Сега"
Миналата седмица се получи странен задочен сблъсък по важен въпрос - защо икономиката ни вече доста години не може да се пребори с гравитацията и какво да се прави, та да спрем да орем дъното на всевъзможни класации. Изненадващо (а може би не) търсенето на отговори докара два български мозъчни тръста до атака срещу плоския данък.
Първо икономистите от БАН "разлаяха кучетата". Доц. Виктор Йоцов обяви, че е назряла голяма нужда от дискусия за бъдещето на ниските подоходни данъци. После и ръководителят на Лабораторията за анализ на риска Иван Костов продължи щурма, като изнесе доклад за приходите в държавния бюджет и стигна до извода, че е по-добре България да се върне към прогресивното облагане, да вдигне пенсионните осигуровки и евентуално да намали ДДС. Костов изрично подчерта, че не говори за данъчна справедливост, а за осигуряване на повече приходи.
Прочети още от в. "Сега"
"Вадят на светло партиите с дарения от КТБ", четем във в. "Монитор"
Дарения за политически партии, направени от КТБ, ще бъдат оповестени с новите промени в Закона за кредитните институции. Това обясни шефката на анкетната комисия, проучваща кои държавни органи са проспали източването на фалирания трезор - Десислава Атанасова.
"Освен кредитите, депозитите и консултантските договори трябва да бъдат оповестени и тези за наем, дори договорите за дарения. В устава на КТБ съществува такава възможност да се прави дарение на политическа партия, така че ще е интересно да видим дали такива дарения са съществували", заяви Атанасова.
Спешните поправки, свързани с падането на банковата тайна, за КТБ бяха одобрени на вчерашното заседание на комисията.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
„И след реформата на Калфин ще липсват по 1, 5 млрд. лв. на година, за да има пенсии", пише в. „24 часа"
1,5 млрд. лв. всяка година ще трябва да бъдат додавани от бюджета на държавата на Националния осигурителен институт, за да се гарантира изплащането на пенсиите.
Това показва анализ на НОИ за ефектите от пенсионната реформа, която предлага вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин. В. "24 часа" разполага с документа, изготвен от осигурителния институт. Той анализира стабилността на пенсионната система и ефекта от предложените от Калфин мерки до 2037 г., когато увеличаването на възрастта за пенсия трябва да спре на 65 г.
Сегашният дефицит в НОИ, който е 2,4% - или около 1,8 млрд. лв., ще намалее до 0,9% от БВП около 2022 г.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
"Хотелиери извадиха пакети "Откриване на сезона"" е заглавиe от в. "Труд"
С края на ранните записвания за почивка на българското море, родните хотелиери извадиха пакети "откриване на летния сезон", за да привлекат туристи още през този месец. По тази формула до 21 юни нощувка със закуска в тризвездна база на Южното Черноморие, например се предлага срещу 25 лв. на човек. Подобни са цените и в по-малките курортни селища край морето като Черноморец, Приморско, Обзор, Бяла и Шкорпиловци.
С големи отстъпки са и добре познатите вече оферти "ласт минит" /в последната минута/ на луксозните комплекси. В някои случаи те могат да са и 50% по-евтини от редовната цена на рецепция в хотела.
Прочети още от в. "Труд"
"Румънският модел: Правосъдие за лошите или за неудобните", пише в. "Стандарт"
Румънският модел се превърна в мантра за всички, които имат претенции, че искат да правят съдебна реформа. Преди месец премиерът Бойко Борисов обяви, че предпочита страната ни да се мери с Германия или Франция. Този доста разумен аргумент обаче не успя да заглуши говорителите на „румънския модел", които дори припознаха бившата правосъдна министърка Моника Маковей за свое знаме.
В разследване на Канал 3 телевизията излъчи интервю с водещи румънски журналисти, задавайки им въпросите намаляла ли е корупцията и реални ли са реформите в съдебната система?
Един от тях е Адриан Урсу, с над 20 години опит. Работил е като парламентарен репортер, разследващ журналист и военен кореспондент в Ирак, Афганистан и в бивша Югославия. В момента е директор „Информация" във водещата новинарска телевизия в Румъния „Антена 3".
Прочети още от в. "Стандарт"