По време на Унгарското председателство на ЕС бе направена огромна стъпка за присъединяването на България към Шенген. Това каза Н. Пр. Юдит Ланг, посланик на Унгария у нас, на пресконференция, която отбеляза края на Унгарското председателство на ЕС. Тя посочи, че България и Румъния са доказали, че са технически подготвени за присъединяване към Шенген.
На въпрос на Money.bg, какво не е достигнало на България да стане част от Шенген още през март тази година, Юдит Ланг, посочи че страната ни не е изпълнила някои от препоръките относно контрола на сухопътната ни граница. На заседанието на министрите на вътрешните работи и правосъдието на страните - членки на ЕС, провело се на 9 юни в Брюксел, бе потвърдено, че България и Румъния отговарят на техническите критерии за присъединяване към Шенген. Тогава бе поставен и краен срок, не по-късно от края на септември месец тази година България и Румъния да се присъединят към Шенгенското пространство, коментира Ланг.
Тя посочи, че сред най-големите успехи на председателството е проведения през юни Европейски съвет, по време на който държавите членки постигнаха съгласие, че преговорите с Хърватия ще приключат по време на Унгарското председателство до края на юни, а договорът за присъединяване ще бъде подписан до края на тази година.
На пресконференцията участие взеха и другите двама членове на "председателското трио" - посланикът на Белгия в България Н. Пр. Марк Микелсен и Н. Пр. Рафаел Пейдро, посланик на Испания. Те коментираха, че по време на Унгарското председателство на ЕС икономическата машина на Европа е била върната обратно на релсите. През юни Европейският съвет одобри Европейската рамка за национални стратегии за интеграция на ромите, която също бе сред приоритетните задачи на Унгарското председателство, каза още Ланг.
От 1 юли Полша - в трио с Дания и Кипър, ще наследи Унгарското председателство на ЕС.