От днес Виенската фондова борса ще изчислява национален индекс за България - Bulgarian Traded Index (BTX).
В BTX са включени седем от най-активно търгуваните и високо капитализирани компании на БФБ - Химимпорт, Монбат, Каолин, Първа Инвестиционна Банка, Корпоративна Търговска Банка, Еврохолд България и Индустриален Холдинг България.
ВТХ е 33ят от нарастващото семейство на индексите на Виенската фондова борса, като 22 от тях проследяват национални, регионални и секторни тенденции в Централна и Югоизточна Европа. Регионалните борси имат полза от съвместните индекси с Виенската фондова борса, тъй като те допринасят за развитието и увеличаване на търгуемите обеми.
Така например, през периода 2006-2007 г., след старта на съвместния проект с Румънската фондова борса, са инвестирани над 270 млн. EUR в компании листвани на фондовата борса в Букурещ.
Виенската фондова борса ще изчислява ВТХ в реално време в три валути: лева, евро и щатски долари. ВТХ е търгуем индекс и може да бъде използван като ориентир за стандартизирани деривати като фючърси, опции и структурирани продукти. Стартовото му равнище е 1000 пункта.
Калкулираните параметри ще се оптимизират на тримесечна база, а съставът му ще се преразглежда и приравнява при необходимост на всеки шест месеца.