Надпреварата на компаниите за ядрена енергия за ставащия все по-оскъден ресурс уран доведе до серия корпоративни сделки и поглъщания. Цената на урана е най-висока от 1970те, информира BBC.
Френската компания Areva е на път да купи 18% от фирмата за уран Summit Resources. Инициативата на французите бе предприета, след като компанията Paladin Resources оправи към Summit оферта за враждебно поглъщане на стойност 1 млрд. австралийски долара ($825 млн.).
Японците от Mitsubishi имат намерението да купят 50% от минното обединение за уран CanAlaska.
След като фирмите търсят преимущества чрез ръст на производството на ядрена енергия, логично звучат притесненията, че в скоро време може да има недостиг от уран.
„Ще произвеждаме толкова уран, колкото ни е възможно, за да спрем растящия дефицит, който може да навреди на развитието на ядрената енергетика", твърди Мукхтар Джкишев, шеф на Казатомпром.
Проблемът с недостига на уран е свързан с продължилото години наред пренебрегване на сектора в инвестиционните програми от съображения за сигурност.
Ядрената енергия - независимо от възраженията - се приема за алтернатива на фосилните горива. Цената на урана тази седмица поскъпна с 20% и достигна $113 за фунт.
От Summit Resources са казали, че френската фирма Areva, най-голям в света производител на ядрени реактори - първоначално ще купи 9% дял с опция за придобиване на други 9% след време.
Управителният директор на Summit Алън Егърс е посочил, че покупката на този дял в Areva е част от дългосрочни взаимоотношения между двете компании.
Отговорът на Paladin Resources (с интереси в мините в Намибия) на този ход на Areva ще се разкрие във времето.
В друга сделка за уран, Mitsubishi Development възнамерява да инвестира 11 милиона кандаски долара в блока Западен МакАртур, зона с уранови мини в Канада.
Инвестицията на Mitsubishi Development, австралийско поделение 100% собственост на японската група Mitsubishi, ще даде на компанията достъп до половината от проекта CanAlaska.
Миналата година също имаше цяла серия сделки в ядрената сфера. През октомври 2006 Mitsui се обедини с руската ядрена фирма „Тенекс" за съвместно разработване на уранова мина, а Sumitomo се свърза с Kansai Electric Power за да разшири проекта си за добив на уран в Казахстан.
Udddri
на 11.04.2007 в 18:02:22 #2Там кат казвам 200 години имам предвид при сегашната консумация. Освен тва малко хора знаят тъмната страна на ядрената енергетика - преобразуването на уранова руда до ядрено гориво - Силно токсичен и много опасен процес с много отпадъчни продукти.
Udddri
на 11.04.2007 в 17:50:55 #1"Ядрената енергия - независимо от възраженията - се приема за алтернатива на фосилните горива." Смях. Проста сметка: 17% от електричеството се произвежда от АЕЦ. Електричеството е 16% от енергопотреблението на човечеството. СЛЕДВА: 3% от енергията на човечеството идва от АЕЦ. Каква алтернатива какви 5 лева. Дори и за 200 години да има ядрено гориво, ако увеличат потреблението 10 пъти до 30% ще стигне за 20 години. Кво са 20 години? Ква алтернатива?