Проектът, известен като SEMAINE, изгражда системата Чувствителен Изкуствен Слушател (Sensitive Artificial Listener, SAL). SAL първо ще възприема изражението на лицето на човека, погледа, гласа му, преди да се обърне към ползвателя.
В контакт с човека SAL ще е в състояние да адаптира реакциите си и да предприема различни действия в зависимост от невербалното поведение na човека.
Проектът SEMAINE е ръководен от германския център за изследване на изкуствения интелект DFKI. Другите партньори са лондонския Imperial College, Университета на Париж, университета Twente в Холандия, Queen's University от Белфаст и Технически университет Мюнхен.
Професор Роди Коуи от Училището по психология в Белфаст казва: „Основно свойство на човешката комуникация е това, че тя е оцветена от емоция. Когато говорим на друг човек, думите носят знаков заряд, който показва какво ни привлича, какво ни отегчава и така нататък. Фактът, че компютрите досега не са правили това, е една от главните причини защо комуникацията с тях се различава от взаимодействието с човек. Също така това е една от причините да ги намираме за толкова отблъскващи".
„SEMAINE и други подобни проекти ще променят начина, по който хората си взаимодействат с технологията. Хората ще говорят на компютъра си в период до 20 години. Когато това стане, спрете за момент и си спомнете, че науките за човека в университета Куинс помогнаха да се положи основата".
„Тези нови разработки зависят от свързването на технологията с релевантното разбиране на хората; в целия свят се признава, че разполагаме с видими преимущества, когато прилагаме психологията, лингвистиката и етиката в процеса на разработване на нови системи".
Професор Коуи е добавил: „Днес, когато използваме технология, ние възприемаме стил на комуникация, който е удобен на машината. Посредством проекти като HUMAINE, SEMAINE и други свързани с тях ще разработим технология на комуникация, която ще бъде удобна на човешките същества".
Европейската комисия субсидира SEMAINE с €2.75 милиона. Това е първият класиран сред 143 средни по обхват проекта в сферата на когнитивните системи и роботиката.
Kihano6
на 22.04.2008 в 23:43:12 #2Като си спомням някои демонстрации на Майкрософт на софтуер за разпознаване на говор, то дълбоко се съмнявам, че от този "Впечатлителен компютър" ще излезе нещо в близко и по-далечно бъдеще. Така че няма страшно.
Ваньо
на 22.04.2008 в 20:36:02 #1страшничко е това --- много страшничко... аз нямам нищо против да ползвам компютри и машини, ама докато знам, че те са студени и бездушни. Сложим ли им разни джаджи дето ще ги направят да изглеждат като че ли имат чувства и емоции (или че могат да реагират на такива) вече прекрачваме една граница от където нататък става страшничко! Пикасо е казал: "Компютрите са безполезни - всичко, което те могат да ти дадат е (само) отговори". аз такъв искам да е моя компютър - да ми дава отговори. Почне ли той да ми задава въпроси, вече няма да има нужда от мене в тоя свят... страшничко!