Ръстът на производството на енергия от вятъра е част от програмата на правителството на Великобритания срещу глобалното затоплне. Едновременно с това вятърните електростанции вредят на китовете и делфините и са потенциална опасност, бе казано в доклад вчера, публикуван от The Independent.
Звукът от строителството на ветростанция в морето, например при набиването на пилоните, може да бъде чут от морските бозайници на 80 км. разстояние в плитка вода. Той пречи на чуването в близко разстояние и причинява драстични промени в поведението им в разстояние на 20 км.
Прокарването на кабели и шумът от обслужващите лодки означава, че безпокойството продължава и след като е свършено със строителството, казало е Дружеството за китовете и делфините.
Правителството на Великобритания има амбициозна програма за строителство на ферми за производство на вятърна енергия край бреговете на страната. Само пет ферми за вятър са в операция на острова, обаче седем са в строеж, а други 14 се планират. До 2020 година, ветровата енергия добивана в морето ще покрива 20% от енергийните нужди на Великобритания.
Въздействието в България.
Във водите на България живеят три вида делфини. Засега единствено тюленът - монах е изчезнал, и то сравнително наскоро.
По Черноморието днес се развива икономика на масовия туризъм, в близост до която за тюлена не е възможно да обитава. Преди, общата икономическа активност след 1950те години от екологично неосведомени хора е довела до прогонването на тюлена.
Междувременно в България и в момента край брега се строят ветрови генератори, обаче това е повече опасно за прелетния път Виа Понтика. По-скоро строителството на ваканционни съоръжения, което се разраства, ще прогони делфините, живеещи в тези води, от брега.
Някъде природата опазва ландшафта - по щастлива случайност, в община Шабла по североизточния черноморски бряг от север на юг минава студено морско течение, температурите на водата през лятото са непостоянни и не са толкова високи. Масовият туризъм там е невъзможен по тази причина и общината се ориентира към „екология", за да даде стойност на просторните си плажове.
В Черно море тюлени вече няма: руските биолози също признаха, че и в техните води тюлени монаси няма, дори и край Змийския остров. В Средиземно море са останали няколко стотин индивида и реинтродукцията на този вид все още е възможна, с цел един качествено нов вид туризъм. Това би било прекрасна европейска програма. Перспективни региони са Маслен нос и резерватът със своя акватория „Калиакра".
alibaba
на 24.08.2007 в 15:40:14 #6"Засега единствено тюленът - монах е изчезнал, и то сравнително наскоро", но се е появил нов вид - "бобърът - строител", това са двукраки животни наименуващи се "бизнесмени", които докато не бетонират цялото черноморие, няма да мирясат!
Taralez
на 20.08.2007 в 04:02:14 #5Засега единствено тюленът - монах е изчезнал, и то сравнително наскоро. ============================= Страшни журналисти имаме
Udddri
на 19.08.2007 в 11:15:46 #4Серзиозен сайт със серзиозен собственик със сериозни връзки с петролната индустрия. Помисли малко: Колко десетки пъти повече петролни кладенци има в морето и от колко десетки години повече? Не са ли те по-голямата опасност? Те изпускат нефт, пак пробиват - даже и МНОГО по-надълбоко от вятърните генератори, постоянно до тях ходят танкери,които също изпускат мазут, и понеже там живеят хора - замърсяват доволно много. Да не говорим за индиректните вреди, като изкопаване на въглероден диоксид и пускането му в атмосферата. Ай стига ГЛУПОСТИ!!!!
Само Левски
на 18.08.2007 в 20:00:53 #3Глупости на търкалета; мисля че това трябва да е сериозен сайат, който да публикува сериозни статии.
Udddri
на 18.08.2007 в 14:01:44 #2И още нещо: Аре стига с теа глупости за вятърните генератори и птиците. ЛИЦИМЕРИ ТЪПИ ПРОСТИ!!! http://www.awea.org/pubs/factsheets/avianfs.pdf Дайде ми изследването и наблюденияата - RESEARCH-a - който показва че вятърните генератори избиват масово до девето коляно всички птици дръзнали да навлязат в 20 километровата зона около вятърния генератор. Ай стига глупости! Добре измитие прозорци и автомобилите избиват 100 000 (сто хиляди ) пъти повече птици от прогнозираните 20% от енергията да идва от вятър.
Udddri
на 18.08.2007 в 13:57:31 #1ХАХАХАХААХАХХАХАХАХАХАХХХАХАХААХАХАХАХАХАХХААХАХАХАХАХАХАХАХАХАХААХАХАХАХАХАХАХААХАХАХАХАХ!!!!!! НЕ !! НЕ МОГА!! ЛИЦЕМЕРИЕТО!! НЕ !! ХАХАХАХ РОФЛ!! О СВЕТО ЛИЦЕМЕРИЕ!!! От десерилетия петролните помпи в морето смърдят 100 пъти повече по 100 път по разнообрзни начини, но НЕ - ВЯТЪРНИТЕ генератори пречат на морския живот! АЙ СИКТИР БЕ ЛЕЖАНКИ НА ПЕТОЛНАТА ИНДУСТРИЯ!