Японската йена започна да покачва, след като министърът на финансите на азиатската държава потвърди тази сутрин, че ще продължи да наблюдава развитието на кризата в кредитния пазар, която накара инвеститорите масово да закриват по-рисковите си инвестиции придобити със заеми в нисколихвената йена.  

Йената се покачи най-много от всички 16 основни световни валути, след като стана ясно, че покачващите се нива на паричния пазар не позволяват на банките да раздават големи кредити както преди, което пък пречи на спекулантите да теглят големи заеми и да ги инвестират в carry-trade търговски сделки.

Азиатските акции днес направиха корекция надолу, след като министърът на финансите Йошими Уатанабе заяви, че продължава да следи счетоводните отчети на компаниите за полугодието и дали в тях се забелязват последици от кредитната криза в САЩ.

Йената днес се покачва до 115.75 към долара, след като вчера приключи американската сесия на ниво от 116.33 йени. Към еврото японската валута се покачи до 157.26 йени от 158.26 вчера вечерта. Анализаторите прогнозират продължаване на възходящото движение днес поне до 115.34 йени за долар и 156.54 за евро.

Валутата на Япония успя да покачи най-много спрямо новозеландския долар и южноафриканския ранд, които са любими на carry-trade спекулантите заради широкия лихвен диференциал (7.75% спрямо японския). Йената се покачи с 1.3% до 80.04 за новозеландски долар и до 15.9380 за южноафрикански ранд.

Валутата приключи двудневна серия на непрекъснати загуби след като Уатанабе лично се ангажира с наблюдението и контрола на последиците от  разразилата се ипотечна криза през август.

Прогнозите за лихвеното ниво показват 54% шанс за понижение от страна на ФЕД до 4.75% на заседанието си на 18 септември, след като миналата седмица фючърсите на федералната фондова лихва оценяваха понижението с 50 процентни пункта едва на 44%.