"За 1 година осигурителните прагове са се вдигнали със 7%" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Под един процент от заетите у нас - 0.6%, работят в сектори, където осигуровките са средно над 2000 лв. Това показва справка на Българската стопанска камара за осигурителните прагове във всички 85 икономически дейности. Само в един сектор общият доход за осигуряване на всички наети минава този праг - в производството на кокс и рафинирани нефтопродукти се внасят осигуровки върху 2117 лв. и 87 ст. В него са заети 1657 души.
Малко над 135 хил. служители, или почти 7% от всички работещи, пък се осигуряват на по-ниски суми от размера на минималната заплата. Това са заетите на непълен работен ден - на 4 часа например се трудят всички работещи по субсидираните програми за заетост. Работещите на трудов договор на пълен работен ден не могат да се осигуряват под минималната заплата, която от 1 юли е 380 лв.
Прочети още от статията на в. "Сега"
„Какво предвижда съдебната реформа, кой е за и кой против", пише в. „24 часа"
Съдебната реформа предизвиква скандали от самото начало, а още не е стигнала до гласуване в парламента. Реформаторите дори заплашиха, че ако тя не се състои, ще оттеглят подкрепата си за правителството. Отношенията между главния прокурор Сотир Цацаров и правосъдния министър Христо Иванов се изостриха още повече.
Промените в конституцията за Темида, внесени от 136 депутати от управляващото мнозинство, обаче не бяха подкрепени от временната парламентарна комисия за тях. Лидерът на ДПС Лютви Местан призова въпросът да се отложи за след местните избори в края на октомври. АБВ предложи създаването на съвет по съдебна реформа към парламента, който да изготви общата визия, и внесе свои промени в съдебния закон.
От приемането през 1991 г. досега конституцията е променяна 4 пъти - три от тях са в частта за съдебната власт. Сега се предлага четвърта поправка на 17-те разпоредби от основния закон, регламентиращи съдебната власт.
Прочети още от в. „24 часа"
"„Инженер Ганев" виновен за асфалта на вълни" четем на първа страница във в. "Монитор"
Неуки строители са в основата на дефектите по новоизградени шосета в страната, твърдят експерти от бранша.
Според шефа на агенция „Пътна инфраструктура" (АПИ) инж. Лазар Лазаров най-честата причина за появата на неравности по новия асфалт е некадърността на строителите. „Има и случаи като този наскоро на бул. „Цариградско шосе" в София, когато електрониката на техниката полудява. И, ако това не се забележи от водача на машината за полагане на асфалта той става на вълнички", смята той. По думите му причина за нагъването на старите настилки пък е влаганият битум. Проблемът се решавал с използването на полимер-модифициран, който прави пътищата устойчиви на високи температури и те не се размекват.
Доц. Петър Стефанов, ръководител на катедра "Пътища" в УАСГ също смята, че най-често причина за некачествено полагания асфалт е незнание. За да се постигне добра равност на настилката при всички случаи трябва да се използва електронно нивелиращо устройство.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Димитър Радев с екшън план за БНБ", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Новият гуверньор с програма от МВФ и Световната банка
Димитър Радев е почти сигурният нов управител на БНБ. Депутатите ще изберат новия гуверньор на извънредно заседание днес. А кандидатите по азбучен ред са Бисер Манолов - номинация на Реформаторския блок, Виктор Йоцов - на АБВ, Григорий Вазов - на Патриотичния фронт, и Димитър Радев - фаворит на ГЕРБ и също с номинация от Блока. Според утвърдените правила гласуването трябва да се извърши точно в този ред. А всеки от кандидатите ще бъде представен от парламентарната група - вносител на предложението, в рамките на 2 минути. Номинираните за гуверньор вече бяха изслушани в парламентарната комисия по бюджет и финанси. И точно там безспорен фаворит се очерта кандидатът на ГЕРБ и РБ - Димитър Радев. "Той е перфектен професионалист, със солидна биография и аргументиран план за работа", коментира лаконично вчера пред "Стандарт" зам.-председателят на парламента Димитър Главчев (ГЕРБ).
Прочети още от в. "Стандарт"
"Димитър Радуков, шеф на "Юбер България": Отстраняваме пътниците и шофьорите с нисък рейтинг" е заглавиe от в. "Труд"
- Г-н Радуков смятате ли да промените начина на работа на „Юбер" в България, след като Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) постанови, че трябва да спрете дейността, която извършвате в момента, тъй като тя нарушава пазарните условия?
- Изцяло не сме съгласни с решението на КЗК, то е изключително странно. За първи път в ЕС антимонополна комисия излиза с негативно решение спрямо нас. В редица европейски държави, като Франция, Германия, Италия, Русия, местните антимонополни институции са се изказали положително за „Юбер". Работим успешно в 58 държави в 311 града, но заради медийния шум в България излиза все едно навсякъде компанията има проблеми, което не е така.
Прочети още от в. "Труд"
"Сделката за Гърция: Пари срещу приватизация, съкращения и по-високи данъци", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Гърция направи решителна крачка към спасение от фалит, след като в понеделник постигна предварителен договор с партньорите си в еврозоната за трети спасителен пакет. Размерът му ще бъде в рамките на 82-86 млрд. евро (при искани от Атина 53 млрд.), като според публикувания от Еврогрупата текст на споразумението има няколко категории строги икономически мерки, които "са минималните изисквания за начало на преговори с гръцките власти" за нов заем.
Прочети още от в " Капитал Daily"
„Гръцкaта драма и българският й прочит", пише в. "Капитал Daily"
Няколко дни поред българските социалисти заливаха публиката с ликуващи изявления и декларации за гръцкия референдум, повтарящи в общи линии тезите на крайнолевите от гръцката СИРИЗА: резултатът от този вот бил удар за неолиберализма и победа за демокрацията. Гърците се противопоставили смело на "несправедливия неолиберален модел", "който води до увеличаване на дълговете и страдание за народите"; противопоставили се също на големите финансови институции, "които с поредица от кредити изтощават икономиката на Гърция"; противопоставили се и на европейската бюрокрация, "която по инерция не следи за интересите на европейските граждани". Така те показали "колко важна може да бъде пряката демокрация за определяне на хода на историческото развитие на една държава", както и че "идеята за солидарността все още може да е по-силна от неолибералния индивидуализъм". Което давало "надежда за възраждането на социална Европа".
В последните години т.нар. неолиберализъм е модерно обяснение за всякакъв вид икономически провали и несгоди навсякъде по света.
Прочети още от в " Капитал Daily"
„Енергетиката плаче за реформа, не за данък", пише в. "Сега"
След като Орешарски се провали с такса "слънце" за ВЕИ, сега Борисов ще пробва с нов налог, но за всички производители на ток.
Енергетиката привидно върви към по-добро. Но само привидно. Държавата оряза със закон изкупуването на ток от неефективните производства и започна преговори по скъпите контракти с американските тецове, което би трябвало да доведе до намаляване на дефицитите в енергетиката. В последните дни обаче кабинетът охлади подранилия ентусиазъм. Нещо в изчисленията видимо е било много сбъркано. Затова и кабинетът реши закъсалата финансово Национална електрическа компания (НЕК) да бъде оздравявана с пари от производителите на ток. Частни или държавни, производителите ще трябва да плащат всеки месец по 5% от приходите си за продаден ток. Изключение се предвижда само за тока, който се ползва за собствени нужди.
Прочети още от в. "Сега"
"1,3 млрд. лв. тръгват към големите градове" пише в. „Труд"
Над 1,3 млрд. лв. тръгват към 39 големи града в страната по новата оперативна програма "Региони в растеж" (ОПРР). Ключовото изискване е още до 31 май 2016 г. година кметствата да са заявили проекти за поне 50% от предвидените за тях пари по схемата "Изпълнение на интегрираните планове за градско възстановяване и развитие". Това става ясно от насоки за кандидатсване по схемата, публикувани вчера на обществения портал за еврофондовете.
Крайният срок за подаването на проектите е 31 май 2019 г. Най-много средства по схемата - 410 014 803,11 лв., ще бъдат предоставени за енергийна ефективност на административни и жилищни сгради.
Прочети още от в. „Труд"
"Таксито скача на 1,50 лв., ако шофьорът е на трудов договор", четем във в. "Монитор"
Цената на такситата ще стане 1,5-2 лв., ако се наложи водачите да преминат на трудови договори към фирмите-превозвачи. Това обясни Румен Крумов, председател на Националния съюз на превозвачите. Причината е, че в стойността на километър път ще трябва да се включат разходите за заплати, осигуровки, ДДС и др. В момента цената на услугата е около 0,7 - 0,90 лв. До поскъпването може да се стигне след приемането на изменения в Закона за автомобилните превози, който се изготвят в момента.
Основните промени предвиждат всеки, който изпълнява транспортна дейност трябва да има удостоверение за нея, което е регистрацията за таксиметрова дейност. Такъв документ в момента притежават част от превозвачите. Съществуващият регламент дава право таксита, които няма регистрация може да ползва чужда такава, посочи Иван Вълков, зам.-председател на парламентарната транспортна комисия.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Одобриха по-евтиния ток от AES Гълъбово", пише в. "Стандарт"
Цената ще падне веднага след като НЕК изплати задълженията си
Кредиторите на ТЕЦ AES Гълъбово са одобрили споразумението с НЕК за намаляване на цената за разполагаемост (готовността на мощностите да заработят), съобщиха от централата. Съгласно споразумението между НЕК и ЕЙ И ЕС, "EЙ И ЕС Марица-изток I" ще намали цената си за разполагаемост с 14% веднага след като й бъдат изплатени всички просрочени задължения. Това ще спести на НЕК 50 млн. лв. годишно, или общо 550 млн. лв. за останалата част от срока на договора за изкупуване, който изтича през 2026 г., посочват от "AES Гълъбово". Договорката е одобрена от всички 24 европейски и български банки - кредиторки на централата, както и от ЕБВР, Световната банка и агенциите за експортно кредитиране на Франция и Германия. Сделката води до незабавно намаляване на разходите за електроенергия на НЕК, каза изпълнителният директор на ЕЙ И ЕС България Оливие Маркет.
Прочети още от в. "Стандарт"
„Oxi, ама не", пише в. „24 часа"
- Историческо споразумение след 17 часа заседание
- Разпънат от германския натиск, Ципрас отстъпи по всичко
- Гърция получава 86 милиарда евро за 3 години, остава в еврозоната
- Атина трябва да приватизира активи за 50 млрд. евро, с които да покрие задълженията си
Лидерите на еврозоната накараха Гърция да остави голяма част от суверенитета си в чужди ръце. А в замяна обещаха преговори за 86 млрд. евро спасителна програма. Така почти банкрутиралата държава ще остане в общата валута. Условията, наложени от международните кредитори, водени от Германия, принудиха премиера Алексис Ципрас да изостави обещанията за край на лишенията, което обаче може да разцепи правителството му.
Най-трудната част в преговорите беше искането към Гърция да заложи авоари и имоти за 50 млрд. евро в офшорна сметка за приватизация, за да гарантира изплащането на дълговете.
Прочети още от статията на в. „24 часа"