Още едно доказателство за пораженията, които кредитната криза нанесе на лондонското Сити: вчера се разбра, че сумите, набрани от компаниите чрез първично публично предлагане на акции (IPO) на Лондонската фондова борса, са намалели с 90% за първите три месеца на годината.

Рекорден брой британски компании са решили да отложат плановете си да се листват на борсата. В следствие на това сумите набирани чрез IPO за първите три месеца на тази година са били $325 млн., докато за същия период през 2007 г. те са възлизали на $3.2 млрд. Данните са изготвени от одиторската компания Ernst & Young и са цитирани от The Independent.

Само девет компании са решили да излязат за пръв път на борсата в Лондон, от които една на основния пазар и останалите на пригодената за по-малки компании лондонска борса AIM. Миналата година броят на тези компании е бил 23.

Специалистът по IPO в Ernst & Young казва, че това е твърде слабо тримесечие за Лондон предвид броя и стойността на транзакциите. Това не е особена изненада предвид кредитната криза, непостоянните условия и като цяло ниското доверие. „Компаниите се съмняват, че ще бъдат оценени по чувствителен начин, ако се листват при сегашните условия".

Адвокат, който работи в IPO сектора в Лондон казва, че не очаква съществено раздвижване на основния пазар поне до месец септември тази година.

В обясненията на Ernst & Young за слабите данни още се твърди, че листването на борсата е до голяма степен движено от нагласи. Докато настроенията на пазара са мрачни, вероятно е компаниите да продължат да стоят отстрани и да чакат. „Надали ще има активност до края на тази година".

В глобален аспект, обемът на IPO от януари до март спада с 60% до $40.9 млрд. от $102.1 млрд. на предходното тримесечие. Това е тежко падане, предвид успешното IPO на Visa, които набраха на борсата $19.1 млрд. и така поставиха рекорд в историята на САЩ.

Ernst & Young са изчислили, че рекордни 83 компании са изтеглили своите документи за IPO, а 24 са отложили тази стъпка. Това е само върха на айсберга. Много други компании са работили тихомълком към излизане на борсата и са замразили плановете си.

Западът се забавя, новите пазари продължават да се радват на активност: три от най-значителните 10 IPO са на китайски компании, като фирми от Индия и Китай са набрали $12.6 млрд.