„Здравното министерство ще сваля цените на лекарствата със закон", информира от първата си страница „Сега"
Отчаяните опити на здравния министър Стефан Константинов да излезе сух от скандала с цените на лекарствата доведоха до абсурдни законодателни инициативи. "В Закона за здравното осигуряване ще се запише, че цените, на които здравната каса ще плаща медикаментите, прехвърлени от Министерството на здравеопазването (МЗ), ще са не по-високи от цените, на които министерството е плащало през 2010 г.", съобщиха от МЗ. Става дума за препаратите за рак, за редки болести и за трансплантирани пациенти. Според МЗ очакваният финансов ефект ще е 10-15 млн. лв., или средно над 50% отстъпка за всяко от лекарствата.
Причината за законодателната активност на министъра е фактът, че цените, на които касата плаща някои онколекарства, са с пъти по-високи в сравнение с плащаното от МЗ. Препарат за рак, за който МЗ е давало 26 лв., е излизал на касата по 120 лв. Друго лекарство за МЗ е било на цена 25 лв., а за касата - 125 лв. Такива разлики има при повечето медикаменти, преминали от МЗ към НЗОК. Според Константинов това е струвало на касата 6.5 млн. лв. повече, а според касата - 8.5 млн. лв.
Идеята показва управленско безсилие, тъй като мерките, с които бяха постигнати смятаните за ниски цени от 2010 г., са по-пазарни и се базират на по-гъвкава държавна регулация.
Цените, на които МЗ плащаше лекарствата през 2010 г., са по-ниски по няколко причини. НЗОК задължително взема цените, определени в позитивния лекарствен списък, а МЗ прави търгове, при които постига отстъпки. По принцип идеята е в позитивния списък цените да са най-ниските спрямо 8 от най-бедните страни в ЕС. Допреди няколко години самите производители имаха интерес от поевтиняването, тъй като постоянно се появяваха нови препарати на по-ниски цени. Освен това аналитично звено в МЗ постоянно следеше цените на вече регистрираните препарати в референтните държави и своевременно ги понижаваше.
Още от статията на „Сега"
„894 лева за знак край пътя" е водещото заглавие на „Труд"
Изумителни цени за несвойствени дейности са заложени в четиригодишните договори за поддържане на пътищата, сключени м.г. от Агенция "Пътна инфраструктура" с частни фирми. В търговете, проведени през 2011 г., държавата не даде никакви регламентирани стандарти за разходите за отделните дейности. Вследствие на това в областите, в които е имало някаква конкуренция, се е стигнало до в пъти по-ниски цени отколкото в останалите, където се е явявал само по един кандидат.
Из цялата страна в договорите има фрапантни цени. Като например за поставянето на един пътен знак за обезопасяване при катастрофа. Фирмата, която поддържа пътищата във Великотърновско например, взема само за един такъв временен знак 894,94 лв.
За да засади дърво и да се грижи за него в продължение на една година, същата фирма взема 41,40 лв. Тя си е калкулирала отделно всяка дейност - за засаждането на фиданката - 2,40 лв., за избелване на ствола - по 2,08 лв., и т. н.
Ако във Великотърновско едногодишното поддържане на фиданка е калкулирано по 41,40 лв., в Сливен за това се плащат 13,75 лв., а в Разград - по 5,20 лв. Разликата в цените е драстична - 8 пъти, и тя показва, че в Разград е имало повече от един кандидат.
По-малка е разликата в цената на друг вид грижа за крайпътната обстановка, която едва ли някой в България е виждал да се полага: "оформяне на короните на дървета над 20-годишна възраст". Това във Велико Търново струва 24,54 лв., в Сливен - 21,89 лв., а в Разград - 12,02 лв.
Още от статията на „Труд"
„Жена трета по богатство", четем от първата страница на „Стандарт"
Дама е трета по богатство у нас, стана ясно навръх 8 март. Класацията е според подадените досега декларации за доходите през миналата година. Най-заможната българка е изкарала 5,36 млн. лв., а в Топ 40 влизат още две жени. Номер 1 е едноличен търговец от Бургас, който е заработил 11,7 млн. лв. Данъчните категорично отказаха да разкрият името и бизнеса на милионера, който ще внесе в хазната 1,7 млн. 11 души вече са обявили доходи над 4 млн. лв., а 38 са спечелили само за година над два милиона. С 16 богаташи в Топ 40 София е столица и на милионерите. 6-ма от най-заможните са пловдивчани, по четирима са във Варна и Добрич. Нова тенденция е, че сред милионерите вече има и мениджъри, които работят в големи компании.
Класацията ще търпи промяна, защото данъчните декларации се подават до 2 май.
Още по темата от „Стандарт"
"Бургазлия обяви 11,7 млн. лв. доходи", пише на първата си страница „Монитор"
11,7 млн. лева доход през 2011 г. е декларирал бургазлия. С това той се нарежда на първо място по постъпления. Това съобщиха от Националната агенция за приходите (НАП) на база на подадените до момента декларации за облагане на доходите на физически лица. Според данните на ведомството през миналата година 40 българи са заработили 140 млн. лева.
Четири души са декларирали доходи от над 5 млн. лева, съобщиха пред „Монитор" от НАП. 38 пък са били хората, които са заявили, че имат постъпления от над 2 млн. лева. От данните на приходната агенция става ясно още, че повечето заможни българи живеят в столицата - 16 души, декларирали доход над 1 млн. лева, са софиянци.
Милионери има още в Сливен, Ямбол и Хасково. От НАП обясниха още, че сериозни постъпления били декларирани по линия на договори за управление и контрол. Човек получил близо 4 млн. лева именно по линия на такъв контракт. Хората заявявали пред данъчните и големи суми от договори за наем. Най-високият приход обявен по тази линия, възлизал на 24 000 лева.
Междувременно от данните на НАП става ясно още, че от началото на годината до края на февруари декларации за облагане на доходите на физически лица са подали общо 70 000 души. Близо 6300 от тях са получени в приходното ведомство по интернет, подписани с електронен подпис.
Хората, които са подали онлайн декларацията си за доходите и са си платили дължимите данъци до 2 май, могат да се възползват от 5% отстъпка, припомниха още от НАП. Според последните промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица обаче тя ще важи само ако сме внесли в срок дължимите авансови налози. Обикновено авансови данъци плащат хора, които имат постъпления от стопанска дейност, но не са регистрирани като търговци. В тази категория попадат земеделски производители, тютюнопроизводители, лица, които получават възнаграждения по линия на авторски договори, от продажба на изобретения, наем и др.
Още от статията на „Монитор"
„Висок скок" е заглавието на първа страница на „Капитал Daily"
Apple създаде пазара на таблети през 2010 г. и го завладя. Продажбите на мобилния продукт растат постоянно и, изглежда, са имунизирани от кризата. Успехът обаче логично доведе и до конкуренция, и на пазара се нахлуха нови играчи. Световният успех на устройството бавно се пренесе и в България. Макар мащабът да е малък, и тук говорим за бурен растеж - всички търговци говорят за увеличение в пъти.
Лидерство без конкуренция, засега...
Сега светът се взря в премиерата на новия iPad на Apple, с който ще се опитат да запазят хегемонията си на пазара на таблети. След като се разбра какви ще са техническите му нововъведения, сега следват въпросите дали устройството ще успее да запази смазващата преднина на "ябълковия гигант". В момента iPad е абсолютен лидер в тази ниша, като разполага с близо две трети пазарен дял.
Ето и резултата на компанията и конкурентите й. Apple е реализирал над 40 млн. продажби на iPad през цялата 2011 г. и разполага с 62% пазарен дял за доставените през този период устройства. Много назад е вторият играч на пазара - Samsung. Южнокорейският производител е продал едва 6 млн. бройки на своите таблети Galaxy Tab и има пазарен дял от 9% за годината, съобщават анализаторите на iSuppli.
Пазарният дял на Apple обаче се свива при разбивката по тримесечия. За последния период на 2011 г. компанията има продажби от 15.4 млн. Това й отрежда пазарен дял от 57%, показват данните от изследователската фирма IHS iSuppli. Amazon успя да раздвижи пазара през есента на миналата година, след като пусна бюджетния таблет Kindle Fire. Поради ниската си цена от 199 долара за кратко време той се изстреля на второ място с приблизителни продажби от 3.8 млн. устройства за последното тримесечие на миналата година, или 14% дял.
Точно заради това анализаторите са убедени, че новите екстри на обявения в сряда iPad могат да послужат единствено като отговор на нарастващата конкуренция и да спрат или поне да забавят този спад на пазарния дял.
Актуален пазар
През 2011 г. са продадени около 67 млн. таблета. Анализаторите очакват тенденцията за силен растеж да се запази. Според прогнозите на инвестиционната банка J.P. Morgan Chase пазарът ще достигне 99.3 млн. устройства през настоящата година. Очакванията на изследователската фирма Transparency Market Research пък се простират до 2015 г., когато според тях производителите на таблети ще реализират продажби от 248.6 млн. бройки.
Още от статия на „Капитал Daily"
"Обират по апартамент на всеки час" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Елегантен мъж следи зорко всеки метален отблясък на скъп часовник, нежно марково ухание на френски парфюм, ключове от скъпа кола, оставени небрежно върху маса в нощното заведение.
Около него секси момичета с предизвикателно облекло танцуват във вихъра на чалга парчета. Нощта е в разгара си в столичен клуб, известен с отбраната си клиентела. Редуват се цигари, алкохол и дрога. Тук всеки демонстрира бижута, часовници, очила.
Пред баровското заведение са спрели лъскави автомобили, а някъде отзад мълчаливо стои друг мъж, който чака обаждане, прикрит в сянката на нощта. Бандата на Малкия Кокал е започнала поредната си акция за тази вечер.
"Ало, сега излиза, тръгвай след него", казва аверът от клуба, който часове наред е пресмятал стойността на всяка скъпа вещ и е изучавал с любопитство клиентите на заведението, докато избере най-подходящата си жертва. А човекът отвън я проследява до дома й и всичко тръгва по план. Следват дни на денонощно наблюдение, изучават се навици, поведение, обкръжение.
Бандата на Малкия Кокал е една от общо 15-те по-големи групи за кражби в столицата. Трудно е да се каже точната им бройка, защото се преливат и разделят непрекъснато, уточняват от полицията.
Все по-често обаче демонстрирането на лукс и добър стандарт на живот служи за примамка на крадците, които обикалят по барове и дискотеки, за да набележат жертви, разказват от сектор "Кражби" в столичната полиция.
Братята, известни с прякорите си от деца Кокалите, са познати на хората от кв. Люлин. Всички ги знаят като изпечени крадци, натрупали богатството си по нечестни пътища. Десетки пъти са хващани от полицията, съдени, но продължават със занаята.
Никой от квартала обаче не желае да говори за тях, само шушукат как преди седмица Малкия Кокал бе арестуван заедно с още няколко свои приближени при акция на полицаите.
В нашия блок досега не е бил обиран апартамент. Както повечето съседи на такива хора, и ние ще кажем, че те са мили и добри комшии. Не създават неприятности и поздравяват, когато се разминем, споделят комшиите на Кокалите.
Още от статията на „24 часа"
„Ветроенергийната асоциация поиска разследване на проекти за "зелена" енергия", информира „Сега"
В сектора на "зелената" енергия от известно време назрява напрежение и това бе обявено публично вчера от Българската ветроенергийна асоциация (БГВЕА). Изрядните инвеститори във възобновяем ток застават срещу тези, които са използвали вратички, за да прокарат проектите си с предимство, заобикаляйки закона. В тази връзка ветроенергийната асоциация поиска разследване на всички предварителни и окончателни договори, сключени между мрежовите оператори и инвеститорите, след приемането на Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ). Според изпълнителния директор на БГВЕА Себастиан Ньотликс някои от проектите с договори не са изпълнили всички изисквания на закона в срок до 21 юли, както е било предвидено, но въпреки това са продължили напред.
Според закона до тази дата започнатите по стария закон ВЕИ проекти трябва да изпълнят три условия, за да продължат напред. Те са следните: заплащане на гаранция депозит за присъединяване в размер на 50 хил. лв. на всеки MW мощност, доказване на достатъчни вещни права върху земята, както и строителна виза според валиден подробен устройствен план (ПУП). По оценки на асоциацията малка част от големите проекти са имали възможност да изпълнят всичките условия в поставения от закона срок. Въпреки това впоследствие мрежовите компании (НЕК, ЧЕЗ Разпределение, ЕВН България Електроразпределение и Е.ОН Мрежи) обявиха значителни мощности за присъединяване според сключени предварителни и окончателни договори, заяви Ньотликс.
Още от статията на „Сега"
„Банките склониха пред Дянков за таксите, но не отстъпват за ипотечните заеми", информира от първата си страница „Класа"
Банките склониха на предложението на финансовия министър Симеон Дянков да си поделят с клиентите таксите и комисионите по потребителските кредити. Това научи „Класа" от свои източници след поредната среща на работната група между експерти на Министерството на финансите и представители на Асоциацията на българските банки вчера. По всяка вероятност ще бъдат поделени таксите за усвояване и управление на този тип заеми.
Банкерите обаче са твърдо против предложението на вицепремиера и неговия екип същият принцип да се заложи и при таксите върху ипотечните заеми, а на практика те са най-високите. Първоначалният вариант предвиждаше трезорът да покрие например сумата, която се плаща за оценката на имота. В момента тази такса се заплаща от клиента, преди да получи одобрение за жилищен заем.
Подкрепата на банковия сектор не срещна и предложението за създаването на референтен лихвен процент, който да се смята на базата на пазарен индекс. В момента законът позволява да се ползва или индекс като EURIBOR и SOFIBOR, или такъв, изчисляван от самата институция по нейна си методология. У нас повечето финансови институции използват именно втория вариант, в който се вкарват различни компоненти и рискове, които не винаги са съвсем ясни за клиентите. Според Дянков обвързването на ставките с пазарен показател ще направи смятането на лихвите много по-прозрачно. Припомняме, че президентът Росен Плевнелиев също бе скептичен около идеята за единно формиране на лихвите. В средата на февруари той обясни след среща с ръководството на БНБ, че банковите лихви трудно могат да бъдат свалени с административни мерки. Икономиката е в основата на кредитирането и на темата с лихвите, добави той. По думите му българските банки са конкурентни, стабилни и въпреки тази най-тежка криза продължават да бъдат и печеливши.
Още от статията на „Класа"
"Забраняват банковите такси", съобщава „Стандарт"
104 жалби на потребители, свързани с банкови и финансови институции, са постъпили през 2011 г. в Комисията за защита на потребителите. Най-честите проблеми касаят промяна на лихвата по вече взет кредит. Има и жалби за неправилно начислени вноски и добавяне на такси, които предварително не са били обявени.
Банковите такси при отпускането на кредити да отпаднат. Това предвижда проект на финансовото министерство за промяна в Закона за потребителския кредит, коментираха запознати. Предвижда се да отпаднат таксите за разглеждане на документи, а банките да си включат всички разходи в лихвите, които да се определят по-прозрачно. На вчерашната среща между финансовия министър Симеон Дянков и банките обаче не е постигнато съгласие по текстовете и работата по проекта ще продължи. Ще бъде обсъдено регламентирането в закона на всички такси по заемите, като може да им бъде поставен таван. Представители на банките са готови да въведат фиксирани такси за целия период на кредита. Големият спор между двете страни обаче бил за това дали промените да важат само за потребителските заеми или да бъдат включени и жилищните. За второто са настояли от финансовото министерство, като са подхвърлили и идеята за премахване на наказателните лихви при предсрочно погасяване на ипотечния заем, които сега са до 5%. За кредитите до 400 лв. ще се обявява годишен процент на разходите, но клиентите няма да могат да се откажат от заема в 14-дневен срок.
Още от статията на „Стандарт"
„Българите по-бедни и от китайските селяни", обобщава „Труд"
"Минималната заплата в България е по-ниска от тази в селските райони на Китай. Това е доста странно, при положение че сте страна от Европейския съюз (ЕС)." Това недоумение изрази Робърт Кайло, експерт в Международната организация на труда, по време на конференция за заетостта и доходите, организирана от синдикатите.
"Хората, които получават минимална заплата, живеят с по 3,96 евро на ден. Това е недостатъчно за оцеляването им", разкритикува ниските доходи у нас и Шарън Бъроу, лидер на Международната конфедерация на профсъюзите. "Средната заплата също е доста по-ниска спрямо останалите страни в ЕС", добави тя.
Бъроу прогнозира, че до края на годината безработицата в България може да стигне 18-19%, но не обясни на какво се основава прогнозата й. По данни на Евростат през януари без работа са 11,5% от икономически активните българи.
Още от статията на „Труд"
„Столичният ГЕРБ: Да откажем хората да паркират!", пише „Капитал Daily"
Столичният общински съвет гласува разделянето на зоните за паркиране в центъра на София на "синя" и "зелена" от 1 септември. В първата т.нар. идеален център - между булевардите "Христо Ботев", "Тодор Александров", "Дондуков", "Васил Левски" и "Скобелев", услугата поскъпва двойно - 2 лв. на час, като престоят ще е ограничен до 2 часа. Останалата част от центъра ще е зелена зона, където престоят може да е до 4 часа - по 1 лев на час. Удължава се "работното време" на зоните с половин час в делнични дни - от 8 до 19 ч., синята в събота ще е от 8 до 14 ч.
На практика поскъпват двойно и тройно всички общински услуги и санкции, свързани с паркирането в центъра на града ( виж графиката).
Предложенията бяха одобрени с гласовете на ГЕРБ, НДСВ и "Атака" след остра дискусия. Съветниците от "Синята коалиция" и БСП бяха против. Според председателя на транспортната комисия Радослав Тошев, вносител на промените, целта на промените не е цените да са социално поносими, а обратното - те трябва да откажат хората да паркират в центъра, за да се намали трафикът.
Преди два дни при обсъждането в ресорната комисия на въпроса на съветника от ДСБ Вили Лилков "Как обосноваваме двойното увеличение? Как да убедим хората, какво повече сме им предложили?", Тошев отговори лаконично: "Трябва да е по-скъпо."
Още от статията на „Капитал Daily"
"Семейно с кола е по-евтино от влака", обобщава „24 часа"
Семейство с две големи деца тръгва от София за Варна с влак. Бившият експрес "Златни пясъци" ще им струва 160,80 лв. в двете посоки и то при положение, че купят билет с 20% намаление (тъй наречените релационни цени).
Качваме същото семейство на икономична кола с газ и го изпращаме до морската столица. Разходът им им в двете посоки излиза 93,74 лв. Ако автомобилът е на бензин, сметката е 155,86 лв. или пак по-евтино от влака. Така че той изостава в класацията за най-евтино пътуване, ако колата е пълна.
"24 часа" сравни разхода на гориво с цената на билета за влак и автобус до морето, Велико Търново, Пловдив, Кулата.
Изчисленията са правени при сегашните цени на горивата от 1,40 лв. за газта, 2,57 лв. за бензина и 2,62 лв. за дизела. Дори най-евтиният влак с двупосочен билет, който е с 20% отстъпка, излиза по-скъп от малка кола на газ. Разликата между четири билета отиване и връщане с отстъпката при пътуване втора класа с бърз влак и разхода на малък хечбек с газова уредба е между 30 и 50 лв. в зависимост от дестинацията.
По-изгодно от БДЖ пътуването ще излезе дори с икономичен модел на дизел или със семеен ван, но също оборудван с газова уредба.
Изненадващо, но при пътуването София-Варна по-изгоден разход от доста влакове дават и бензинови модели, които по принцип са с по-голям разход от дизелите. Естествено, сметките са правени при икономично шофиране, а разходът е усреднен между няколко модела на различни автомобилни марки. Маршрутите, по които е засичан разходът на автомобилите, е възможно най-бързият. Реално има възможност цената при пътуване с кола да се свали още, ако се избере маршрут без магистрала, където разходът е по-голям. Тогава обаче 223-те километра между София и Търново няма да бъдат взети за около три часа, а за близо шест.
Пробегът в километри при автомобилните пътувания е пресмятан от центъра на единия град до центъра на другия. Така влакът, който доскоро беше най-евтиният начин да стигнеш до морето, след поскъпването на билета отстъпи в класацията.
Още от статията на „24 часа"
„Скъпият ток вдига цената на хляба", прогнозира „Монитор"
В момента всички храни поскъпват и това неизбежно ще се отрази върху цената на хляба, която също ще тръгне нагоре. Това каза вчера Марияна Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България. Насъщният у нас е най-евтин в цяла Европа, уточни тя. По последни данни килограм хляб при нас е бил 1,20 лева, докато в съседна Гърция за самунче от 500 г комшиите плащат по две евро. Освен това там данъкът добавена стойност е 7%, докато ние дължим по 20 на сто. Евтинията е една от причините да няма опасност от внос на хляб у нас, въпреки че вече направиха такива опити в Разград. Кукушева препоръча също така търговските вериги да намалят надценката върху хляба, защото в момента тя е между 20 и 40 на сто.
Ниската себестойност на хлебните изделия се получава само заради евтиния труд у нас, всички останали консумативи са на нивата в Европа каза още тя.
Междувременно вчера стана ясно, че търговската верига Lidl ще продава до Великден яйцата на цена от 29 стотинки. „Двама големи птицевъди последваха призива на министър Найденов и смъкнаха с 4-5 ст. цената, на която ни доставят яйцата, ние също намалихме част от надценката и в крайна степен получихме тази стойност, каза за „Монитор" шефката на Lidl за България Милена Драгийска.
Министър Мирослав Найденов лично обяви за решението на немската компания по време на дискусията за създаването на хранителна банка у нас. Премиерът Бойко Борисов стои твърдо зад инициативата у нас да има действаща хранителна банка, каза аграрният министър. По негово предложение към Министерския съвет се създава работна група, която ще работи по законодателството и механизмите за работа на хранителната банка. Четири министерства ще участват в тази комисия. Държавата ще подкрепи създаването на хранителните банки чрез експертизата, с материално-техническа помощ, предоставяйки евентуално и сградния фонд, с логистична подкрепа и чрез контролните си функции, каза земеделският министър. Има възможност празните складове, които сега се продават, но никой няма интерес към тях, да бъдат дадени на банката, вместо да се наемат и изграждат нови, уточни Найденов. На практика в момента се подпомага унищожаването на храни, като се дават около 10 млн. лева помощ на екарисажите, вместо тези храни да отиват при нуждаещите се българи.
Още от статията на „Монитор"
"КНСБ поиска данък върху финансовите транзакции", информира „Класа"
Финансирането на производството и постигането на по-висок икономически растеж може да се реши с данък върху финансовите транзакции. Това заяви вчера президентът на КНСБ Пламен Димитров. Според него такъв данък може да повлияе върху справедливостта при облагането във финансовия сектор, да намали спекулациите в него и да допринесе за завръщането на финансовия капитал към производствения сектор. Въвеждането на този данък ще мотивира банките да финансират производството, смятат от КНСБ.
Предложението бе направено по време на международна конференция „Заетост и доходи - диалог за растеж и по-добро бъдеще на България".
За тази своя идея профсъюзите срещнали подкрепа и от президента Росен Плевнелиев. Синдикатите ще настояват още и за изработване на прозрачна и ясна методика за формирането на банковите лихви, която отчита риска и ще позволи на бизнеса да прогнозира и планира взаимоотношенията си с финансовите институции. Според Димитров основната причина за ниските доходи в България е несправедливото първично формиране на дохода.
„И това не е заради кризата. Компенсацията на наетите лица в България е 36,5% от брутния вътрешен продукт при средно 49,3% за ЕС. Оттук става първичното преразпределение на дохода и оттам идва тоталната несправедливост", заяви президентът на КНСБ. Ние имаме право да получаваме повече, защото произвеждаме повече, уточни той.
Възможно е до края на годината безработицата в България да достигне 18-19 процента, посочи Шарън Бъроу - генерален секретар на Международната конфедерация на профсъюзите /МКП/. Тя обясни, че в страната ни са загубени много работни места вследствие на рецесията от 2009-2011 г. Заетостта върви надолу, процентът на безработицата се е удвоил, отчете Бъроу. За 2011 г. по данни на Агенцията по заетостта тя е 11,2 процента.
Още от статията на „Класа"