Цената на никела се повиши до най-високото си ниво от десетилетие. Причината: производителите на електрически автомобили се борят да осигурят доставки за батерии на фона на процъфтяващото производство и намаляващите резерви.
Цената на никела на Лондонската метална борса (LME) скочи с цели 4,4% до $22 745 долара за тон - най-високата й стойност от август 2011-а година.
"Запасите от никел в складовете, които борсата наблюдава, са паднали в продължение на 51 последователни дни", събщи LME, цитирана от британските медии. Стана ясно още, че запасите от метал в Китай, най-големият производител на батерии за електромобили в света, също се доближават до рекордно ниски нива.
Никелът е метал, който обикновено се среща естествено като руда, която трябва да се добива, извлича и рафинира. Има много важни промишлени приложения, като например при производството на неръждаема стомана и батерии. Повече от 25 страни в света добиват никел, като най-големите производители са Индонезия, Русия и Канада.
Производителите на автомобили предпочитат батериите с високо съдържание на никел, което увеличава капацитета им, като им позволява да изминават по-дълги разстояния само с едно зареждане.
Международната агенция по енергетика (IEA) изчислява, че търсенето на никел може да нарасне деветнадесет пъти до 2040-а година, ако държавите продължат да изпълняват стриктно целите на Парижкото споразумение за климата чрез намаляване на емисиите на парникови газове и ограничаване на глобалното затопляне до прединдустриалните нива.
Цените на други стоки също са се повишили. Стойността на медта надмина $10 000 на 12 януари - за първи път от октомври 2021-а година.
Цените на петрола също достигнаха двумесечен максимум, тъй като запасите от суров петрол в Съединените щати - най-големият потребител на петрол в света, паднаха до най-ниските си нива от 2018-а година.