Сериозен икономически контраудар готви Китай, в случай, че Япония наложи допълнителни ограничения върху продажбите и обслужването на оборудване за производство на чипове на китайски фирми. Високопоставени представители на Пекин са изяснили това на свои колеги от Токио в рамките на няколко скорошни срещи, съобщава Bloomberg, като цитира свои източници.
Едно от конкретните опасения в Япония, изразено от Toyota Motor Corp. пред властите в родината на компанията, е, че Китай може да ограничи достъпа до критични минерали, необходими за автомобилното производство.
Вашингтон оказват натиск върху Токио да наложи допълнителни ограничения върху способността на фирми като Tokyo Electron да продават съвременно оборудване за производство на чипове в Китай. Това е част от дългосрочната кампания за ограничаване на напредъка на комунистическата страна в областта на полупроводниците.
Загрижеността относно Toyota има исторически прецедент. През 2010 г. Токио временно преустанови износа на редки земни елементи след сблъсък в водите на Източнокитайско море. Този ход разтърси японския електронен сектор и застраши глобалните доставки на мощни магнити, произвеждани с използване на суровини от Китай.
В момента КНР напредва с доста бързо темпо в сферата на процесорите и AI ускорителите, но има сериозни проблеми при самото производство. Пекин дълги години разчиташе предимно на вносни машини за прецизна литография и местните разработки са с голямо изоставане спрямо най-актуалните технологични процеси, постигнати от западните компании.
Затова и натискът върху Япония, която е един от производителите на модерни машини за чипове, е голям и се концентрира върху слабото място на страната - зависимостта на автомобилния ѝ сектор от различни вносни минерали. С навлизането на електромобилите и хибридите тази зависимост само се повиши - и то на фона на пазарно отстъпление на японските марки именно на китайския пазар.
Щом глобален лидер като Toyota споделя опасенията си с правителството, очевидно оценката е, че "отрязването" на достъпа до ключовите ресурси може да има огромен негативен ефект върху компанията.
Американски официални работят с японските си колеги върху стратегия за осигуряване на адекватни доставки на критични минерали, пише световната бизнес медия.
САЩ първоначално въведоха широкообхватни контроли върху износа на чипове през октомври 2022 г., насочени към оборудване и най-съвременни процесори. Япония и Нидерландия (родина на лидера в прецизната литография ASML) по-късно последваха примера с по-малко рестриктивни мерки. Оттогава Вашингтон се опитва да убеди съюзниците си да се съобразят напълно с ограниченията.