Акциите на Nvidia са горещи, но оказва се, че има една също толкова гореща тема, през последните пет години, поне що се отнася до ръста в цената на акциите... И тази компания, за изненада на повечето инвеститори, е по-близо отколкото очакват - това е българската компания "Шелли Груп".

Както ще видите от таблицата по-долу, акциите на българската компания изпреварва по доходност популярната компания за производство на чипове, свързана с горещата тема за "изкуствен интелект", през последните пет години!

Акциите на "Шелли Груп" са голямата новина на БФБ през последните няколко години, заради продължаващато им главоломно поскъпване. Първо, пазарната капитализация на компанията премина психологическата граница от 1 милиард лева в края на миналата година, като в момента е при ниво от 1.2 милиарда лева. Второ - тя се превърна в най-високо оценената компания на БФБ, измествайки Софарма от тази позиция, която доминираше на пазара дълги години.

"Шелли Груп" АД - бившата "Алтерко", достигна пазарна капитализация от над 1 милиард лева

На Българската фондова борса вече има технологична компания с оценка от над 1 милиард лева

Акциите й поскъпнаха със 170% за година

Ако погледнем назад, книжата на Шелли са поскъпнали със забележителните 2260% през последните пет години. И това е изключително постижение не само за родния капиталов пазар, но изобщо в световен мащаб.

Всъщност този процентен ръст, поставя родната технологична компания на равно с Nvidia, чиито акции са добавили 2270% за този период, като заемат трето място сред най-поскъпналите световни компании. С повече за последните пет години, са поскъпнали единствено книжата на Applied Digital - 8 285% и Celsius Holding - с 2 412%.

По-малко от "Шелли Груп", са поскъпнали дори акциите на изключително популярната Super Micro Computers, добавили 2039% към стойността си за разглеждания период от 5 години.

Поскъпването на акциите на "Шелли" за последните пет години, на практика се превежда като средна годишна възвръщаемост от около 88%. Това е изключително постижение, на фона на средното повишение на индекса SOFIX с около 10% от създаването си, както и ръстът от близо 16% за S&P 500 за последните пет години.

И за хората скептични към родния капиталов пазар, ще преведем това в унисон със случващото се на международните пазари. По-долу, можете да видите списък на най-поскъпналите акции за разглеждания период от пет години, в световен мащаб.

Име

Тикер

Страна

Сектор

Оценка

5г. Възвр.

Applied Digital

APLD

US

Информационни технологии

$1.014B

8,285.42%

Celsius Holdings

CELH

US

Потребителски стоки

$7.373B

2,412.89%

NVIDIA

NVDA

US

Информационни технологии

$2.638T

2,271.80%

Cassava Sciences

SAVA

US

Здравеопазване

$1.295B

2,051.39%

Super Micro Computer

SMCI

US

Информационни технологии

$24.116B

2,039.55%

Celldex Therapeutics

CLDX

US

Здравеопазване

$2.787B

1,785.20%

GameStop

GME

US

Потребителски стоки

$9.665B

1,742.83%

Summit Therapeutics

SMMT

US

Здравеопазване

$19.973B

1,572.74%

Tesla

TSLA

US

Потребителски стоки

$752.03B

1,340.33%

Hovnanian Enterprises

HOV

US

Потребителски стоки

$1.164B

1,154.94%

Данни: Finance Charts

Напълно логично (или пък не толкова), "Шелли Груп" не е сред посочените акции, заради малкия размер и не особено голямата ликвидност на родния капиталов пазар. Това обаче, не означава, че инвеститорите, които са държали книжата на компанията през последните пет години, не са направили реално тази възвращаемост. А тя е огромна, дори и според международните стандарти.

Както виждаме "Шелли Груп" би се класира на четвърта позиция по доходност, почти наравно с далеч по-популярната Nvidia. Виждаме също така, че родната компания е изключително малка по международните стандарти, макар и таблицата да се доминира от предимно малки компании от САЩ (ако изключим Nvidia и Tesla).

Само по себе си обаче, постижението на родната компания е изключително и не би следвало да се пренебрегва от родните инвеститори!

Как "Шелли Груп" достигна до оценка от 1 милиард лева?

Оперирайки в над 100 държави и продадени над 10 милиона устройства в сферата на (IoT), Шелли постоянно насърчава новаторски подход и може да гледа оптимистично към бъдещето.

Световните пазари за системи за домашна автоматизация (Home Automation) споделят обща перспектива, която изглежда обещаваща и нарастваща. Бидейки един от основните приходи за "Шелли", този сектор играе ключова роля в успешното развитие на компанията.

Ако се върнем назад във времето, когато обсъждахме компаниите с най-голям шанс за достигане на пазарна капитализация от 1 милиард лева преди другите, "Шелли" (тогава известна като Алтерко) беше един от фаворитите.

Шелли Груп купи холандския производител на смарт брави LOQED

Българска IoT компания купи холандски производител на смарт брави

Продуктите на LOQED са съвместими с различни системи за домашна автоматизация

Определено в помощ на компанията за реализиране на тази идея беше листването на акциите й на борсата във Франкфурт. От тогава технологичната компания стана с двоен листинг на чужд регулиран пазар и не спира да се развива динамично.

Трендът - потребителите да търсят начини да направят забързаното си ежедневие по-лесно и автоматизирано се запазва като се очаква все повече хора да се насочат към автоматизация на дома, което ще помогне на Шелли да запази и потенциално задмине рекордната си капитализация.

По време на връчването на Годишните награди на БФБ за най-ликвиден емитент на сегмент акции premium на основния пазар на БФБ през 2023 година беше отличен "Шелли груп" АД. За последните близо четири години, цената на акциите й се е увеличила над 5 пъти.

Какви са бъдещите планове за растеж на компанията?

Но компанията явно не смята да спре дотук със своето развитие. През септември на миналата година, Шелли обяви, че навлиза в бързо развиващия се потребителски пазар за управление на чиста енергия, в допълнение към предлаганите решения за професионалните потребители.

Стратегическото партньорство с доставчика на балконни електроцентрали и системи за съхранение на енергията Zendure има за цел да реализира многобройни конкурентни предимства и синергии чрез комбиниране на ноу-хау и споделяне на ресурси. Това включва научноизследователска и развойна дейност, както и кръстосани продажби чрез определени канали за електронна търговия, съвместни маркетингови кампании и инициативи за навлизане на пазара.

Мини фотоволтаичните системи, т.нар. балконни електроцентрали, стават все по-популярни сред потребителите като начин да произвеждат собствена екологично чиста енергия и по този начин да станат по-малко зависими от повишаването на цените на електроенергията.

Според проучване на Берлинския университет за приложни науки (HTW) броят на инсталираните само в Германия балконни електроцентрали вече се е увеличил почти двойно до 190 000 за периода 2020-2021 г.

Освен това повече от две трети от ново инсталираните системи за слънчева енергия на частни сгради в Германия вече са комбинирани с домашно съхранение на енергията.

Според браншовата асоциация SolarPower Europe (SPE) през 2021 г. Германия е била най-големият пазар в Европа с пазарен дял от 59%, следвана от Италия с 14% и Австрия с 6%, а Швеция и Полша са имали най-високи темпове на растеж. Експертите очакват среден годишен ръст от над 29% в цяла Европа до 2026 г.

Zendure е бързоразвиващ се стартъп в областта на енергийните технологии, базиран в технологичните центрове на Силициевата долина, САЩ, и с офиси в района на Големия залив, Китай, както и в Япония и Германия. Основана през 2017 г., компанията има богат и задълбочен опит в производството на чиста енергия, както и в системите за съхранението на енергия за дома и захранването на мрежата, и притежава множество патенти и награди.

Системата за съхранение на енергия SolarFlow balcony превръща слънчевата светлина в безопасен, надежден и дълготраен източник на енергия, а SuperBase V предлага "plug-and-play" система за съхранение на енергия за целия дом.

Димитър Димитров, изпълнителен директор на "Шелли Груп" АД, коментира относно сътрудничеството в областта на научноизследователската и развойната дейност с Zendure:

"Това партньорство още веднъж демонстрира нашия опит в лесното интегриране и съвместимостта с хардуер и софтуер от широк кръг производители и широката приложимост на нашите решения за сградна автоматизация, които отчитат, както предпочитанията на потребителите, така и енергийната ефективност, за да осигурят реална добавена стойност.

Още по-удовлетворени сме, че в бъдеще заедно със Zendure ще можем да предлагаме на крайните потребители решения за интелигентно управление на енергията, например за балконни Shelly Group PLC електроцентрали. Въз основа на опита ни с професионалните потребители искаме да поставим нови високи стандарти за качество и на този пазар."

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции на "Шелли Груп" на българския капиталов пазар.