Български завод с близо 60-годишна история, предприятието за леярско производство и машиностроене в Долна Оряховица - "Бронз" ООД, вече имат нов собственик. Продажбата на някогашният символ на българската машиностроителна индустрия, за който Money.bg писа преди време, най-сетне приключи, съобщава RegNews.
След като през май тази година беше направен опит заводът да бъде продаден на цена от 1,2 милиона лева, в крайна сметка земята и сградите на дружеството бяха продадени буквално на безценица. До успешна сделка се стигна едва след като цената на фабриката беше смъкната до нива, на които се купува панелен апартамент в Долна Оряховица. По неофициална информация сумата е под 100 000 евро. За сравнение, първият опит на НАП да продаде предприятието беше за 2,6 милиона лева.
Припомняме, че заводът, който навремето даваше препитание на стотици хора от региона, поетапно сви значително производството си и след поредица преструктурирания стана част от "Бронз" ЕООД - София от групата на "Ви Веста Холдинг". На 16 май 2023 година беше открито производство за ликвидация на дружеството, която трябваше да приключи най-късно до 7 март 2025 година.
В крайна сметка предприятието вече е продадено, но източници от завода коментират, че държавата като основен кредитор е събрала частично вземанията си, но така и не се възползва от възможността да защити своите, на общината, на работниците, а и на другите кредитори интереси. Възможността е да се продължи делото по несъстоятелност и да се назначи синдик, който да продава и другите активи на дружеството.
Източник: НАП
Активи и обявяване в несъстоятелност
"Бронз" ЕООД беше окончателно обявено в несъстоятелност на 22 януари 2024 година, но производството по делото беше спряно за една година, докато някой от кредиторите не внесе първоначалните разноски по делото в размер на 10 000 лева. Дружеството има активи - земеделски земи, недвижимо имущество в София и акции, които не са били предмет на провежданите до момента публични продани и след като е обявено в несъстоятелност няма как да бъдат реализирани продажби от публичен изпълнител в аналогични на досега провежданите изпълнителни действия.
Това би могъл да направи синдикът, ако се продължи делото по несъстоятелност. Но за продължаването му някой трябва да плати 10 хиляди лева и това единствено е по силите на държавата. По-малките кредитори и работниците няма как да осигурят тези средства. В крайна сметка, ако никой не внесе сумата до 22 януари 2025 година, делото по несъстоятелност ще бъде прекратено и дружеството ще бъде заличено от Търговския регистър.
Източник: НАП
Кредиторите са държавата, местната община, юридически лица и работници и всички те ще бъдат изправени пред невъзможност да си съберат вземанията. Съдебните изпълнители по вече предприети изпълнителни действия от кредиторите - Община Горна Оряховица и работниците на дружеството - длъжник, са с вързани ръце, тъй като всички техни дела са спрени след обявяване несъстоятелността на дружеството.
Към момента все още е налице възможност да бъдат реализирани правата на всички кредитори, в това число и на държавата, за събиране в пълния размер на вземанията й, ако се даде ход на делото по несъстоятелност, а след три месеца и тази възможност ще липсва, казват юристи.
Още през август 2023 година работещите в производствената база коментираха пред регионалните медии, че до последно в завода е имало производство, което е реализирано в Испания. Според работниците, още тогава всичко в цеховете е било изнесено и продадено за скрап. Екипът на Money.bg търси за коментар представители на "Бронз", но към момента те отказват коментар.
projekt
на 23.10.2024 в 08:36:04 #3Алоу.... Демократа....какво лошо управление бе палячо. 35 години демокрация и съгласуване с "посолството" След демокрацията всичко се затвори и нарязва за скраб. Вече дори домати не произвеждаме в количества за родния пазар. Вече сме само работници на "ишлеме"
Опако
на 23.10.2024 в 07:40:56 #2Китай няма интерес от военна конфронтация, те не са мизерници като Иран, С. Корея и Русия. Съдбата на този завод е показателна за лошото управление още от времето на съветския фашизъм: остаряло оборудване, незаинтересованост на държавата и управата, източване ресурсите на предприятието и т.н. Това щеше да се случи с почти всички заводи от соца, ако бяха оцелели по някакво чудо.
nsmilitia
на 21.10.2024 в 22:03:12 #1Държавата не си знае интереса. Царе сме на разсипията. Произвидствени мощности не трябва да се закриват, а в най-лошият случай само консервират за други времена. Всички видяхме какво стана по време на пандемията. Нещата ще са много, много по-тежки когато военно се зачекнем с китая!