Договорът с правителството на Сърбия за изграждане на соларни електроцентрали с капацитет от 1 GW ще бъде подписан по-късно този месец, съобщи компанията Hyundai Engineering, цитирана от местни медии. Според информация от Business Korea азиатският гигант е избран за изпълнител на държавния проект в консорциум с американското си дъщерно дружество Hyundai Engineering America и соларната компания UGT Renewables.

Проектът предвижда инженеринг, доставка и изграждане на фотоволтаичен парк, която ще произвежда 1 GW електрическа енергия, заедно със система за съхранение на енергия с капацитет от 200 MW.

Проектът е планиран да бъде финализиран "до ключ" и да започне да действа през юни 2028 година. След неговата реализация се очаква Хюндай Engineering да го предаде на Elektroprivreda Srbije. По предварителни изчисления проектът се оценява на около $1,48 милиарда, а в момента текат финални преговори по договора.

"Зелени заедно"

е общ проект на Money.bg и Webcafe.bg, който обръща внимание на екологичните тенденции - както в ежедневието на всеки от нас, така и в бизнеса.

Научете повече тук:

zelenizaedno.bg

Очаква се пилотната фотоволтаична мощност на южнокорейската строителна компания в Сърбия да бъде и най-големият подобен проект на Hyundai в чужбина изобщо.

Президентът на Сърбия, Александър Вучич, също потвърди, че следващата сряда ще бъде подписан "значителен енергиен" договор с американската фирма UGT Renewables. По думите му, той ще реши въпросите със снабдяването с електрическа енергия в страната през следващите години.

През септември бяха избрани местата за инсталирането на мощностите - общо шест соларни парка с прилежащите им системи за съхранение на територията на градовете Зайчар и Лесковец, както и в общините Бояновац, Лебане, Неготин и Оджак.

Министърът на финансите Синиша Мали заяви, че това е най-голямата инвестиция във ВЕИ в Европа за годината и се очаква да осигури годишно производство от 1,2 TWh зелена енергия.

Много ВЕИ, но и вносен ток: Енергетиката на България през 2033 година

Много ВЕИ, но и вносен ток: Енергетиката на България през 2033 година

От Електроенергийния системен оператор се обявяват за нови газопарови електроцентрали и подобряване на енергийната ефективност

"Зелени заедно" показва добрите примери и важните съвети - всичко, което трябва да знаем по пътя към по-природосъобразно съществуване, работа и правене на бизнес. Проектът се осъществява с подкрепата на Кауфланд България, UniCredit Bulbank, Cargotec, RÖFIX, Insaoil, GreenPoint Logistics, Toki.bg, Инвестбанк, BILLA България.