Диалогът между фармацевтичните компании, европейските институции и държавните структури в страните от ЕС очевидно не е в добро здраве, след като пореден представител на индустрията публично изрази опасения за условията, в които трябва да се работи на Стария континент.
Изпълнителният директор на германския гигант Merck Group Белен Гариджо атакува бюрокрацията в интервю за бизнес изданието Handelsblatt след поредица подобни изказвания на нейни колеги.
Контекст: Европа е "люлката" на съвременната фармацевтична индустрия. В момента компаниите от тази сфера имат 840 000 служители на континента, като тук има както производство, така и развойна дейност.
Според бизнеса, обаче, регулациите пречат на работата му в ЕС и в резултат прогресът се премества другаде. Европейската федерация на фармацевтичните индустрии и асоциации изчислява, че през 90-те половината от новите терапии са били разработени в Европа, докато сега говорим за около 20%. Клиничните изпитвания на перспективни разработки, свързани с персонализирани клетъчни, генетични и тъканни решения пък са в пъти по-малко на Стария континент в сравнение със САЩ или Китай, изчисляват от бранша.
В прав текст: "Европа в известна степен изостава от други региони при стимулирането на иновациите. В Европа работим в силно регулирана среда, в която самите регулации понякога даже си противоречат", коментира Гариджо.
Според нея ключови за конкурентността на Европа са два аспекта - защитата на интелектуалната собственост чрез патенти върху лекарствата и възможностите за бързо лицензиране и пускане на пазара на нови продукти.
Детайли: Един от големите конкуренти на Merck - Bayer, обяви неотдавна, че ще насочи усилията си към Китай и САЩ, тъй като намира бизнес средата в Европа за "враждебна към иновациите".
Швейцарската компания Roche пък директно заплаши германското правителство със съд заради мерки за свалянето на цените на някои медикаменти, припомня ДПА.
От друга страна: Всички думи на фарма компаниите трябва да се гледат в контекста на мащабната промяна в правната рамка за сектора, по която се работи в Брюксел. Т.нар "фарма пакет" има няколко приоритета - налични и достъпни лекарства и индустрия, която е конкурентноспособна и отговаряща на изискванията на Зелената сделка.
Балансът между тези приоритети и съответните стимули за тях обаче все още подлежи на промяна - Европейската комисия събира становища по проекта си до края на август.
Затова и Гариджо в същото интервю за Handelsblatt дава да се разбере, че конкретното (и обвързано с пари) действие на компанията - инвестиция за 1,5 млрд. евро в основния завод на Merck в германския град Дармщат, ще се реализира по план през 2025 г.