Диалогът между фармацевтичните компании, европейските институции и държавните структури в страните от ЕС очевидно не е в добро здраве, след като пореден представител на индустрията публично изрази опасения за условията, в които трябва да се работи на Стария континент.

Изпълнителният директор на германския гигант Merck Group Белен Гариджо атакува бюрокрацията в интервю за бизнес изданието Handelsblatt след поредица подобни изказвания на нейни колеги.

Sanofi купи американска фармацевтичната компания за $2,9 милиарда

Sanofi купи американска фармацевтичната компания за $2,9 милиарда

Основният актив на Provention е TZIELD, одобрено лекарство за забавяне на диабета

Контекст: Европа е "люлката" на съвременната фармацевтична индустрия. В момента компаниите от тази сфера имат 840 000 служители на континента, като тук има както производство, така и развойна дейност.

Според бизнеса, обаче, регулациите пречат на работата му в ЕС и в резултат прогресът се премества другаде. Европейската федерация на фармацевтичните индустрии и асоциации изчислява, че през 90-те половината от новите терапии са били разработени в Европа, докато сега говорим за около 20%. Клиничните изпитвания на перспективни разработки, свързани с персонализирани клетъчни, генетични и тъканни решения пък са в пъти по-малко на Стария континент в сравнение със САЩ или Китай, изчисляват от бранша.

Фармацевтичната компания Stada изгражда фабрика за €50 милиона в Румъния

Защо германски фармацевтичен гигант избра да инвестира €50 милиона в Румъния, а не в България?

Това е първата инвестиция в производствено съоръжение за лекарства, започната от международен играч през последните 30 години.

В прав текст: "Европа в известна степен изостава от други региони при стимулирането на иновациите. В Европа работим в силно регулирана среда, в която самите регулации понякога даже си противоречат", коментира Гариджо.

Според нея ключови за конкурентността на Европа са два аспекта - защитата на интелектуалната собственост чрез патенти върху лекарствата и възможностите за бързо лицензиране и пускане на пазара на нови продукти.

Детайли: Един от големите конкуренти на Merck - Bayer, обяви неотдавна, че ще насочи усилията си към Китай и САЩ, тъй като намира бизнес средата в Европа за "враждебна към иновациите".

Швейцарската компания Roche пък директно заплаши германското правителство със съд заради мерки за свалянето на цените на някои медикаменти, припомня ДПА.

Philip Morris изкупува фармацевтичната компания Vectura за $1,44 милиарда

Philip Morris изкупува фармацевтичната компания Vectura за $1,44 милиарда

Цигареният производител разширява дейността си отвъд никотина

От друга страна: Всички думи на фарма компаниите трябва да се гледат в контекста на мащабната промяна в правната рамка за сектора, по която се работи в Брюксел. Т.нар "фарма пакет" има няколко приоритета - налични и достъпни лекарства и индустрия, която е конкурентноспособна и отговаряща на изискванията на Зелената сделка.

Балансът между тези приоритети и съответните стимули за тях обаче все още подлежи на промяна - Европейската комисия събира становища по проекта си до края на август.

Затова и Гариджо в същото интервю за Handelsblatt дава да се разбере, че конкретното (и обвързано с пари) действие на компанията - инвестиция за 1,5 млрд. евро в основния завод на Merck в германския град Дармщат, ще се реализира по план през 2025 г.