Когато Китай взе решение да сложи край на криптодобива в страната по-рано това лято, Bit Digital ускори усилията си да премести над 20 хил. компютъра извън Поднебесната империя, разказва The Wall Street Journal.
Машините са сърцето на основаната в Ню Йорк компания, която печели от използването на мощните компютри, в комбинация с евтина електроенергия, които разрешават математически проблеми и получават bitcoin в замяна. Процесът, наречен копаене, се промени драстично за последното десетилетие. Преди 10 години всеки можеше да го прави вкъщи с личния си компютър. Днес обаче това е огромна индустрия.
Bit Digital и другите компании сега се изправят пред редица трудности в опита си да преместят машините си от страната, която доскоро отговаряше за 2/3 от употребата на електроенергия за добиване на bitcoin в света. Компютрите са крехки и могат да бъдат повредени при пренасяне, което прави международното им транспортиране сложна задача. Всеки от тях струва около $12 хил.
Компаниите трябва да решат дали да транспортират машините си по въздух или по море, включвайки разходите и времето. 9 484 машини, или общо една трета от тези на Bit Digital, се намират в Китай към края на юни. Компанията е наела международни логистични компании, които да помогнат със задачата, и се надява до края на септември те да са в Северна Америка, казва Самир Табар, директор в компанията. Bit Digital е избрала Небраска, Джорджия, Тексас и Албърта, Канада.
Целият процес струва милиони долари. Ръстът на петролните цени и проблеми при транспорта, създадени от коронавируса, повишиха значително разходите за транспорт. Компютрите, които влизат от Китай в САЩ, са обект и на 25% мито.
Въпреки че Пекин отдавна се противопоставя на криптовалутите, Китай се превърна в дом на криптокопачите заради евтината си електроенергия, особено в богатите на въглища региони и ВЕЦ хъбовете в страната. Някои компании, като Bit Digital, очакваха и следващия ход на Пекин и започнаха да местят машините си още в края на 2020 г. Много други обаче бяха хванати неподготвени.
Ходът на страната бе продиктуван от желанието за намаляване на употребата на въглища. Освен в САЩ, компаниите се местят и в държави като Казахстан и Русия.