Голяма част от дървопреработващите предприятия в страната са спрели работа или са в процес на спиране заради високите цени на дървесината, обявиха от Браншовата камата на дървопреработващата и мебелната промишленост.
Според тях индустрията се налага да плаща за суровина на спекулативно високи нива, като държавата не реагира на "многократни сигнали" и наложените от земеделското министерство ограничения удрят както по бизнеса, така и по домакинствата.
Кой е засегнат
От камарата посочват, че още в края на декември "Кроношпан България" се е наложило да спрат производството си в Бургас и Велико Търново и сега работят с намален капацитет.
"Фазарлес" в Силистра и "Свилоза" в Свищов пък са в процес на спиране.
"Директно наетите само в тези три предприятия са над 1000 човека, а индиректно над 5 000 човека в сферата на транспорта, добива, услугите и др.", пишат браншовиците.
Те виждат риск и за над 60 000, заети в горското стопанство и горската промишленост: "Сега голяма част от тези хора са изправени пред опасността да останат без работа в зимните месеци при растящи цени и пълна липса на алтернатива"
Кой е виновен
"До проблема се стигна заради наложените изкуствени ограничения върху добива на дървесина - заповедта за намаляване с 30% на сечите във вековни гори на служебния министър Христо Бозуков от края на 2021 г. Въпросната наредба не защитава горите, а им вреди, защото възпрепятства санитарната и възобновителна сеч", категорични са от организацията.
Резултатът според тях е по-малко дървесина за бизнеса и домакинствата и по-високи цени, като освен това не се оползотворява достатъчно т.нар прираст в горите.
От Браншовата камата на дървопреработващата и мебелната промишленост настояват за отпадане на ограниченията и спешна среща с ресорния министър.