Газовото находище "Блок Враца 1-25 Запад" може да съдържа не по-малко от 7,4 милиарда кубически метра газ, което е достатъчно да отговори на нуждите на България за период от две години при настоящото потребление, съобщи пред журналисти Ангел Семерджиев, мениджър за страната ни на компанията, която получи лиценз за проучване и добив и председател на Комисията за енергийно и водно регулиране до 2013 г.
Количеството газ се равнява приблизително на намереното в "Чирен", което вече е изчерпано и днес се използва за хранилище, посочи още той. Двете се намират и в сравнителна близост - в регион, за който се знае, че има доказани резервоари - оценките са, че има 7 обекта с възможен ресурс.
"Блок Враца 1-25 Запад" е най-големият блок на сушата в Европейския съюз, за който е издаден лиценз, посочи още Семерджиев. Американската SPM ще вложи в проучванията 7,4 млн. евро без ДДС и ще заплати на държавата бонус в размер на 210 хил. евро без ДДС при подписване на договора за търсене и проучване в площта, разположена на територията на Северозападна България. Срокът за проучването е 5 години, а концесицята за добив е 35 години с възможност за увеличаване от още 15 години.
SPM, която регистира компания в България през август, ще търси финансиране за дейностите чрез капиталовите пазари. Пред Money.bg Семерджиев посочи, че все още не са уточнени всички параметри по първоначалното публично предлагане. Обсъжда се листване на борси в Австралия, САЩ или България. Очакването е това да се случи до една година. Не е уточнена и крайната сума, която ще бъде търсена от пазарите.
friend
на 20.10.2019 в 22:02:33 #3Васко 1. Това "находище" не е находище, а площ за търсене и проучване. Какви запаси ома там, никой не знае. Нали затова се дават това разрешение- за търсене и проучване. 2. Концесията ... е съвсем друго нещо. Тя се получава само ако докажеш находища с търговско значение и ....ако я поискаш разбира се. Ако обаче Зелените се възпротивят и Министърпредседателят не може да им откаже, то концесия няма да бъде дадена, а фирмата ще осъди държавата ... и ще плащаме ние. 3. 7 обекта с "възможен ресурс". Това не означава нищо, защото едно е ресурси, друго е запаси, всички те са възможни или доказани... или извлекаеми... Ресурсите са най-далеч от извлекаемите, а възможните ресурси - още по-далече. Възможни ресурси означава, че там може би има нещо, а може би - не. при такава ситуация за конкретни цифри не може да се говори. 4. Ако дори допуснем, че там има 7 обекта с общо 7 милиарда куб м запаси и те са извлекаеми, то се пада по 1 милиард куб м на находище, което трябва да се добива с 3-4 сондажа. Един сондаж на дълбочина 5 000 м (резервоарите, за които говориш са на такава дълбочина там, та и до 6000 м), струва около 50 милиона долара. Дали 4 сондажа, които ще струват около 200 милиона долара ще изплатят 1 милиард куб м газ, когато на свободния пазар газът е с цена под 200 милиона долара? Преди да пишеш първо попитай.
el viejo
на 17.10.2019 в 17:23:37 #2Предизборна парлама за балъци! В това находище не си струва да бъде инвестирано! От експлоатацията му не може да бъдат покрити инвестициите в оборудване и инфраструктура.
QWE
на 15.10.2019 в 19:41:35 #1А дано.. Ама ако е като находището в Девенци.. Дето от 2012 дадохме на концесия, ама все още не доведено до промишлен добив.. За забравилите - 9 МАРТ 2009 г. "Находището край с. Девенци, Плевенско, съдържа поне 6.6 млрд. куб. метра природен газ, е съобщил вицепрезидентът на американската компания "Дайрект Петролеум Експлорейшън Инк" Дейвид Нелсън на министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров. " И що ли тез видни тексаски газодобивници не го пускат толкова време на промишлен добив?