Първата добра новина за производителите на манов мед в България дойде още през 2019-а година. Тогава продуктът "Странджански манов мед" , наричан още "Maнов мед от Странджа"беше включен от Европейската комисия в списъка със защитени наименования за произход на Европейския съюз.

Втората добра новина идва сега - след цялостното влизане на България в "Шенген", от сектора прогнозират, че свободният износ на този типично български продукт ще вдигне както приходите на бизнеса, така и броя на производителите.

От пчеларското сдружение "Странджански манов мед" коментират пред Money.bg, че след реалното свободно движение на стоки от България към Европа, "в страната вече няма да има само пет производители, какъвто е броят им днес, а стотици. И то в съвсем кратки срокове."

Снимка 700181

Това, че мановият мед стана защитен продукт гарантира неговото високо качество, но в същото време през последните години пазарът е в застой. Продава се на дребно, но на едро голямо търсене няма. След влизането ни в шенгенското пространство вярвам, че нещата ще се променят и то бързо", прогнозира пчеларят Манол Тодоров, който е председател на пчеларско сдружение "Странджански манов мед".

Бизнесът на българските пчелари, който попадна под ударите на фалшивия мед

Бизнесът на българските пчелари, който попадна под ударите на фалшивия мед

От бранша настояват за строг контрол върху качеството

Тодоров е от най-големите производители на мед у нас, като стопанисва и голяма пчеларска ферма.

"Мановият мед е експортно ориентиран продукт и когато той е защитен това носи успех. А след като вече сме в "Шенген", това ще донесе още по-голям успех на бизнеса", смята пчеларът.

Той е твърдо убеден, че именно сега е моментът да се покаже добро развитие и финансово укрепване на бизнеса, защото все още не сме се възползвали от уникалната възможност, която дава европейската защита.

"Вече всеки пчелар в България, чийто пчелин целогодишно е разположен в очертания географски район, подпише договор за проверка и контрол и спазва продуктовата спецификация, може да кандидатства и да произвежда "Странджански манов мед" със ЗНП."

Реколта и цени

През изминалата 2024-та година пчеларите у нас отчетоха добра реколта от странджански манов мед. Продажбите бяха на цените от 2023-та година и не се повишиха. Прогнозата за тази година е ясна - продажба на новодобитите количества и отваряне на пазара в чужбина.

Буркан от 740 грама странджански манов мед със сертификат за защитено наименование за произход се продава за около 20 лева. Същото количество в класическия му вариант е 15-16 лева.

За да се отпуши пазарът, още от миналата година от бранша настояват да се промени законодателството и да се даде възможност на пчеларите със защитено наименование за произход свободно да търгуват в страни-членки на ЕС и трети страни.

Един от най-големите удари за българските пчелари е наличието на фалшив мед. Той продължава да се появява по рафтовете на магазините у нас, въпреки тревожните резултати от анализи, които показват, че голяма част от наличния мед не отговаря на стандартите. Според различни проучвания на пчеларски организации в Европейския съюз, количеството фалшифициран мед достига до плашещи стойности от 60% до почти 100%.

Индустрия за €75 милиарда: Българското розово масло влезе в регистъра за интелектуална собственост

Българският продукт, който става основна част от европейска индустрия за €75 милиарда

Секторът на географските означения има огромен принос за икономиката на ЕС

От Европейската пчеларска асоциация съветват потребителите да бъдат внимателни при избора на мед. Най-добрият начин да се избегне покупката на фалшифициран мед е чрез избор на продукти от местни пчелари или мед с ясно посочен европейски произход.