Ръст над очаквания и все по-голяма тежест в икономиката на България отчита в своя традиционен Барометър Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ). Според прогнозните оценки за тази година, секторът вече е с приходи от почти 10 милиарда лева.

По време на представянето на изследването Георги Янчев от Управителния съвет на организацията посочи, че прогнозният растеж за 2023 г. е бил 12 на сто, а реално постигнатото е значително по-добро - 16,5%. Това са 8,7 млрд. лева приходи, а за догодина се очаква да се прибавят още милиард лева към този резултат.

Захариева ще прави европейска виза за IT таланти

Захариева ще прави европейска виза за IT таланти

Ще се подобри достъпът до капитал на стартъпите от ЕС

През миналата година са били регистрирани 451 нови компании и са разкрити 2675 нови работни места. Заетите в сектора са внесли над 3 пъти повече данъци и осигуровки от средното.

Очаква се през 2024 г. новите работни места да са около 2000, а ръстът на приходите да е 12,4%. Това означава 5-кратен скок спрямо нивата от 2015 г.

"Имаме минали години с 26-28%, но имайте предвид и базата. Има знаци за една по-зряла индустрия и тези огромни ръстове са по-трудно постижими", подчерта Янчев.

Над 85% от приходите на софтуерната индустрия са от износ, като това съставлява 28% от общия износ на услуги в България. По думите му през тази година прогнозите са за приходи от износ в размер на 8,5 млрд. лева и 4,9% съотношение на приходите спрямо БВП - почти двоен ръст спрямо икономиката за последните 7 години.

Посланието, с което вече ни крадат инвеститори: "В България не е сигурно да се прави бизнес"

Посланието, с което вече ни крадат инвеститори: "В България не е сигурно да се прави бизнес"

Технологичният сектор не са просто 104 хиляди души, а e възможност за позициониране в бъдещето, категорични са от AIBEST

По отношение на изкуствения интелект Янчев цитира данни, според които вече няма софтуерна компания у нас, която да е на мнение, че няма смисъл в AI - всички планират или вече използват свързани с него технологии на различни позиции.

Бившият председател на УС на БАСКОМ и настоящ на Българската работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ) Доброслав Димитров представи и прогнозата за 2026 г. - износ за над 11 млрд. лева, приходи на сектора над 14 млрд. лева, платени данъци и осигуровки в размер на над 3,6 млрд. лева, над 10 000 нови работни места и повече от 70 000 заети.

Снимка 695447

Източник: Явор Николов

Той подчерта, че "това е напълно реалистична прогноза", но и в същото време насочи вниманието към една от каузите на БАСКОМ - образованието и по-специално създаването на 10 нови технологични училища у нас.

Две такива има от преди 1989 г. - ТУЕС в София и техникума към ТУ-София в Правец. През последните години бяха открити такива учебни заведения и в Бургас, Варна и Стара Загора.

По думите му не става дума за заместване на природо-математическите гимназии, където е "по-дълбоката наука". Технологичните училища трябва да са част от "паралелна екосистема", в която всички по хоризонтала са технологични, но имат различни икономически вертикали - IT, енергетика, мехатроника, космически технологии.

Именно с насоченост към енергетиката е бъдещото такова технологично училище във Враца, като подкрепа там оказват СУ и ТУ-София. Друга от бъдещите локации е Смолян - регион с традиционно високи резултати във външните оценявания.

Идеята е училищата да бъдат от кампусен тип, като по думите му има подкрепа както от МОН, така и на местно равнище за инициативата.