Ръст над очаквания и все по-голяма тежест в икономиката на България отчита в своя традиционен Барометър Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ). Според прогнозните оценки за тази година, секторът вече е с приходи от почти 10 милиарда лева.
По време на представянето на изследването Георги Янчев от Управителния съвет на организацията посочи, че прогнозният растеж за 2023 г. е бил 12 на сто, а реално постигнатото е значително по-добро - 16,5%. Това са 8,7 млрд. лева приходи, а за догодина се очаква да се прибавят още милиард лева към този резултат.
През миналата година са били регистрирани 451 нови компании и са разкрити 2675 нови работни места. Заетите в сектора са внесли над 3 пъти повече данъци и осигуровки от средното.
Очаква се през 2024 г. новите работни места да са около 2000, а ръстът на приходите да е 12,4%. Това означава 5-кратен скок спрямо нивата от 2015 г.
"Имаме минали години с 26-28%, но имайте предвид и базата. Има знаци за една по-зряла индустрия и тези огромни ръстове са по-трудно постижими", подчерта Янчев.
Над 85% от приходите на софтуерната индустрия са от износ, като това съставлява 28% от общия износ на услуги в България. По думите му през тази година прогнозите са за приходи от износ в размер на 8,5 млрд. лева и 4,9% съотношение на приходите спрямо БВП - почти двоен ръст спрямо икономиката за последните 7 години.
По отношение на изкуствения интелект Янчев цитира данни, според които вече няма софтуерна компания у нас, която да е на мнение, че няма смисъл в AI - всички планират или вече използват свързани с него технологии на различни позиции.
Бившият председател на УС на БАСКОМ и настоящ на Българската работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ) Доброслав Димитров представи и прогнозата за 2026 г. - износ за над 11 млрд. лева, приходи на сектора над 14 млрд. лева, платени данъци и осигуровки в размер на над 3,6 млрд. лева, над 10 000 нови работни места и повече от 70 000 заети.
Източник: Явор Николов
Той подчерта, че "това е напълно реалистична прогноза", но и в същото време насочи вниманието към една от каузите на БАСКОМ - образованието и по-специално създаването на 10 нови технологични училища у нас.
Две такива има от преди 1989 г. - ТУЕС в София и техникума към ТУ-София в Правец. През последните години бяха открити такива учебни заведения и в Бургас, Варна и Стара Загора.
По думите му не става дума за заместване на природо-математическите гимназии, където е "по-дълбоката наука". Технологичните училища трябва да са част от "паралелна екосистема", в която всички по хоризонтала са технологични, но имат различни икономически вертикали - IT, енергетика, мехатроника, космически технологии.
Именно с насоченост към енергетиката е бъдещото такова технологично училище във Враца, като подкрепа там оказват СУ и ТУ-София. Друга от бъдещите локации е Смолян - регион с традиционно високи резултати във външните оценявания.
Идеята е училищата да бъдат от кампусен тип, като по думите му има подкрепа както от МОН, така и на местно равнище за инициативата.