Предприемачът и председател на компанията за космически туризъм Virgin Galactic Ричард Брансън представи най-новата версия на космическия самолет SpaceShipTwo, наречен VSS “Unity”.

Новият апарат се появява в резултат от смелите опити за замяна на SS2 “Enterprise”, който след 55 пробни полета се разби на 31 октомври 2014 г. След обширно разследване бе установено, че човешка грешка е причината за инцидента.

Ричард Брансън и Google заедно покоряват космоса

Ричард Брансън и Google заедно покоряват космоса

Google преговаря с Virgin Galactic за сделка, която ще даде в ръцете на най-голямата търсачка важен достъп до технологията за космически пътувания.

За избора на името на новия космически апарат е помогнал знаменитият физик Стивън Хокинг, който планира някой ден да лети с него. Самият Брансън му предостави безплатен билет за полет с Unity, предаде Forbеs.

„Навлизаме в нова космическа епоха и се надявам, че това ще помогне за създаване на ново единство”, заяви Хокинг. Ученът смята, че изпращайки все повече пътници в Космоса ще им позволи да се вглеждат както навън, така и навътре, но с нова перспектива и в двете посоки.

„Това ще помогне за внасянето на нов смисъл в мястото ни на Земята и в отговорностите ни като нейни настойници, както и ще ни помогне да разпознаем мястото си и бъдещето си в Космоса, където вярвам, че лежи основната ни съдба”, добави Стивън Хокинг.

Новият космически самолет ще бъде спуснат от кораб-майка, ще запали ракетния си двигател и ще отведе шестима пътници и двама пилоти в Космоса – на около 100 км надморска височина. Пътуванията ще са кратки и суборбитални – т.е. право нагоре и надолу, за разлика от ISS, който обикаля в кръгове около Земята.

Пасажерите на Unity ще видят кривината на Земята и тъмнината на Космоса, като в същото време ще изживеят няколко минути безтегловност. Настоящата цена за един билет е 250 000 долара.

Virgin Galactic очаква тестовите полети на новия самолет да започнат по-късно тази година.

В Космоса се върти бизнес за 300 млрд. долара

В Космоса се върти бизнес за 300 млрд. долара

Скоро космическата индустрия ще държи 10% от световната икономика