След като цените на петрола се сринаха драстично, а търсенето падна, поради пандемията от коронавирус, Rosneft отчете първата си тримесечна нетна загуба от 2012 г. насам, предава Bloomberg.

Нетната загуба e 156 милиарда рубли (2 милиарда долара) през първото тримесечие. Резултатът може да повлияе на потенциалните дивиденти през 2020 година, които обикновено се изплащат пропорционално на нетния доход.

Най-големият руски производител на петрол отчете загуба от валута от 177 милиарда рубли, след като националната валута се обезцени с почти 22% спрямо щатския долар и почти 20% спрямо еврото през първото тримесечие.

При предишните спадове на цените на петрола, руските производители, които печелят част от приходите си в долари и харчат в рубли, бяха защитени от гъвкавия валутен курс.

Пред възстановяването на петролния пазар има две основни несигурности

Пред възстановяването на петролния пазар има две основни несигурности

Втора вълна на Covid-19 е основен рисков фактор за търсенето, предупреждава МАЕ

Производството на нефт и газ за първото тримесечие падна с 2,5% спрямо година по-рано до 5,75 милиона барела на ден. Компанията е един от най-яростните противници на сътрудничеството на Русия с Организацията на страните износителки на петрол и сега ще трябва да приложи около 40% намаление на производството в новото споразумение на ОПЕК+, което ще продължи до април 2022 г.

Приходите за първото тримесечие паднаха с 15% спрямо преди година, до 1.765 трилиона рубли. Това беше над средната оценка на анализатори - от 1,741 трилиона рубли. Оперативните разходи паднаха с 3.3% спрямо година по-рано.

Преди дни стана ясно и това, че компанията ще намали инвестиционната си програма с около 20% от година по-рано до около 750 милиарда рубли, като се има предвид "драматичното състояние на глобалния пазар на петрол като цяло и във връзка с решението за намаляване на производството", каза по-рано през седмицата главният изпълнителен директор Игор Сечин.