Статията е обновена в 18:00 ч. с отговорите на компанията
Българската IT компания ScaleFocus не бе подмината от кризата, причинена от пандемията от коронавируса и икономическите мерки за нейното ограничение. Изправена пред спрени проекти за външни клиенти, компанията е съкратила около 10% от служителите си в последните дни, а на работа остават около малко под 800 души, потвърди пред Money.bg главният изпълнителен директор Пламен Цеков.
IT индустрията се смяташе за сравнително изолирана от коронакризата, но намаляващите приходи на редица компании в различни сектори явно водят и до съкращаване на бюджетите за IT решения. Само преди няколко месеца българската ScaleFocus, основана през 2012 г., имаше сериозни амбиции за разрастване. В началото на януари в "Каменица Офис Парк" в Пловдив бе отворен нов офис с планове там да работят около 200 софтуерни специалисти. По-малко от месец преди това компанията съобщи, че навлиза в Македония, където ще вложи общо €45 млн. в рамките на следващите пет години и ще наеме 300 души.
Заради кризата обаче вместо да наема, компанията съкращава служители. В началото на април месец т.г., две седмици след обявяване на извънредно положение в България, са съкратени около 30 души. В началото на юни без работа са останали още около 90 - програмисти и тийм лидери. На част от тях е бил предложен граждански договор, но остава неясно на колко от тях и колко са приели.
Като антикризисна мярка компанията предвижда и намаляване на заплатите на всички служители с 5% от юли месец т.г. чрез доброволно споразумение към съществуващите договори. ScaleFocus се опитва да съкрати разходите и чрез намаляване или спиране на някои придобивки за служителите си - карти за фитнес, градски транспорт и други, включително и плащания по лизинги за лични автомобили на служители. Ще бъдат освободени и офис площи, а служителите ще бъдат свободни да работят от локация по техен избор.
Спрени проекти
ScaleFocus, която работи с редица международни компании, включително такива от Fortune 500, също се изправя пред спрени проекти заради кризата, посочва Цеков. "Започнахме да го наблюдаваме най-вече в международните проекти, защото предимно там е нашият бизнес - в Западна Европа и САЩ. В тези пазари все още има голяма несигурност как ще тръгне бизнесът към възстановяване, особено в ключови за нас индустрии - авиолиниите, спорта (съответно и хазарта), туроператори, хотели, търговия, дори финтех", казва той.
Променената среда носи и нужда от промени в екипа. "Най-голямата промяна, която кризата катализира в ScaleFocus, е необходимото преминаване от компания за услуги към компания за готови решения и продукти в сферата на електронната търговия, киберсигурността и други. Решенията са по средата между продукт и услуга. И това налага различна бъдеща демография на екипа, много по-засилен бизнес и пазарен фокус, включително географски", казва още Цеков.
Поглед напред
За да се справи с предизвикателствата, които кризата създава, компанията вече има визия за следващия етап от развитието си. "Обръщаме поглед още повече към международни пазари, бизнес решения и услуги с все по-висока добавена стойност. Даваме фокус върху иновацията - вътрешна и външна, в контекста на създаването на още нови решения на компанията", казва Цеков.
И допълва, че основният фокус ще бъде в това компанията да е по-ефективна "и да доведем по-бързо нашата организация до следващото ниво на зрялост, но много по-важно - да подкрепим партньорите и клиентите ни в процесите на иновация, дигитализация и трансформация, които сега ще дадат възможност на компаниите да продължат състезанието".
Възстановяването, за което мнозина се надяват да е бързо след пълната отмяна на мерките срещу Covid-19, съвсем няма да е скоро, казва Цеков. "Предизвикателствата пред много компании, включително и във нашия сектор, тепърва предстоят. Като начало не говорим за възстановяване, а по-скоро за началото на адаптирането. И тези, които успеят в него, ще излязат по-силни от тази ситуация", смята той.
Работа отвсякъде
ScaleFocus е била сред първите компании, които реагират на здравната криза, се разбира още от думите на Цеков. "Още в самото начало на пандемията предприехме мерки, за да защитим здравето на служителите си по най-добрия начин - говорим за стриктни протоколи за дезинфекция, мониторинг и работната среда, отмяна на всички срещи на живо и служебни пътувания и осигуряване на необходимите материали и инфраструктура за преминаване към работа от къщи буквално в рамките на първите 24 часа от обявяване на изолацията", посочва той.
И до днес всички служители могат да работят от вкъщи - или която друга локация решат. Включително и връщането в офиса по лично желание. "Ситуацията изцяло ни накара да преосмислим отношението си към офиса. Физическия офис за нас, в сегашния му вид няма да има същата стойност от сега нататък. Фокусът ще е повече върху самите хора, техния талант и умения, без значение къде се намират", казва той. Заради това и компанията не планира да разширява новооткритите офиси в Пловдив и Македония, посочва още Цеков.
Добрата новина за служителите, останали на работа, е, че повече съкращения не се планират. Мерките би трябвало да са достатъчни за продължаване на дейността на компанията и Цеков посочва, че в момента ScaleFocus не търси активно външен инвеститор. Подобна възможност обаче не е изключена в бъдеще. "С новата ни ориентация виждаме възможност да бъдем подкрепени от външен капитал. До момента работим със собствен капитал. В един или друг етап ще са нужни външни капитали", казва той.
От отговорите става ясно още, че намалението на заплатите е безсрочна мярка - тоест не е ясно кога и дали тя ще бъде премахната. Компанията обаче има история на високи възнаграждения и честото им повишаване. "Само през 2019 година сме разпределили над 30% от оперативната печалба преди данъци под формата на допълнителни възнаграждения. В рамките на 12-те месеца на 2019 година 77% от всички наши служители са получили повишение на заплатата си. Само в рамките на първите 3 месеца на 2020-а, колегите, при които е имало актуализация на заплатата са над 220 души", казва още Цеков.
Sterlin
на 12.06.2020 в 13:23:51 #5Имам опит в ИТ в Лондон и знам, че се намират много бързо евтини индийци от компании като Wipro. Наистина повечето не стават, но не можеш да ме убедиш, че 5 индиица не могат да свършат работат на един програмист в София
heavenly-light
на 12.06.2020 в 10:23:20 #4Sterlin, само да ти кажа,че индииците в момента са по-скъпо платени от българите! Работя в IT от 10 години и знам как стоят нещата. Ние вземаме сравнително малко пари, но и сме и малко на брой IT. В Индия отиват големите компании,които искат от днес за утре да наемат 1000 програмиста. При нас няма как да стане това. Покажи ми къде има свобони 1000 девелопъра,които да почнат да комитват код още на първия ден от работата си? Също така, има разлика между seniority level. Стабилните компании искат да наемат само senior level IT, докато junior и Mid-level няма да ги и погледнат. Те плащат, но плащат за качество. Един индиец,който е изгледал 10 видео урока не може да се равнява по опит и възможности с някой българин,който е работил 5 години с един tech stack.
heavenly-light
на 12.06.2020 в 10:23:12 #3Sterlin, само да ти кажа,че индииците в момента са по-скъпо платени от българите! Работя в IT от 10 години и знам как стоят нещата. Ние вземаме сравнително малко пари, но и сме и малко на брой IT. В Индия отиват големите компании,които искат от днес за утре да наемат 1000 програмиста. При нас няма как да стане това. Покажи ми къде има свобони 1000 девелопъра,които да почнат да комитват код още на първия ден от работата си? Също така, има разлика между seniority level. Стабилните компании искат да наемат само senior level IT, докато junior и Mid-level няма да ги и погледнат. Те плащат, но плащат за качество. Един индиец,който е изгледал 10 видео урока не може да се равнява по опит и възможности с някой българин,който е работил 5 години с един tech stack.
heavenly-light
на 12.06.2020 в 10:20:51 #2Sterlin, само да ти кажа,че индииците в момента са по-скъпо платени от българите! Работя в IT от 10 години и знам как стоят нещата. Ние вземаме сравнително малко пари, но и сме и малко на брой IT. В Индия отиват големите компании,които искат от днес за утре да наемат 1000 програмиста. При нас няма как да стане това. Покажи ми къде има свобони 1000 девелопъра,които да почнат да комитват код още на първия ден от работата си? Също така, има разлика между seniority level. Стабилните компании искат да наемат само senior level IT, докато junior и Mid-level няма да ги и погледнат. Те плащат, но плащат за качество. Един индиец,който е изгледал 10 видео урока не може да се равнява по опит и възможности с някой българин,който е работил 5 години с един tech stack.
Sterlin
на 11.06.2020 в 18:06:31 #1Които си мисли, че в ИТ няма да има масови уволнения много се лъже... Защо да плащаш на някой в София по 2000 евра и повече на месец, като можеш да наемеш 5 индиеца за същите пари?