Премахването на Турция от "сивия списък" за пране на пари се счита за изключително важен момент за нейната икономика. Новината идва на фона на приемането на по-конвенционални икономически политики и се очаква да даде тласък на притока на чуждестранни инвестиции в страната, смятат експерти и анализатори, цитирани от Daily Sabah. За момента България остава в списъка.

Международната работна група за финансови действия (FATF) премахна Турция от своя "сив списък" на страни, които изискват специален контрол.

Турция оценява потенциалните икономически ползи от членство в БРИКС

Турция оценява потенциалните икономически ползи от членство в БРИКС

Какво ще се промени ако страната влезе в организацията?

Анкара постигна "значителен напредък" в подобряването на своя режим за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма, се казва в изявление на базираната в Париж организация след пленарната му среща в Сингапур.

Снимка 275127

Източник: iStock

Турски власти приветстват хода, който се смята за подобряване на международния му статус и потенциално привличане на нови инвестиции. По същия начин, малко след обявяването на решението, много представители на турския бизнес свят, от банковия сектор, финтех и водещите икономически организации приветстваха хода, като мнозина смятаха, че той ще отвори врати за приток на капитал.

Агенцията за кредитен рейтинг Moody's също видя резултата в положителна светлина, като обяви, че това ще допринесе за международната репутация на Турция.

"Очаква се това развитие да повиши репутацията на Турция в международен план, като потенциално ще насърчи чуждестранните инвестиции и връзките с европейските и американските институции", заяви Мохамед Дауд, ръководител на практиката в индустрията в Moody's.

Дауд подчертава, че премахването на Турция от "сивия списък" на FATF е индикация за "значителния напредък", постигнат от правителството и различните икономически сектори в борбата с прането на пари и финансирането на тероризма.

Президентът на Türkiye Payments and Electronic Money Institutions Association (TÖDEB) - Уфук Билгетекин, също коментира, че премахването на Турция от "сивия списък" ще увеличи доверието в страната и ще доведе до значително ускоряване на капиталовите потоци.

"Изваждането ни от сивия списък ще повиши доверието на чуждестранните инвеститори в Турция и ще ускори капиталовите потоци", отбелязваа той.

Заради различни правни разпоредби много международни инвестиционни фондове не могат да инвестират в страни от "сивия списък. Сегашното решение за Анкара означава, че фондовете вече могат удобно да инвестират. Вече се очаква увеличаване на сливанията и придобиванията на разрични компании.

Случващото се е много важно, както за турската икономика, така и като цяло за нейното бъдеще, коментират финансови анализатори. Излизането от "сивия списък" за пране на пари трябва да допринесе за облекчаване на допълнителните тежести и проверки върху бизнеса, занимаващ се с външна търговия и увеличаване на износа.

Това със сигурност ще подпомогне растежа на икономиката на страната и ще допринесе за финансовата стабилност, смятат експерти и анализатори.

Миналата година притокът на преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в Турция възлиза на $10,6 милиарда. За сравнение, сумата за първото тримесечие на 2024 година е в размер на $1,5 милиарда.

Непознатото съкровище - неизползваните златни резерви на Турция, оценени на $300 милиарда

Непознатото съкровище - неизползваните златни резерви на Турция, оценени на $300 милиарда

Вносът на злато е сред основните фактори, подхранващи външната търговия и дефицитите по текущата сметка на страната