Nvidia преживя своя "черен понеделник". Производителят на чипове, който до преди седмица беше на гребена на AI вълната, влезе (пак) в учебниците като компанията с най-голяма еднодневна загуба в историята. Говорим за 592,7 млрд. долара по-ниска пазарна капитализация след 17% спад на акциите.
Nvidia се оказа най-голямата жертва на паниката сред инвеститорите, избухнала след дебюта на китайския нискобюджетен AI модел DeepSeek. В сравнителни тестове той се оказа с възможностите на значително по-скъпите (и като разработка, и като цени за употреба) водещи играчи на пазара и приложението му задмина ChatGPT по брой изтегляния за Apple устройства.
Усещането, че милиарди долари са харчени на вятъра на Запад доведе до спад от 3,1% на технологичния индекс Nasdaq в понеделник - главно с "помощта" на Nvidia, която подобри повече от двойно предишния си печален рекорд от септември.
Производителят на чипове Broadcom Inc приключи с понижение от 17,4%, инвестиралите много в OpenAI и ChatGPT Microsoft бяха със спад от 2,1%, а компанията-майка на Google - Alphabet беше надолу с 4,2%. В Европа производителят на оборудване за производство на чипове ASML отбеляза 7-процентов срив, а в Азия японският инвеститор в AI проекти SoftBank понесе 8,3-процентов удар по цената на акциите си.
Инвеститорите продадоха и акции на енергийни компании, които наскоро поскъпнаха рязко с надеждата за огромно увеличение на търсенето от енергоемки центрове за данни, необходими за AI. Акциите на Vistra паднаха с 28,3%, докато тези на Constellation Energy се понижиха с 20,8%, а NRG Energy загуби 13,2%.
Deep... какво?
Малко се знае за стартъпа от Ханджоу зад DeepSeek, чийто контролиращ акционер е Лян Уенфън, съосновател на хедж фонда High-Flyer. Изследователският екип на компанията обяснява в свой научен доклад, че моделът DeepSeek-V3, пуснат на 10 януари, е използвал по-нискокачествените чипове Nvidia H800 за обучение, като разходите са били под 6 милиона долара.
Симулиращият мисловен процес DeepSeek-R1, пуснат миналата седмица, е 20 до 50 пъти по-евтин за използване от аналогичния o1 на OpenAI според публикация в официалния WeChat акаунт на DeepSeek.
Огромната разлика е, че китайският модел е с отворен код и може да се използва по множество различни начини. Има и "умалени" версии, които могат да работят локално даже без специализиран AI хардуер.
Компанията обяви и друг нов модел - Janus, за който твърди, че конкурира DALL-E и Stable Diffusion.
Малко здравословно съмнение
През последната година и половина рисковият капитал, който се изля в AI проектите, изпрати пазарните оценки далеч отвъд територията на здравия разум. Така връщането на земята не е лоша новина, но в същото време трябва да се гледа на DeepSeek с поне малко скептицизъм.
Даниел Морган, старши портфолио мениджър в Synovus Trust Company, която притежава почти милион акции на Nvidia, нарече разпродажбата в понеделник свръхреакция. Морган заяви, че тъй като AI моделът на DeepSeek е предназначен за използване на мобилни телефони и компютри, а не в центрове за данни, той се конкурира с ChatGPT, Meta Platforms и Gemini на Alphabet.
"Истинските пари в AI са в предоставянето на чипове за центровете за данни от компании като Nvidia, Advanced Micro Devices и Broadcom," каза Морган. "Като цяло, разглеждам разпродажбата на технологични акции днес като възможност за добавяне на висококачествени технологични акции при по-ниски цени."
Има и определени съмнения, че DeepSeek са постигнали резултатите си толкова евтино, колкото казват. От една страна - защото на китайските компании непремерените хвалби не са чужди. От друга - защото зад новия модел стои хедж фонд, който може да "играе" срещу Nvidia на пазара.
Има и допълнителен момент при хостваната от самите DeepSeek версия на модела - като китайска компания, те са длъжни да цензурират определени теми, свързани например с Тайван или събитията от площад Тянанмън. Не че в ChatGPT няма "забранени" въпроси, но тук те може да са даже повече.
Освен това DeepSeek се оказа почти недостъпен през голяма част от деня - заради огромния потребителски интерес, но и заради мощна кибератака с неизвестен автор.