Навремето се наричаше "скатаване". Сега, в този сложен XXI век, няма единен термина, а цял спектър. В единия край е "тихото напускане" на преуморените служители, които имат енергия само за санитарния минимум. От другата страна, оказва се, са "инженери признаци". По този начин изследовател от Станфорд нарича тези програмисти, които някак успяват да получават заплата без на практика да си мръднат пръста.

Егор Денисов-Бланч - бивш състезател от олимпийския отбор на САЩ по вдигане на тежести и самоук програмист с кариера в бизнеса и академичната сфера, и колегите му от университета разработили нов алгоритъм за идентифициране на недостатъчно продуктивни програмисти. Приложили го върху 50 000 профила в GitHub на работещи в стотици компании.

Тихото напускане: Заради шефа или заради самата работа

Тихото напускане: Заради шефа или заради самата работа

Лесно да посочим с пръст мениджърите, но не винаги те са виновни за демотивацията на служителите

Оказало се, че 9,5% "не правят почти нищо", т.е. продуктивността им е 10% или по-малко от тази на средното.

Изследването започва като опит да се намери по-добър начин за оценяване на работата в сфера, в която често преобладава субективизмът. "Софтуерното инженерство е черна кутия - никой не знае как да измери продуктивността, а съществуващите мерки са ненадеждни, защото оценяват еднаква работа по различен начин", коментира Денисов-Бланч пред Business Insider.

Алгоритъмът дава високи оценки не само на база много редове написан код - той трябва да е лесен за поддръжка и прилагане и да решава реални и сложни проблеми.

Ако действително 1 от 10 програмисти е безполезен, това са милиарди долари разходи и пропуснати ползи за компаниите.

Изследването на Денисов-Бланч показва смесени резултати за дистанционната работа. От една страна, от него става ясно, че "инженерите призраци" сред дистанционните работници има повече от два пъти по-често, отколкото при трудещите се присъствено. Има го и обратното - огромна част от най-продуктивните програмисти не стъпват в офиса.

Очаквано, в социалните мрежи проучването предизвика доста разнообразни реакции. Според някои самата методология е сгрешена - тя би дала ниска оценка и на качествени и важни за екипа хора, които решават проблеми с по-малко промени в кода.

Има и директни обвинения срещу Денисов-Бланч - според някои той няма достатъчен поглед върху технологичната сфера и цялото изследване гледа на нея единствено през "очите" на мениджъра. Така то може да се превърне в аргумент в ръцете на ръководителите, които търсят оправдания за планирани съкращения.

"Голямото напускане": 25% от служителите планират да сменят работата си

"Голямото напускане": 25% от служителите планират да сменят работата си

Това показва ново глобално проучване на PwC

Откриването на недостатъчно ефективни служители напоследък се превърна в нещо като мания сред някои в Силициевата долина. Илон Мъск се гордее с уволнението на 80% от служителите на Twitter след закупуването на компанията през 2022 г. Социалната мрежа в крайна сметка не се срина след намаляването на екипа.

Мъск сега се стреми да приложи същата безмилостна ефективност към федералното правителство. Като съпредседател на новия Отдел за правителствена ефективност, той се зарече да намали федералния персонал, включително чрез прекратяване на дистанционната работа, за да предизвика оставки.