Искате повишение? Върнете се в офиса и попийте знанията, нужни него, призовава бившият главен изпълнителен директор на Google. Докато някои компании срещат съпротива при изискването си служителите да се върнат в офиса, Ерик Шмит заяви, че това искане е отчасти от полза и за самите работещи, пише Business Insider.
Шмит, който ръководеше Google от 2001 до 2011 г. като главен изпълнителен директор, сподели в скорошен епизод на подкаста The Diary of A CEO, че има "силно мнение", че служителите трябва да работят присъствено, за да придобият опит, който дистанционната работа не може да предложи.
"Когато бях млад ръководител, не знаех нищо за това, което правя. Буквално имах късмет да бъда там и се учех, като се мотаех около автомата за вода, ходех на срещи, висях в коридора ", разказа Шмит.
Той е категоричен, че знанията, придобити от работата в офиса, са били "ключови" за кариерата му: "Ако сте на 20-30 години, то вие искате да бъдете в офис, защото така ще получите повишение".
Компанията Live Data Technologies направи анализ на 2 милиона служители на различни офис позиции и установи, че през предходната година напълно дистанционните от тях са били повишавани с 31% по-рядко от своите хибридни или напълно присъствени колеги, съобщи The Wall Street Journal през януари.
Шмит признава, че в някои изследвани индустрии гъвкавостта на работата от вкъщи може да повиши продуктивността. Много хора, които искат да работят дистанционно, имат основателни притеснения за пътуването до работа или семейството, а има данни, че продуктивността е "малко по-висока" при възможност за дистанционна работа, добавя той.
Но тук така или иначе не говорим толкова за продуктивност, колкото за кариерната траектория.
Изследователите са проучвали тази гореща тема с противоречиви резултати. Изследване от 2023 г., публикувано от Института за икономическа политика на Станфорд (SIEPR), показва, че напълно дистанционната работа води до 10% спад в продуктивността в сравнение с напълно присъствената работа, въпреки че хибридната работа изглежда няма "въздействие върху продуктивността".
Въпреки че много ръководители хвалеха гъвкавостта на хибридните графици по време на пандемията, някои от тях промениха мнението си през следващите години. Компании като Amazon, JPMorgan и Goldman Sachs изоставиха политиките си за дистанционна работа в полза на пълно завръщане в офиса, като някои дори заплашиха да проследяват представянето или да уволняват тези, които не се съобразяват.
Други преминаха към хибриден модел. Марк Зукърбърг заяви през 2023 г., че данните за работата в Meta показват, че "хората, които работят от вкъщи, не са ефективни, а инженерите, които идват в офиса, свършват повече работа". Meta сега изисква служителите да работят поне три дни седмично от офиса.