Не помнят света, в който няма iPhone и социални мрежи. Алгоритмите за подбор на съдържание за тях са нещо също толкова естествено, колкото опитите на по-възрастните да им казват какво е добро и правилно и какво не е.

За Gen Z кариерата не е трупане на стаж, а търсене на възможност за изява на място, което съвпада с ценностите им. Изкуственият интелект е инструмент, който не ги плаши, а ги вълнува.

И да, и те обичат баница, но съставките имат значение.

"Твоето БЪДЕЩЕ" е обща платформа на Webcafe.bg и Money.bg за кариерно развитие, която свързва талантите с бизнеса.

Можем да наречем Симона Георгиева и Йоана Атанасова "млади специалисти по управление на хора в голяма международна компания", но на предстоящото второ издание на DisruptHR те ще са "Майстори баниHR-и". Откъде идва кулинарната аналогия?

"Искаме да говорим за това как "лесната" рецепта за баница, която всъщност е трудна и има конкретни съставки, е подобна на това да създаваме успешна работна култура. Трябва да разполагаме с правилните съставки, да питаме хората какво точно искат - а много хора не споделят реално мнението си", отговаря Симона.

Лидерство vs шефство

Тя и Йоана се срещат с управлението на хора и административни процеси по време на доброволческите си години в международната студентска организация AIESEC. А днес вече като млади професионалисти активно се занимават с подбор на кадри, маркетинг и обучения, включително - свързани с приложенията на изкуствения интелект на работното място.

Йоана Атанасова и Симона Георгиева

Източник: Личен архив

Йоана Атанасова и Симона Георгиева

Каква "баница" предпочитат най-младите на работното място? "На нас не ни е нужен само стандартният вкус - това, което е писано по книгите. Ние имаме нужда от повече... но също така страшно много ценим кой приготвя баницата, дали преди това ни е попитал каква баница искаме и дали този човек е вложил някакво чувство", отговаря Йоана.

Излизаме от баничарницата и влизаме в корпоративния свят. "Има един огромен бум в социалните мрежи на работодатели, които в социалните мрежи се промотират с вероятно написани от ChatGPT послания за това колко сплотена, открита и гъвкава е работната среда. Попадайки в тази среда, ти се срещаш с една тежка бюрокрация, не с лидерство, а с шефство", обяснява Йоана.

Каква е разликата между "лидерство" и "шефство"? "Да бъдеш лидер - това са умения и широк спектър от качества. Да си шеф е позиция, шефът е по трудов договор и по длъжностна характеристика", отговаря тя.

Шефът и HR отделът не са ни майка и баща, а партньори

Шефът и HR отделът не са ни майка и баща, а партньори

Ако ръководството не спре текучеството във фирмата, сметките никога няма да излизат, категорична е съорганизаторът на DisruptHR Sofia Мария Стоева

Според Симона и Йоана определящото качество на Gen Z е откровеността. "Мисля, че при нас това вече е по-изявено, тъй като и мен самата така са ме възпитали - гони си интереса, следвай пътя, който искаш. В корпоративната среда има една тенденция, че може и до пенсия да си седиш, даже и да си в застой. Стоиш там, защото промяната те плаши. А нас не ни плаши", обяснява Симона.

AI е тук - да говорим с него

Не ги плашат и технологиите - включително тези, които прехвърлят в ръцете на ботове традиционно човешки дейности. За Йоана изкуственият интелект и достъпът до огромни масиви от информация са инструменти, които дават "пространство и време", в което човек може да излезе от строгите рамки на позицията си - но е въпрос на лично решение дали и как ще се възползваш.

Тя използва AI "абсолютно навсякъде" в работата си - от подбора и намирането на таланти през интервютата ди административните задачи. "Изкуственият интелект би могъл да бъде приложим за персонализиране на обученията спрямо нуждите на хората. Има дори системи, които могат чисто физиологично да разчетат поведението на хората в офиса и да дадат предложения как да се подобри интеракцията между колегите", убедена е тя.

Шефът на Klarna ще съкрати още хиляди работни места, за да ги замени с AI

Шведската компания, която ще съкрати хиляди работни места, за да ги замени с AI

Преди година европейският стартъп имаше 5000 служители, днес са 3800, а скоро ще спаднат до 2000

Заедно със Симона провеждат обучения за служители и мениджъри от различни сфери и от различни поколения. Виждат с очите си как доскорошни скептици започват да боравят с различните AI платформи, след като са получили правилните насоки.

Една от тях е може би парадоксална - за да получиш по-добри и предвидими резултати от съвместната си работа с машината, трябва да задаваш правилните въпроси, да обясняваш добре заданията си. Иначе казано - използването на AI надгражда "меките" умения и ни прави по-добри комуникатори.

"Все още идват при нас колеги и казват: Ох, добре бе, аз не мога да си говоря с него (изкуствения интелект - б.р.)! Не можем да се разберем! Така е и с хората - не с всеки можем да се разберем, но търсим правилната комуникация. Това излиза на преден план като умения, което ще бъде ключово в абсолютно всичко - дали ще бъде между хората, или между човека и изкуствения интелект", уверена е Симона.

"Разговорът за изкуствения интелект е полезен и нужен. Аз вярвам, че трябва да говорим позитивно за изкуствения интелект, защото той е тук и сега. Имаме два избора. Можем да си кажем: "Работата ми е изместена и няма как да надградя уменията си, защото се намери нещо по-добро от мен". Можем обаче и да си кажем: "Има технология, която трябва да се науча да използвам - и, използвайки я, да стана по-добър в моята работа", посочва Йоана.

За изкуствения интелект или за работната култура - трябва да се говори. Не може кариерният път да се чертае от неписани правила и всеки сблъсък с новото да носи тих ужас. Или се адаптираш към новата среда, или изоставаш. Дали този светоглед е "запазена марка" на Gen Z? Със сигурност не е, но през следващите години той има всички шансове да стане доминиращ на работното място.

Тогава "баницата" ще има повече вкусове, а това никога не е нещо лошо.