Около 170 милиона нови работни места ще бъдат създадени в резултат на глобалните макроикономически тенденции в рамките на десетилетието. Това се посочва в традиционния доклад на Световния икономически форум, който разглежда перспективите пред трудовия пазар за следващите пет години.

Документът "Бъдещето на работните места през 2025 г." констатира, че под влияние на фактори като технологичното развитие, екологичния преход, икономическите и демографските промени световният пазар на труда се променя и то с бързи темпове.

"Твоето БЪДЕЩЕ" е обща платформа на Webcafe.bg и Money.bg за кариерно развитие, която свързва талантите с бизнеса.

Новосъздадените позиции се равняват на 14% от днешната заетост. Наред с това обаче 92 милиона длъжности ще бъдат изцяло изместени. Това означава, че нетното увеличение на заетостта ще достигне 78 милиона работни места.

Кои ще са те и какви умения ще трябва да притежават желаещите да ги заемат?

Анализът е базиран на проведени анкети с над 1000 от най-големите работодатели в света. Те са представители на 22 индустриални клъстера и над 14 милиона работници.

Професии на бъдещето

Някои професии се развиват бързо - в процентно изражение търсенето на длъжности, генерирани от технологичния напредък и изкуствения интелект (ИИ), в частност, нараства сериозно. Те включват финтех инженери, както и специалисти в области като изкуствен интелект, машинно обучение и големи масиви от данни.

Комбинирайки обаче оценките на анкетираните компании с данните за заетостта на Международната организация на труда, докладът изброява 15-те професии, при които ще се наблюдава най-голям нетен ръст и спад.

Резултатите показват, че най-големите нарастващи работни места са доминирани от ключови за много икономики функции.

И ето я първата изненада.

Начело на списъка са... работниците във ферми. Тенденциите за екологичен преход, включително усилията за намаляване на въглеродните емисии и адаптиране към климатичната криза, ще стимулират растежа, който ще създаде 34 милиона допълнителни работни места до 2030 г. Те ще се прибавят към 200-те милиона селскостопански работници днес.

Първата петица се допълва от куриери, софтуерни разработчици, строителни работници и продавачи.

Длъжностите в хранително-вкусовата промишленост също са сред професиите с добри перспективи. Ако това е по-скоро продължение на настоящите реалности, то професиите в сферата на грижата - медицински сестри, социални работници и консултанти, се очаква да отчетат сериозен ръст.

Секторите в България с най-голям недостиг на кадри

Секторите в България с най-голям недостиг на кадри

Българската индустрия е в криза. Какъв е изходът?

Разбира се, обяснението е логично с оглед на демографския профил на населението и тенденциите по неговото застаряване, се казва в доклада.

Необходими умения

Според данните в доклада, работодателите очакват, че 39% от ключовите умения на пазара на труда, ще претърпят трансформации до 2030 г.

Предвижда се през следващите пет години ключови да бъдат технологичните умения и ролята им да нараства по-бързо в сравнение с останалите качества на служителите. Работата с изкуствения интелект и големите масиви от данни са на челните позиции в списъка, следвани от уменията в области като мрежи и киберсигурност. Веднага след тях като необходимо качество се нарежда високата технологична грамотност.

Творческото мислене и устойчивостта, гъвкавостта и сръчността също увеличават значението си, заедно с любознателността и желанието за учене през целия живот.

В топ 10 на уменията, които са във възход, са лидерството и социалното влияние, управлението на таланти, аналитичното мислене и опазването на околната среда.

Работодателите все повече инвестират в програми за преквалификация и повишаване на капацитета с цел да приведат работната си сила в съответствие с променящите се изисквания. Подпомагането на служителите в постигането на правилната комбинация от технически и личностни умения ще бъде от жизненоважно значение, тъй като бъдещето на труда продължава да се развива, се посочва в доклада.