Джон Богъл, легендарен инвеститор и основател на най-голямата в света компания за взаимни фондове Vanguard, почина в сряда на 89-годишна възраст.

Джон Богъл основа Vanguard Group през 1974 година, като това се превърна в първия индексен взаимен фонд за индивидуални инвеститори. Сега компанията е един от инвестиционните гиганти, управлявайки активи за 5,3 трилиона долара на над 20 млн. инвеститори от около 170 страни по света.

Тя е най-големият доставчик на взаимни фондове и втората по големина в света компания за управление на активи след инвестиционния фонд BlackRock, отбелязва MarketWatch.

10 легендарни инвеститори

10 легендарни инвеститори

Трудно може да постигнем техния успех, но можем да се поучим от съветите им

През 1976 година Джон Богъл стартира за пръв път фондов индекс, проследяващ динамиката на индекса S&P500, но при ниска цена за инвеститорите. Той го нарече "експеримента на Vanguard", но този индекс беше отхвърлен от инвестиционните среди като "безумието на Богъл".

Познат тогава като Index Investment Trust, той успя първоначално да събере капитал от едва 11 млн. долара, но сега вече е известен като Vanguard 500 Index и има активи за 441 млрд. долара, посочиха от компанията.

Освен че убеди инвестиционната общност, че индексните фондове са полезни, Богъл, наричан от мнозина Джак, също така накара компанията си Vanguard да предложи фондове директно на потребителите, избягвайки брокерите. По повод кончината на своя създател от компанията заявиха, че подходът е спестил на обикновените акционери стотици милиони долари под формата на комисионни за продажби.

Някои от най-великите инвеститори на всички времена

Някои от най-великите инвеститори на всички времена

Откъде са тръгнали и докъде са стигнали?

Друг легендарен инвеститор - Уорън Бъфет, се изказа много ласкаво за Джон Богъл, посочвайки: "Джак е човекът, който е направил най-много за американските инвеститори. Той помогна на милиони да реализират много по-добра възвращаемост от спестяванията си".

Джон Богъл е автор на бестселъра "Взаимни фондове от гледна точка на здравия разум: нови императиви за разумния инвеститор". В книгата той формулира основните правила за пазара на колективни инвестиции:

- избирайте фонд с ниски разходи за издръжка;

- обърнете внимание на допълнителни разходи, породени от получените съвети;

- не надценявате ефективността на фонда в миналото;

- използвайте показателите за предходния период, за да оцените стабилността и риска;

- пазете се от звездите (отнасящи се до мениджърите на фондове);

- пазете се от големите фондове; не притежавайте твърде голям брой фондове;

- купете портфейл от фонда и го запазете.