Всяка година Световният икономически форум (СИФ) публикува своя Глобален индекс за конкурентоспособност, който разглежда състоянието на икономиките по света.
СИФ изследва обширна гама данни за най-различни неща – от преподаването на математика в училищата до нивото на инфлация във всяка страна. Един от показателите, които е използвал, е данъчната тежест на страните, като по-високите резултати означават по-ниска конкурентоспособност.
За да направи проучването, Световният икономически форум е използвал термина на Световната банка „обща данъчна ставка”, пише Business Insidеr.
Общият размер на данъците е сумата от пет различни вида данъци и вноски, дължими след отчитане на удръжки и освобождавания: корпоративен данък, осигурителни вноски, данъци върху трудовото възнаграждение, имуществени данъци, данък върху оборота и други малки данъци.
В основата си става дума за всички данъци, налагани върху компаниите, но не и върху хората, които работят за тях. Вижте 15 от държавите с общ размер на данъците над 50 на сто:
- Гамбия: 63,3%
Без да разполага с големи природни ресурси, африканската държава е сред на-бедните в света. Данъците върху оборота, а не върху печалбата, значително повишават ставките за бизнеса.
- Чад: 63,5%
Подобно на Гамбия, и Чад разчита на селското стопанство и е изключително бедна страна. Държавата облага с данък от 1,5% върху оборота или 40% от печалбата, в зависимост от това коя сума е по-висока.
- Китай: 64,6%
Китай също налага някои данъци върху оборота на фирмите вместо върху печалбата им.
- Италия: 65,4%
Страната е известна с по-високите си данъчни ставки, но все пак е изместена от първото място в Европа от друга държава.
- Венецуела: 65,5%
Правителството на южноамериканската държава търсеше модел на по-високи данъци чрез драматично повишение на данъците за чуждестранни петролни компании при управлението на бившия президент Уго Чавес.
- Никарагуа: 65,8%
През 2012 г. Международният валутен фонд предложи страната да намали сложността на своята корпоративна данъчна система.
- Франция: 66,6%
Страната оглавява класацията за Европа, въпреки че настоящото правителство обеща да направи реформи в системата и да намали корпоративните данъци.
- Гвинея: 68,3%
Повечето корпоративни данъци в Гвинея се плащат чрез плосък данък върху оборота от предишната година.
- Бразилия: 69%
Миналата година най-голямата икономика в Южна Америка елиминира 20% данък върху ведомостите за заплати като част от усилията да реформира системата.
- Мавритания: 71,3%
През 2013 г. зависимата от селското стопанство африканска държава въведе 15% данък при източника, за да спре хората, които прехвърлят плащания към такива, които не са жители на страната.
- Алжир: 72,7%
Алжир има най-високата данъчна ставка от която и да е друга африканска страна.
- Колумбия: 75,4%
Страната въведе нов данък „богатство”. Макар да е четвърта в света, тя е едва трета в Латинска Америка по отношение на високите си данъци.
- Таджикистан: 80,9%
Азиатската държава има 2% законоустановена данъчна ставка върху целия оборот, която прихваща значителен дял от средната печалба на предприятията.
- Боливия: 83,7%
Данъкът от 2% върху трансакциите изтрива 60% от печалбите на компаниите, и то дори преди другите данъци да бъдат взети предвид.
- Аржентина: 137,3%
Учудващо, но общата данъчна ставка на Аржентина се смята за над 100% от корпоративните печалби. Само данъкът върху оборота изяжда близо 90%, преди да прибавим данъците върху заплатата и финансовите трансакции.