България изпреварва Гърция и Испания по качество на човешкия капитал. Страната ни се нарежда на 43-о място според индексна на човешкия капитал в класацията на Световния икономически форум за 2016 г.
Непосредствено преди България са Малайзия, Португалия, Словакия, Хърватия и Румъния. Малко по-нагоре в списъка са Унгария, Италия и Малта.
Индексът на Световния икономически форум изчислява развитието и потенциала на хората в общо 130 държави. Той отразява продуктивността на населението и следователно функционалността на държавната политика на пазара на труда.
Изследването обхваща общо 5 възрастови групи, като най-добро развитие и потенциал у нас имат хората на възраст между 25 и 54 години.
Данните обаче сочат, че един от основните проблеми в България са младежката безработица и малкият дял на работещите хора в работоспособна възраст. Друг недостатък се явява липсата на достатъчно квалифицирани кадри, които да отговарят на изискванията на бизнеса.
В класацията за тази година седем от държавите в топ 10 са европейски. На първо място е Финландия, следвана от Норвегия и Швейцария. По-надолу се нареждат Швеция, Дания, Холандия и Белгия.
Най-зле по отношение на качеството на човешкия капитал е Мавритания, заедно с Йемен, Чад, Нигерия, Мали и Гвинея.