Изкуственият интелект (AI) навлиза в много индустрии, затова, естествено, финансовата сфера няма как да прави изключение. Сред най-интересните и набиращи популярност приложения на изкуствения интелект в сферата е разработването на AI-базирани ботове за търговия, пише софтуерният специалист и трейдър Сумон Бабу в Medium.

AI-базираният бот за търговия представлява софтуерна програма, която използва изкуствен интелект за анализ на финансовите пазари, идентифициране на потенциални възможности за търговия и автоматично сключване на сделки. Тези ботове работят чрез предварително дефинирани стратегии и алгоритми. Често се използва и машинно обучение, за да се адаптират и оптимизират резултатите с течение на времето.

Снимка 675213

Източник: iStock

Как работи?

Работата на AI-базираният бот стъпва на няколко ключови елемента:

Събиране и анализ: AI-базираните ботове събират и "обработват" огромни масиви от данни през различни източници - пазарни цени, обеми на търговия, анализаторски статии, включително популярни публикации от социалните медии и - не на последно място - икономически показатели.

Разпознаване на модели: Тъй като използват техники за машинно обучение, ботовете могат да идентифицират модели и да отчитат зависимости в данните, които могат да послужат за дефинирането на определени пазарни движения.

Формулиране на стратегия: На база на направения анализ AI ботът формулира стратегия за търговия, базирана на решения за това кога да купи, кога да продаде или пък да задържи определен актив.

Осъществяване на търговията: След като бъде избрана стратегия, ботът автоматично изпълнява сделките чрез свързана брокерска сметка. Често това се случва със скорост, която е практически недостижима за истинските търговци.

Някои предимства

Скорост и ефективност: AI ботовете имат възможности, които им позволяват да обработват информация и да изпълняват сделки в рамките на милисекунди, като се възползват от възможности, които хората могат да пропуснат.

Търговия без емоции: Ботовете, базирани на изкуствен интелект, елиминират емоционалния аспект в търговията и вземат решения единствено въз основа на данни и стратегия.

Снимка 675211

Източник: iStock

Денонощна работа: За разлика от "конвенционалните" търговци, ботовете могат да работят на практика без прекъсване, да наблюдават пазарите и да изпълняват сделки по всяко време на денонощието.

Бек-тестове и оптимизация: Ботовете могат да бъдат тествани върху познати данни от миналото, за да се усъвършенстват стратегиите им и по този начин да се оптимизира представянето им преди внедряване в реални условия.

Потенциални рискове

Необходимост от технически познания: Разработването или използването на AI ботове за търговия често е специфично и сложно, затова и изисква определени технически познания.

Волатилност на пазара: Въпреки отличните резултати, които ботовете показват при обработката на данни, неочаквани пазарни събития биха създали определена трудност за алгоритмите.

Прекалена оптимизация: При AI ботовете съществува риск от свръхоптимизация на база исторически данни. Това обаче крие риск от лошо представяне в реални пазарни условия.

Нормативна уредба: Използването на изкуствен интелект в търговията все още се развива, поради което нормативната уредба все още е недостатъчно подготвена и непрекъснато се налагат промени, за да се адаптира към новите технологии.

AI ботовете несъмнено променят начина, по който хората инвестират и търгуват. С напредването на технологиите те ще станат още по-усъвършенствани, което със сигурност ще открие нови възможности в областта. Но в заключение авторът прави уговорката че използването на изкуствен интелект в търговията не може и не би следвало да се приема като магическо средство за успех. Търговията изисква, и вероятно още дълги години ще зависи от задълбочени човешки знания, внимателно проучване, разработване на стратегии и управление на риска.

Авторът на статията прави уговорката, че тя е изцяло с информативна цел и не би следвало да се счита за финансов съвет.

Световната търговия се възстановява бавно, но стабилно след спада през 2023-а

Световната търговия се възстановява бавно, но стабилно след спада през 2023-а

В същото време СТО предупреди за рискове от фрагментация на търговията поради геополитическо напрежение