Иновационният парк Суджоу, Китай, обмисля създаването на бизнес център в Сърбия. Той ще е предназначен за китайски компании, целящи да разширят дейността си в Европа, да въведат иновативни решения на международните пазари и да си сътрудничат със сръбски фирми в обмена на знания и напреднали технологии, съобщава eKapija.
Новината дойде след среща в Китай между Марко Чадеж, президент на Сръбската търговско-промишлена камара (SCC), и делегацията на Суджоу, водена от Джина Джан, ръководител на Комитета за насърчаване на инвестициите на парка.
Китай се интересува от организирането на "шоурум" за сръбски продукти и компании в рамките на този иновативен суперклъстър, който да стане дом на приблизително 1,3 милиона жители и около 100 000 компании.
"Това са важни първи стъпки към свързването на нашите иновативни екосистеми", заяви Чадеж.
Суджоу се очертава като водещ модел за икономическо и индустриално развитие в Китай. Разположен в провинция Дзянсу, на около 100 километра западно от Шанхай, огромният бизнес комплекс е една от най-успешните и известни зони за икономическо развитие в Китай. Градът е известен със своята модерна инфраструктура, стратегическо планиране и силен акцент върху иновациите и технологиите.
Източник: BIO4 Campus
С 12 глобални центъра и БВП от $50 милиарда миналата година, Суджоу представлява магнит за преки чуждестранни инвестиции и стабилна база за ориентираните към износ индустрии на Китай.
По време на последния ден от посещението на делегацията на Сърбия в Китай беше разгледана централата на компанията от Fortune 500 - China Electronics Technology Group Corporation (CETC). Сръбските гости се срещнаха с Джоу Сюнвей, изпълнителен вицепрезидент на корпорацията, с когото обсъдиха предсотящите нови китайски инвестиции в Сърбия.
CETC е един от водещите държавни конгломерати в Китай, специализиран в разработването и производството на технологии в електрониката и информационните системи. Основана през 2002 година, корпорацията играе ключова роля в технологичния напредък на Китай, като се фокусира върху иновациите в областта на изкуствения интелект, радарните системи, ИКТ, интелигентните градове и киберсигурността.
На срещата бяха идентифицирани първоначални потенциални области на сътрудничество, като се очаква екип от CETC да посети Сърбия през следващите месеци, за да проучи допълнително възможностите за изграждането на новия китайски бизнес център в страната.