Китайският пазар скочи след обявяването на стимули във втората най-голяма световна икономика и след това върна част от спечеленото, след като инвеститори и анализатори прецениха, че предприетите стимули може и да не са достатъчни по размер.
Kакто на всеки пазар, не всички компании скочиха еднакво, както и не всички поевтиняха със същите темпове впоследствие. Веднага даваме един пример с акциите на Baidu.
Книжата на "Китайския Google", както наричат компанията, достигнаха дъно при 80 щатски долара за брой. Те поскъпнаха с близо 50% за момент (след представянето на първите стимули през септември), до най-високото си ниво, след което поевтиняха силно - до ниво от около 95 долара за акция.
Погледнато от перспективата на дъното, акциите на Baidu се търгуват с около 20% над най-ниските си нива. Това е далеч по-малък процент, в сравнение с другите китайски конгломерати, търгувани на щатските пазари. За сравнение, книжата на Alibaba, търгуващи се при нива от около 104 долара, са с над 50% над върха си от 66,6 долара. Акциите на JD.com, търгуващи се при 42 долара, са с над 100% над дъното си от 20,8 долара за акция.
Някой би казал, че различните компании заслужават различна оценка въз основа на бизнеса, с който се занимават. И ще са напълно прави. В крайна сметка, китайските компании, освен че са китайски и носят специфичен политически риск свързан с това, не биват да се слагат под един знаменател, защото бизнесът им е напълно различен.
Но когато говорим за Baidu, трябва да се има предвид, че бизнесът на компанията трябва да се отъждествява с:
- Изкуствен интелект, защото притежава един от най-големите езикови модели, конкуренти на ChatGPT (а всички знаем как се оценяват акциите свързани с изкуствен интелект в САЩ);
- Автономни роботаксита (защото има реално опериращи роботаксита в Ухан и още няколко града на Китай);
- Бизнес с интернет-търсене, подобен на Google в САЩ, защото Baidu доминира на китайския пазар на интернет търсене с дял от над 80%;
- С облачни услуги и т.н.
Разбира се, инвеститорите трябва да са наясно, че, като китайска компания, тя носи риска на страната си и на всички потенциални последствия, свързани с евентуални мита или акцизи, които САЩ и Европа биха могли да наложат на износа й. В същото време, китайското потребление е изключително слабо, а страната е разтърсена от имотна криза, която сериозно засяга ръста на икономиката й. За да се справи с този проблем, китайското правителство предприема стимули, които анализаторите, на този етап, определят като полвинчати и недостатъчни, за да се промени "курса" на този голям кораб.
За инвеститорите с по-здрав стомах и с по-голяма толерантност към риск за загуби, акциите на Baidu, биха могли да представляват интересна възможност при текущите си нива. Оценката на компанията може да се определи като доста привлекателна, въз основа на съотношението цена-печалба от около 12,5, както и бъдещо такова в размер едва на около 9.
Трудно е да сравним това съотношение с друг конкурент, защото компанията няма аналог в Китай заради широката диверсификация на бизнеса си. Ако погледнем към комуникационния сектор в Китай, където се предполага, че Baidu принадлежи, ще видим, че той се търгува при бъдещо съотношение цена-печалба от 14,3, според данни на сайта finbox.com. Или компанията се търгува със сериозна отстъпка, спрямо средното съотношение за сектора.
На хартия (доколкото инвеститорите могат да се доверят на данни за китайска компания), акциите на Baidu изглеждат много добре. Липсата на голям ръст на резултатите обаче, до голяма степен предопределя слабото представяне на акциите. Те са поевтинели със 17,2% за последната една година, благодарение на нулевата промяна в приходите през последното тримесечие на годишна база.
Но както се казва, инвеститорите трябва да гледат през предното тъкло, а не в огледалото за обратно виждане. В този ред на мисли, големите инвестиции, които компанията прави в изкуствен интелект и автономни роботаксита, би следвало да започнат да се отплащат през следващите тримесечия и години, ако бъдещото наистина е свързано с изкуствения интелект. Разбира се и тук са наличе сериозни заплахи, свързани със забраната за износ на чипове от ново поколение към Китай, което сериозно може да забави развитието на изкуствения интелект в страната.
При наличието на ясно изразена политика от страна на Китай обаче, по направление на насърчаване на развитието на изкуствения интелект и автономните автомобили, ограниченията в износа на чипове за страната, може да се окаже временна пречка пред развитието на тези две направления. В този ред на мисли, Baidu може да се бъде сред големите печеливш в бъдеще при стабилизиране на китайската икономика (след допълнителни стимули от страна на правителството) и по-нататъшно развитие на посочените по-горе два ключови за страната сектори.
В краткосрочен план обаче, инвеститорите трябва да подхождат изключително внимателно към акциите на компанията, защото те могат да им донесат големи по размер загуби, заради силната волатилност на китайския пазар, до голяма степен обвързан с политически новини!
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.