Един от най-ясните светски попътни ветрове през последните няколко години е появата на изкуствения интелект (AI). Последните постижения в областта помогнаха за засилване на продължаващото рали на пазара, тъй като тези алгоритми от следващо поколение обещават да увеличат производителността чрез справяне с прости задачи и рационализиране на производителността.

Тогава не трябва да е изненада, че много от най-ценните компании в света са в челните редици на разработването на AI и са прегърнали потенциала на генеративния AI. Един от най-големите дебати в технологичните среди е кой от тези технологични лидери ще бъде първият, който ще премине прага на пазарната капитализация от $4 трилиона.

Инвеститорите, които задават този въпрос, може да пропускат смисъла, според анализатора на Wedbush Дан Айвс, който твърди, че след 12 месеца клубът на стойност от над 4 трилиона долара може всъщност да има трима членове. Нека да разгледаме кандидатите и какво може да ги тласне там.

Apple

С най-голямата текуща пазарна капитализация в света, достигаща повече от 3,4 трилиона долара (към момента на писането на тази статия), Apple (NASDAQ: AAPL) е сред най-вероятните претенденти за член-учредител на клуба от 4 трилиона долара. Ще е необходимо увеличение на цената на акциите с по-малко от 17%, за да постави Apple над финалната линия, а има много двигатели, които биха могли да помогнат за издигането на производителя на iPhone.

Apple навлиза на многомилиарден пазар за здравни услуги, които засягат проблемите на стотици хиляди българи

Apple навлиза на многомилиарден пазар за здравни услуги, които засягат проблемите на стотици хиляди българи

Георги Миленчев, предприемач в сферата на здравеопазването, гостува в студиото на Money.bg

Най-очевидният потенциален катализатор е, разбира се, наскоро представеният iPhone 16. Най-новата версия на любимото на феновете устройство идва с всички обичайни надстройки, включително подобрена камера, по-бърза обработка и увеличен живот на батерията. Едно от най-големите надграждания обаче, е дебютът на Apple Intelligence, пакетът от генеративни инструменти, базирани на AI, който вероятно ще привлече масово технофили.

Има още: необузданата инфлация от последните няколко години накара потребителите да останат на своите iPhone малко по-дълго и Айвс изчислява, че има 300 милиона iPhone-а, които не са надграждани от четири години или повече, което води до много задържано търсене. Той вярва, че това ще постави началото на следващия суперцикъл и изчислява, че Apple може да продаде до 240 милиона iPhone през следващата година.

Имайки предвид подобряването на макроикономическите условия, анализаторът може и да е прав: тълпи от потребители ще се борят за новия iPhone, управляван от изкуствен интелект, което ще помогне на Apple да надхвърли границата от 4 трилиона долара.

Microsoft

Microsoft (NASDAQ: MSFT) в момента е втората най-ценна компания в света. С пазарна капитализация от $3,2 трилиона, акциите ще трябва да нараснат само с 24%, за да преминат прага от $4 трилиона.

Компанията бързо разпозна променящата играта природа на генеративния AI и се позиционира за успех. Microsoft взе дял в създателя на ChatGPT OpenAI и разработи пакет от инструменти за производителност, управлявани от AI, наречен Copilot. Наскоро разкри линия от персонални компютри, задвижвани от Copilot, които ще помогнат за увеличаване на вече обширния обхват на Microsoft.

Microsoft иска да инвестира $1,3 млрд. в инфраструктура за изкуствен интелект в Мексико

ИТ гигант иска да инвестира $1,3 млрд. в инфраструктура за изкуствен интелект в Мексико

Инвестицията ще бъде направена в рамките на три години

Само миналия месец компанията обяви, че ще преструктурира отчитането на своите бизнес звена, за да даде по-ясна картина на успеха си в AI. Въпреки че инвеститорите все още нямат пълната картина, наличните доказателства са убедителни. По време на четвъртото тримесечие на фискалната 2024 г. на Microsoft (приключило на 30 юни), неговият Azure Cloud е нараснал с 29% на годишна база, а ръководството отбеляза, че осем процентни пункта от този растеж е резултат от търсенето на неговите AI услуги. Това помага да се илюстрира, че стратегията на Microsoft за AI се изплаща.

Айвс се възползва от една точка от коментара на ръководството, отбелязвайки, че растежът на Azure Cloud се очаква "да се ускори през втората половина". Той изчислява, че през следващите три години 70% от инсталираната база на Microsoft ще използва неговите AI решения. Той продължава да казва, че тази възможност все още не е напълно включена в цената на акциите.

Като се има предвид широкият обхват на Microsoft както на потребителския, така и на корпоративния пазар, няма да е необходимо много по отношение на приемането на AI, за да повлияе положително на растежа на компанията.

Nvidia

Nvidia (NASDAQ: NVDA) се превърна в де факто символ на AI революцията, изпращайки пазарната си капитализация до малко над $3 трилиона. Като такова, ще е необходимо увеличение на цената на акциите от 32%, за да издигне производителя на чипове над $4 трилиона.

Акциите в момента се намират на 10% от пика си, тъй като инвеститорите обмислят импулса на приемане на AI, но доказателствата са неоспорими. Най-големите клиенти на Nvidia - Microsoft, Meta Platforms, Amazon и Alphabet - бяха напълно прозрачни относно плановете си да увеличат капиталовите си разходи за остатъка от годината и до 2025 г. Те също така ясно показаха, че по-голямата част от тези разходи ще бъдат предназначени за центровете за данни и сървърите, необходими за работата на AI.

Nvidia претърпя рекордни $280 милиарда загуба на пазарната си капитализация

Nvidia претърпя рекордни $280 милиарда загуба на пазарната си капитализация

Това стана на фона на антитръстово разследване

Графичните процесори (GPU) на Nvidia са златният стандарт за работа с AI в центрове за данни и контролираха 98% от пазара на GPU за центрове за данни миналата година. Това илюстрира защо продължаващите инвестиции в пространството са в полза на Nvidia.

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции на финансовите пазари.